Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Националната кардиологична болница събира средства за нова апаратура

Новото оборудване ще направи образната диагностика по-бърза и прецизна

Снимка: Национална кардиологична болица

Отделението по образна диагностика в Националната кардиологична болница се нуждае от свръхмодерен компютър за сканиране на образи при спешни сърдечно-съдови състояния при деца и възрастни. За помощ от болницата се обръщат към кампанията "Избери, за да помогнеш".

Новата апаратура ще бъде от полза не само за сърдечно-съдови заболявания, но и при заболявания на белия дроб, на съдовете, при аневризми. Това е така наречена работна станция за постпроцесинг на сканираните образи.

"Към момента притежаваме такава станция за обработка - постпроцесинг на сканираните образи при различни патологични състояния, но тази станция, с която разполагаме, е морално остаряла и изключително бавна и тромава, не е възможно да обработва сканираните образи и да ги визуализира бързо, както изискват спешните състояния", обяснява д-р Биляна Богданова, лекар по образна диагностика в Националната кардиологична болница. 

Лекарите очакват да получат нова станция или поне нов софтуерен продукт чрез кампанията "Избери, за да помогнеш".

"Идеята за нова апаратура се роди не само поради факта, че има повече възможности за обработка на получените образи след скениране, но и възможности за обработка на повече патологични състояния, не само за децата с вродени сърдечни малформации, а и за възрастните, различни заболявания на белия дроб, съдовете, на сърцето, спешните съдови състояния, аневризми, дисекации, тромбози и така нататък. Повече възможности за визуализиране, за изобразяване на патологичните състояния, да имаме възможност за много бърза обработка и своевременна диагностика", допълва д-р Богданова.

Как изглежда модерната работна станция за построцесинг?

"Представлява един компютър, голям монитор, който съдържа софтуерни продукти, които към момента са доста неактуализирани, и нашата идея е да имаме по-съвременни продукти, с които да правим повече неща, т.е. да предоставяме триизмерни образи на сърцето и съдовете, след което това служии за изработване на така наречените 3D модели, които детските хирурзи изработват с цел да бъдат по-добре ориентирани при извършването на високоспециализирани операции, особено при децата с вродени сърдечни малформации", коментира д-р  Биляна Богданова.

Апаратурата ще позволи образът да се обработва по-бързо.

"Много бързо той ще получи обработка, много бързо ще бъде установена диагнозата и своевременно ще бъде предадена на лекуващите лекари. Идеята е, че ако сега извършваме обработка на остарялата станция в рамките на един час, такава обработка при нас би могла да се извърши за 15-20 минути. В повечето болници смея да твърдя, апаратурата им е на доста по-високо ниво. Пациентите, попадайки там, получават и доста по-адекватна намеса. Нашата идея е точно такава ние да бъдем конкурентоспособни и да бъдем на нужното ниво, изисквано по европейски стандарт и респективно на нужното медицинско ниво с нужните медицински компетенции. Това е нашата идея", подчерта д-р Биляна Богданова.

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Диана Гласнова от Хърватия: Най-голяма полза от еврото имат големите фирми, хората търсят промоциите

Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа.  Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..

публикувано на 21.05.25 в 14:14
Бела Бенова

Бела Бенова - фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа

Бела Бенова е фотограф и  пътешественик по морските фарове на Европа.  Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки пулсиращата светлина на българските черноморски фарове, а светлината бързо я повежда към съседна..

публикувано на 20.05.25 в 13:37
Доц. Михаела Мишева - УНСС

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..

публикувано на 18.05.25 в 11:04

София на последно място в международно проучване за безопасно придвижване на деца и подрастващи

София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..

публикувано на 16.05.25 в 11:47

Три съседни страни крият изненадващи съкровища - Сърбия, Румъния и Гърция

Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..

публикувано на 14.05.25 в 06:00
 Кристиян Салай

Бавария е най-популярната дестинация за българските туристи в Германия

Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година?  За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..

публикувано на 13.05.25 в 14:32
Снимката е илюстративна

Защо понякога най-изкушаващата туристическа оферта може да се окаже и най-рисковата?

Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..

публикувано на 13.05.25 в 13:51