Кино „Влайкова“, стопанисвано от читалище „Антон Страшимиров - 1926“, е най-старото действащо кино у нас. Изграждането му започва през 20-те години на миналия век. Единственото прекъсване в дейността му е заради бомбардировките над София.
Сега надеждите са свързани с това да бъдат събрани средства и за нова озвучителна и осветителна техника, както и за закупуването на нов киноекран.
Ще направим всичко възможно киното не само да продължи да съществува, но и да си върне емблематичната стойност, да стане културен център на цяла София, каза в предаването „Преди всички“ Олег Ковачев, който е председател на настоятелството на читалище „Антон Страшимиров – 1926“.
„Толкова малко кина останаха извън моловете, че е просто грехота, ако изпуснем този шанс“, посочи той.
Повече от 30 известни лица от сферата на изкуството декларираха подкрепата си за каузата в специални клипове, които се въртят в мрежата.
„За около 15 дни събрахме около 22 хиляди лева, което е много и с голям поклон благодарим на всички, които даряват пари, за да може да направим киното такова, каквото заслужава да бъде едно кино в центъра на европейската столица София“, заяви Олег Ковачев. Това е около една трета от сумата за нова, дигитална киномашина.
В България се заражда общество, което не само можем да наречем гражданско, но и много съпричастно към подобни културни кампании като тази за кино „Влайкова“, посочи режисьорът, според когото „хората стават по-добри“.
Амбицията е кино „Влайкова“ освен да започне да показва стойностни, качествени нови филми, да прави и повече моноспектакли на хубавата си сцена, уточни Ковачев. Сега там се случват джаз концерти, благотворителни прожекции, сутрешни детски прожекции.
„Вече е на 93 години това кино. Има около 30 хиляди дни, в които е работило“, посочи още Олег Ковачев, който е пресметнал, че през киносалона са минали над 5 милиона зрители, откакто е създадено.
Сега киното има 100 места, но когато бях дете бяха 300, спомня си Ковачев. „Спомените са велики. Там съм гледал още като 7-8 годишен страшни филми като „Черното лале“ с Ален Делон, „Херкулес“, „Троянската война“… Билетите бяха скъпи – по 15 и по 20 стотинки и не ми даваха да гледам един и същr филм три пъти, защото нямахме пари.“
Дарителската сметка на кино „Влайкова“ е отбелязана на Фейсбук страницата на киното. Може да се дари още в чайната към киното и в специализирания сайт за дарения Платформата.
Още за кампанията за най-старото кино слушайте в звуковия файл.
Снимки: БГНЕСАсоциация на родители на деца с епилепсия представи нов наръчник "Пътеводител към по-добър живот". Той съдържа насоки и отговори на важни въпроси, свързани с живота и ежедневието на младежи с епилепсия на възраст между 14 и 28 години. На 10.02 организацията отбеляза Световния ден за борба с епилепсията, като отново стана ясно, че липсата на лекарства..
Писателката Виктория Бешлийска гостува на Българското неделно училище в Барселона. В каталунската столица тя се срещна с децата и техните родители в разговор за силата на езика и нишките, които свързват българите по света. Езикът е нашата идентичност и колкото повече изучаваме богатството му, толкова по-близо сме до същността си, каза..
Мисията да показваш, че различните хора не са опасни, и че всеки човек заслужава шанс, продължава и след смъртта - в това вярват близките и приятелите на пеперудения Георги от Перник, който стана звездичка на небето на крехката възраст от 9 години. В негова памет беше представен филмът "Пеперудена прегръдка", в който участват Гого,..
Поредицата "Бесарабски хроники" вече има своя нов том с наслов "Следа в историята ", излязъл през декември миналата година. Описан е периодът от 1762 до 2024 г. Всяка важна дата е разказана в три статии. Съставители са Анна Малешкова, общественичка, писателка, художничка, бивш директор на Дома на профсъюзите в Сливен , на Кинефикация. Тя е..
Кафето сутрин е едно от най-важните сутрешни ритуали за някои хора, за други е отделно изживяване. За това какво е да си бариста в България и какво не знаем за кафето, разказва Момчил Искренов: " На 29 години съм, от два месеца работя като професионален бариста в Coffe shop , отделям време и за заниманията си тук, но иначе имам икономическо..
На 1- ви февруари православната църква почита свети мъченик Трифон. Той е един от най- славните светци лечители. В народната традиция този ден се нарича Трифон Зарезан и се отбелязва и на 14 февруари, по стар стил. В българската традиция Св. Трифон е свързан с лозарството. На 1 ви февруари се извършва ритуално обработване на лозата,..
Исус Ангелов свири от малък на пиано, цигулка и акордеон. Пише есета, разкази и поезия. "Божията Безкрайност" е дебютната му книга, събрала поезията на Исус Ангелов и картините на Ставри Калинов. Той е сценарист и водещ на концертите, които организира в Националния дворец на културата в София. От 2 до 90-годишни са почитателите му. Не искат..
Тревожното е, че ученици в прогимназиална възраст използват вейпове. Това заяви пред БНР Асен Александров, директор на 51-во училище в София,..
Полицията в Благоевград обяви за издирване 39-годишна жена от село Аврамово, община Якоруда, и 7-годишния и син. Двамата са в неизвестност от 10..
" Европа ще се тръмпизира, въпросът е дали ще се тръмпизира докрай ". Това заяви пред БНР журналистът Мария Спирова, която живее в Лондон. Според..