Общински новини преобладават на страниците на печата днес. Пловдив преговаря с Европейската инвестиционна банка за заем до 120 млн. лева, отбелязва с голямо заглавие вестник "24 часа".
Кметът Здравко Димитров е обещал на извънредната съботна сесия, че ще подложи на обществено обсъждане и размера на сумата, и обектите, за които парите да бъдат похарчени. По думите му изграждането на важни инфраструктурни обекти в града ще вдигне равнището на живот на пловдивчани.
Пловдивският кмет е гарантирал, че кредитът няма да доведе до скок на местните налози. Същевременно, таксата битови отпадъци в града скача от 1.5 промила на 1.8 промила, а данъкът на автомобили Евро 5 и 6 ще е с 10% по-нисък през 2020 година. Повишават се и налозите за придобиване на имот и за туристически услуги, уточнява публикацията.
В София в началото на пролетта ще бъдат пуснати първите 5 станции на третата линия на метрото - в участъка от "Патриарх Евтимий" до Красно село, пише още вестник "24 часа".
В новите метростанции за първи път има автоматични стъклени прегради, които да предотвратят евентуални инциденти с падане на хора на линиите.
И още едно заглавие на "24 часа", свързано с местната власт: Вестникът цитира премиера Бойко Борисов, който казва, че "кметове са проспали европарите за водните цикли". По думите му в Перник не са правени ремонти на водоснабдителната мрежа повече от 60 години.
Вестник "Телеграф" изчислява, че новият водопровод на Перник ще струва около 20 млн. лева. Изданието цитира и казаното вчера в Стара Загора от премиера, че бъдещето на Топлоелектрическите централи ще се реши след обсъждане с Европейските институции.
На първата си страница вестник "24 часа" пише, че 3 686 са бягствата на депутатите от работа през отминаващата 2019 година. Това е своеобразен рекорд за последните 5 години, поставен най-вече заради бойкота на БСП, чийто депутати напуснаха в началото на годината пленарната зала за повече от 3 месеца.
Излизащите днес два столични вестника не подминават и празничните теми. Според "Телеграф" след Коледа изводът е, че картини и сервизи са най-нежеланите подаръци. Над 10 хил. обяви за подаръци са заляли двата най-популярни сайта за продажба на стоки през последните три дни.
Изданието посочва, че 24 са жалбите в Комисията за защита на потребителите след Коледните празници. Причината е, че магазините отказвали да заменят купени вече стоки или да върнат парите за тях. След проверка на един от сигналите се оказва, че хотел във Велинград е заблуждавал клиентите си, че има спа център, без да притежава никакви подобни съоръжения.
Вестник "24 часа“ цитира прогноза, че в Новогодишната нощ ще е сухо и сравнително топло, а дебела снежна покривка можем да очакваме в средата на януари. Тогава ще е най-подходящото време за зимни спортове, като повече сняг се очаква през февруари.
В Италия се провежда общонационален протест на магистратите в защита на конституцията и срещу обявената от правителството съдебна реформа, която в момента се обсъжда в парламента. Магистрати и съдии не са съгласни с предложената реформа, която предвижда разделяне на кариерните пътища на прокурори и съдии. В комюнике на Националната асоциация..
Конституционният съд възложи на ЦИК да преизчисли резултатите от изборите. Съдът установи неточно отчитане на резултатите от парламентарните избори в почти половината от секциите. ЦИК ще трябва да съобрази констатираните от съда неверни данни и да каже дали коригирането им ще промени финалния резултат от вота - колко гласа ще правят..
След двегодишно прекъсване в църквата "Св. Александър Невски" в местността Бакаджика край Ямбол отново беше отслужена литургия и се чу камбанен звън. Службата беше ръководена от Сливенския митрополит Арсений в съслужение с пловдивския владика Николай, Смолянския епископ Висарион и свещеници от няколко епархии. За възстановяването на манастира..
Папа Франциск бележи "леко подобрение", докато се бори с пневмония в болницата, а по-рано беше съобщено, че възникналият проблем с бъбреците му е разрешен, информираха днес от Ватикана В бюлетина на пресслужбата на Ватикана се изтъква, че: "Клиничното състояние на Светия отец през последните 24 часа показа допълнително леко подобрение. Леката..
Иран е ускорил производството на уран със степен на обогатяване, близка до тази, която го прави годен за използване в ядрени оръжия, според анализ на Международната агенция за атомна енергия. В поверителни доклади на надзорния орган на ООН се посочва, че по данни от 8 февруари Иран разполага с над 274 килограма уран, обогатен до 60%, предаде..
Статия в "Шпигел" прави връзка между победата на изборите на партия "Алтернатива за Германия" (АзГ) в западногерманския град Гелзенкирхен и социалния разпад в бившия индустриален център, където живеят 13 хиляди трудови имигранти от България и Румъния. ХДС/ХСС печели изборите в Германия, но с по-слаб резултат от прогнозирания Задава ли..
Съединените щати няма да предоставят гаранции за сигурността на Украйна. А за НАТО украинците "могат да забравят", обяви американският президент Доналд Тръмп. "Ще бъдем на терен там - това е нещо като автоматична гаранция, защото никой няма да прави проблеми, когато нашите хора са там," каза Тръмп, като анонсира намерението си да подпише заедно с..
" Най-уязвимите области в България, с най-високи енергийни нужди и най-много проблеми от гледна точка на социалната уязвимост са София област, Разград,..
Има кампания за ползите от еврото, а защо няма кампания за вредите от еврото? Това каза пред БНР депутатът от "Възраждане" Виктор Папазов и цитира..
Не подкрепяме и трите бюджета, заяви пред БНР инж. Иоанис Партениотис - вицепрезидент на КТ "Подкрепа". На НСТС вчера всички социални партньори..