Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Европейските традиции за празничната трапеза в навечерието на Коледа

Снимка: ЕПА/БГНЕС

Празничната трапеза е неотменна част от коледните празници навсякъде по света. У нас традицията повелява тази вечер семейството да бъде заедно, а на вечерята трябва да има нечетен брой постни ястия.

В Швеция още преди Бъдни вечер се подготвя традиционната варена шунка Юлскина за трапезата на 24-ти декември. На нея не бива да липсват кюфтенца, ребърца, салата от червено цвекло и маринована херинга.

На рибата залагат и италианците, които на Бъдни вечер се въздържат от месо. Приготвя се истинско пиршество от седем риби, като по този начин италианците отбелязват вълнуващото очакване Исус да се роди.

Риба сервират и поляците, обикновено сом, като едно от дванайсетте блюда на масата, символизирайки дванайсетте апостоли.

В Дания още на 23-ти декември се отбелязва „малка Коледа“, а кулинарната кулминация включва пълнена пуйка и оризов пудинг с настъргани бадеми, в който обаче има скрит  и един цял бадем за късмет.

Оризов пудинг приготвят и норвежците, а на трапезата им има и пушена риба. В Нидерландия традиционно се поднасят маслени топчета, които се приготвят от тесто със стафиди, изпържени в масло и поръсени със захар. А ирландците правят пайове с кайма, защото смятат, че това е любимата закуска на Дядо Коледа.

За Бъдни вечер в Испания залагат на сладкишите. Традиционната коледна сладка рецепта датира от 16-ти век и се нарича „Турон”. Прави се от мед, яйчен белтък, захар и печени бадеми.

Британците приготвят коледен пудинг със скрита паричка за късмет. Най-сладката Коледа обаче несъмнено се празнува във Франция. В Прованс традицията повелява да се приготвят тринайсет десерта за Бъдни вечер, които символизират Исус и неговите ученици.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна.

Над 100 имигранти са били спасени в Средиземно море

Над 100 имигранти са били спасени в Средиземно море. Опитът за такива преминавания в зимни условия се увеличава. Има арестувани трафиканти, които са поискали от имигрантите по 5000 евро на човек. Атина започва активно сътрудничество с турските гранични власти. До остров Кос при рутинна обиколка за охрана е открита лодка, която се пълни с..

публикувано на 21.12.24 в 11:20

Как ще се нареди политическият пъзел в Румъния?

В Румъния плановете за проевропейско обединение в правителство, което да изолира от властта националистическите сили се пропукаха. Основният елемент от договорената четворна сглобка - спечелилата вота на 1 декември Социалдемократическа партия, обяви, че се оттегля. Нейният лидер и сегашен премиер Марчел Чолаку, който получи сериозен удар на..

публикувано на 21.12.24 в 11:10
проф. Щефан Маршал

Проф. Щефан Маршал: Кампанията в Германия ще бъде остра, мръсна и негативна

"Вотът на доверие, поискан от канцлера, не получи необходимите най-малко 367 гласа." Така председателката на Бундестага Бербел Бас обяви края на първата тройна коалиция в следвоенната история на Германия. Президентът има 21 дни да разпусне парламента и да насрочи предсрочни избори. И тъй като в Германия дори и кризите протичат в строго определен..

публикувано на 21.12.24 в 10:50

Предложение: Вдигат таксата смет в Рила с 22%

Таксата смет за община Рила за догодина да се вдигне с 22 процента. Предложението на кмета на града Георги Кабзималски ще бъде обсъдено на заседание, насрочено за 30 декември. Досега физическите лица в града плащаха 15 промила, в селата 19,5, за юридическите лица съответно 34,5 и 45 промила от данъчнаат оценка.  Увеличаващите се разходи..

публикувано на 21.12.24 в 10:37

Александра Томанич: Протестите в Сърбия са коренно различни от предишните

В Сърбия "ври и кипи" - от седмици ученици и студенти протестират срещу престъпната безнаказаност и насилието на властите срещу демонстрантите. Формалният повод е смъртта на 15 души, затиснати под срутилата се козирка на реконструираната жп гара в Нови Сад на 1 ноември. Протестите отдавна излязоха от Нови Сад - вчера в Ниш затворени останаха всички..

публикувано на 21.12.24 в 10:30
Истрелването на балистична ракета от хутите, паднала в Израел в средата на септември 2024 г.

Расте броят на ранените при ракетния обстрел на хутите в Тел Авив

16 души достигна броят на ранените в Тел Авив след ракетен обстрел от страна на йеменските хути. Израелската армия съобщи, че не е успяла да прихване ракета, изстреляна от Йемен рано тази сутрин. Снарядът е паднал в района на Тел Авив и Яфа. Пострадалите имат леки наранявания от шрапнели, а някои са откарани в болница, се казва в..

публикувано на 21.12.24 в 10:24
Празнуващи падането на режима на Асад. Истанбул, 8 декември 2024 г.

Тома Пиере: Турция е доминиращият играч в Сирия

За сирийците сгромолясването на режима на Асад даде шанс за повторно изграждане на държавата и обществото им без диктатура и потисничество. Турция обаче вижда в него златна възможност да довърши това, което не можа преди пет години – да се разправи с кюрдската автономна власт в Североизточна Сирия. Това поставя под въпрос стабилността на..

публикувано на 21.12.24 в 10:22