Що е то детокс на гардероба или “моден детокс” и как да противодействаме на презатрупането с дрехи?
Най-важно е да се замислим какъв искаме да бъде нашият стил на обличане и как да изглеждаме, не да се ръководим от модните тенденции, категорична е Богдана Костова.
Тя нарича себе си Thrift Guru-то на магазините за дрехи втора ръка. Притежава в гардероба си висок клас марки на ниски цени и още по-добре умее да ги съчетава.
Синдромът „Няма какво да облека“
„Всяка жена е заставала пред гардероба си, виждала е купища дрехи и си е казвала: „Няма какво да облека“. Първото и най-важно нещо като започнем детокса, е да разделим дрехите на две. Дрехите, които искаме да запазим, да носим и харесваме. Другата купа с дрехи ще бъде наречена „не“. В нея са включени дрехи, които имат дупки, скъсани са, нацапани, непоправими; дрехи, които не ни стават. Трябва да сложим там и дрехите, които са ни подарили, но изобщо не се „връзват“ към нашия стил. Въпреки че са нови, все още са с етикети, трябва да ги оставим там.“
Как да пресеем допълнително дрехите от купчината „да“? Тези, които няма с какво да се комбинират, както и други скъпи, могат да се пуснат за продажба онлайн, съветва Богдана Костова. „Алтернативните места за покупка на дрехи са Фейсбук групи. Добрите находки не са само в магазините и по моловете“, отбелязва тя.
Шопинг спирачки
Импулсивният шопинг, особено при жените, води до трупане на излишни дрехи, предупреждава Богдана.
„Аз не съм фен на „бързата мода“. Хората се замислят повече. Много от дрехите са произведени в некачествени условия във фабрики в Югоизточна Азия, където хората работят по 12-13 часа на ден, заплащат им се минимални пари. Те са експлоатирани и после същите тези дрехи се продават в Европа и целия свят за много големи суми. Купувайки тези дрехи, ние подкрепяме тази дейност.“
По-добре да си купите една дреха, която да е по-скъпа, но произведена при етични условия, отколкото пет по-евтини, произведени в такива условия, които няма да носите, защото не са толкова качествени, коментира още Богдана Костова.
Носим едва 20% от дрехите си
Тя се позовава на статистика, според която ползваме активно едва 20 на сто от дрехите си. Останалите или не ги ползваме, или пък ги обличаме рядко. „Така че следващия път, когато решим да си купим една дреха, трябва да си помислим дали ще я носим, по какъв повод ще я носим и колко ни е нужна тя.“
Много хора не смеят да излязат от зоната си на комфорт и да опитат да изглеждат различно, споделя още свои впечатления Богдана. „Купуват си дрехи, които не са вълнуващи. Колкото по-вълнуващи дрехи притежаваме, толкова по-интересен живот ще имаме.“
Според Богдана Костова много важно е как се чувстваме и колко се харесваме. Ако сме в хармония със себе си, излъчването ни влияе на околните, независимо колко модерно сме облечени.Цялото интервю е в звуковия файл.
В Румъния предстои триседмичен изборен маратон – президентски и парламентарни избори. Новината за пълноправното членство на Румъния в Шенген е чудесен предизборен кампаниен подарък за румънския премиер Марчел Чолаку - главно действащо лице в преговорите и с австрийците, и с унгарците, които са начело на европредседателството. Това каза..
На 11 ноември само бързата и адекватна реакция на шофьор на училищен автобус предотврати тежка трагедия с 19 деца в Свищовско. В следобедните часове тир с румънска регистрация, движещ се с несъобразена скорост, навлезе в насрещното платно на завой в село Вардим и секунди го деляха от челен сблъсък с ученическия автобус. Шофьорът на ученическия..
Над 100 000 деца и възрастни у нас имат затруднения в говора и комуникацията . Това са хора с ДЦП, аутизъм, афазии, деменция, интелектуални затруднения и други състояния. Допълваща и алтернативна комуникация (ДАК) помага на хиляди невербални хора по света да общуват и да се развиват. "Темата е много важна. Тя касае много хора, които..
Семейство Галина Герасимова и Андрей Грива разказват за ерата на Водолея - за човека между технологичния напредък и непреходните човешки ценности . Тя е историк, богослов, режисьор и издател, а той е музикант и лектор по теми за живота и словото на Учителя Петър Дънов. И двамата са изкушени от астрологията и имат много познания в..
Време е да бъде изработен национален план за мозъчно здраве. Това каза проф. Николай Габровски, председател на фондация „Съвет за мозъчно здраве“, организатор на кръгла маса „Мозъчните заболявания – предизвикателства и решения“. По думите на проф. Габровски 180 милиона души в Европа живеят с мозъчни заболявания, но вероятно са повече, тъй..
От няколко месеца конната база "Ахил", в която се провеждат терапевтични занимания за деца със специални потребности, е в новия си дом – терен в близост до софийското село Бистрица , закупен благодарение на дарителска кампания за спасяването на базата. Към момента е изградено място за настаняване на шестте коня, които работят с децата. Предстоят още..
Започва най-мащабната дигитализация в Община Пловдив . Служебното правителство е отпуснало 20 милиона лева за целево изграждане на Географската информационна система. Тя ще бъде изградена до година и половина. Новата система ще обхваща всички отдели, както и 90% от предлаганите от общината услуги. С въвеждането на системата ще има..
Тежки обвинение към посланика на България в Украйна - Николай Ненчев, е отправила бившата вече служителка в мисията - преводачката Олга Хвостенко. В..
Кълнях се, че ние ще сме различни от другите партии, а се оказа, че на някои нива - вземане на решения, нарочване на тези, които не са съгласни - не е..
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър..