Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Еко дуелът на две шведски тийнейджърки: Грета Тунберг срещу Изабела Ярванди

Грета Дългото Чорапче срещу дъщерята на ирански бежанец Изабела

Грета Тунберг и Изабела Ярванди
Снимка: https://demotywatory.pl/

Какво делят 16-годишните Грета Тунберг и Изабела Ярванди (позната като "анти Грета"), които мобилизират различни групи привърженици и почитатели? Екология и миграция са двете доминиращи в техните публични изяви теми на ръба на новото десетилетие, което вероятно ще постави още по-остро въпросите за климатичните промени.  

Грета Дългото Чорапче срещу дъщерята на ирански бежанец

"Защо вървя заднешком ли? - възкликна Пипи. - Не живеем ли в свободна страна? Човек не може ли да прави, както си поиска?" Въпросът, зададен от героинята на Астрид Линдгрен, вълнува особено две момичета в родината на шведската писателка. Това са Грета Тунберг, наричана често Грета Дългото Чорапче заради нрава и визията й, и Изабела Нилсон Ярванди или просто "анти Грета". Първата расте в богато семейство в Стокхолм, а втората живее и учи в Гьотеборг, но познава добре живота в мигрантските гета.

Изабела Ярванди

Грета от Стокхолм срещу Изабела от Гьотеборг

„Баща ми е от Иран - страна, която някога е била свободна и устроена почти като западна държава. След това обаче е имало революция и властта е окупирана от диктатор. Така със свободата било свършено. По онова време баща ми се е чувствал изгубен – пристигнал е в друга държава: родината на майка ми – Швеция. Сега обаче и тук нещата започват да приличат на ситуацията там“, разказва Изабела на организиран от нея митинг, в който се обяви срещу глобализма и миграцията, макар самата тя да е родена в Швеция именно заради въпросните явления.

Някои ни обвиняват, че представяме ситуацията в Швеция погрешно, че сме интернет тролове, други ни мислят за хора, които искат да избиват евреи, допълва пламенно Изабела. „Истината обаче е, скъпи мои опоненти, че в Швеция има огромен проблем с гангстерски банди и с изнасилванията. Тези банди са съставени от хора, които биха могли да бъдат депортирани“, обяснява Изабела, която осазнава силата на екзотичната си красота.

Грета Тунберг

Без следа от паника

„Няма време да ни чакате да пораснем и да станем тези, които носят отговорност. Младите хора сме тези, които ще окажат натиск над хората на власт в момента и които ще се уверят, че те спасяват света“, тези думи на Грета Тунберг се посрещат с овации от нейните привърженици. „Как може да реагирате на данните за климатичните промени без следа от паника“, чуди се Грета, която смята, че политиците и мениджърите с пиар хитрости само привидно предприемат мерки срещу екологичните заплахи.

Протест в самота

Грета обаче също използва пиара в своя арсенал от инструменти за въздействие. Началото е снимка на момиче, застанало самотно край парламента, публикувана във Фейсбук от неслучаен човек, определян като гуру в пиара.  

Катрин Уба от университета в шведския град Упсала, която изучава протестните движения и ролята на младите активисти в тях, е категорична, че училищните стачки не са нещо ново. Уба определя Изабела като активист, докато Грета би могла да бъде наречена млад лидер.

Грета Тунберг

„Грета обаче допълни стачката с нещо, което всеки може да направи сам - да не ходи на училище, а да протестира пред парламента“, допълва Уба. По думите й изключително важно е, че протестът е съвпаднал с предизборната кампания и с началото на учебната година. И така инициативата "Петъци за бъдещето" първо в Стокхолм, а след това и в много европейски градове, мобилизира милиони хора в шествия с искане за сериозни мерки в борбата с климатичните промени.

Семейство Тунберг 

Макар и фамилията Тунберг да се превърна в емблематична в борбата с климатичните промени, Сванте – бащата на Грета, не се интересува сериозно от тях. Причината семейството да откаже пътуванията със самолет и да премине към растителна диета, е състоянието на Грета.

„Три или четири години преди да започне нейните училищни стачки, тя се разболя. Спря да разговаря с хората, спря да се храни, спря да ходи на училище. Три месеца не хапна нищо. Говореше само с мен, съпругата ми, сестра си и един от учителите“, разказва в интервю за ВВС Сванте Тунберг.

Грета Тунберг

Въпреки това семейството решава да обикаля света и да помага на Грета в нейната активност. Заради екологичната кауза на дъщеря си нейната майка, която е оперна певица, жертва своята професионална активност. Шведската образователна система пък е толерантна и допуска дълго отсъствие от училище, включително за пътувания със семейството или обучение у дома дори цяла година.

Разочарование и смелост

Без да има шанса на Грета да пътува почти постоянно, Изабела има своите поддръжници извън Швеция. „Новинарските сайтове, които отразяват действията й, са свързани с крайно десни движения. Това също е нещо много специфично. Може би именно заради това в Полша, Унгария и Русия обръщат по-голямо внимание на темата, което от своя страна е причината в тези държави Изабела да е по-популярна“, коментира Катрин Уба, която припомня, че протестът на Изабела Ярванди е част от демонстрациите на „жълтите жилетки“.

„Честно казано, бях изключително разочарована, след като разбрах, че до този момент дори има хора, които никога не са гласували до последните избори. За мен това бе наистина огромно разочарование, защото осъзнах, че възрастните не са поели своята отговорност“, казва Изабела. 

Изабела Ярванди и Грета Тунберг

Бъдещето – политическа кариера

Според Катрин Уба обикновено подобна активност на млади години води към успешна политическа кариера. Дали тя ще бъде за Грета или за Изабела, зависи от дневния ред на обществото и от личното им решение дали да продължат започнатата битка.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Роботите стават все по-достъпни в българската икономика

Роботиката представлява голяма планина, която участниците се учат да изкачват заедно . По време на това изкачване те учат много за екипната работа, за реалния свят – как когато свържем две жички, напишем малко код и натиснем един бутон, виждаме как това, което сме направили, може да помогне на останалите около нас. Това обясни в интервю за..

публикувано на 27.09.24 в 11:32

Румяна Киризиева: В по-малките населени места са по-отворени към спорта

Последният петък на септември е Европейски ден на спорта в училище. Идеята е да се съчетаят физическа активност и забавление . Това е десето, юбилейно издание на кампанията у нас, в която се включват все повече училища и спортни клубове, отбеляза пред БНР  Румяна Киризиева от пловдивското сдружение "Бъди активен". По техни данни близо 800..

публикувано на 27.09.24 в 11:00
Петко Стоев

Петко Стоев за ролята на технологиите в съвременния свят

За ролята на технологиите в съвременния свят има много какво да се каже. Те стават все по-важна част от нашето ежедневие.  "В момента технологиите се развиват като симбиоза между човека и иновацията , защото винаги целта е технологията да помага на човека да се справя по-добре, да работи по-комфортно, по-удобно, каза за "Нощен Хоризонт"..

публикувано на 26.09.24 в 15:11
 Владислав Николов

На 28 септември във Варна ще се проведе 11-то събитие за събиране на капачки

"Ние никога не сме си мислили, че ще превземем по такъм сърцат начин хората, идеята ни беше да направим нещо от себе си, което да бъде чисто, същевременно полезно, каза за БНР Владислав Николов, създателят на първата в България благотворителна кампания за събиране на капачки в помощ на недоносени бебета "Аз Вярвам и Помагам" .  Всичко започва през..

публикувано на 26.09.24 в 11:45

Студенти от Стопанския факултет на СУ, доброволци и общинари обновиха подлеза на спирка „жк. Изток“

Мръсен, тъмен и издраскан, сборно място на футболни агитки – така доскоро е изглеждал подлеза под бул. "Цариградско шосе" в близост до кръговото на четвърти километър. Случайни минувачи разказват, че подлезът от години е оставен без поддръжка. „Беше ужасно мръсен, всичко беше нарисувано“, каза случен минувач. „Не съм минавала много често..

публикувано на 25.09.24 в 12:02
Ели Маринова

Ели Маринова за суеверията български и мъченичеството на Йоан Кръстител

Искаме или не, есента ще напомня все повече за себе си и нощите ще стават студени . С идването на новия месец ще дойде и края на отпуските и ще трябва да се върнем отново в познатия ритъм. Есента е хубаво време, прибират се плодовете, прави се вино. Подготвя се къщата за по-хладните и къси дни. Това е времето на приказките, на митовете,..

публикувано на 25.09.24 в 11:00

Асаф Кенан е създал електронно приложение, което ограничава ползването на мобилни телефони

В Европа в много държави е забранено ползването на телефон в училище. В Израел възразяват срещу толкова категорична забрана. Преди войната дори имаше ученически демонстрации. На тях средношколците искаха изцяло смяна на концепцията за образование. Смятаха, че е отминало времето, когато учителят по хуманитарни науки да запознава възпитаниците..

публикувано на 22.09.24 в 10:33