Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

10 години архитектурни награди WhATA

Арх. Анета Василева: Все повече се интересуваме от градската среда

В дълг сме на индустриалната архитектура, която може да се ресоциализира

Снимка: БГНЕС

До 31 януари може да се гласува в юбилейното, 10-то издание на архитектурните награди WhATA.
   

Номинациите и наградите на журито в 8 категории се определят от WhATA - платформа за архитектурна критика и публицистика. Наградите на публиката се избират с онлайн гласуване. Победителите ще бъдат обявени на 17 февруари.

2019-а беше година на имотни и строителни скандали и на относителен строителен оптимизъм, започна да се строи малко повече, посочи пред „Хоризонт“ Анета Василева, архитектурен критик и публицист, част от екипа на архитектурна група WhATA.

„2019-а беше годината, в която изгоря Нотр Дам, в която за втори пореден път реконструкция на голям жилищен комплекс от 60-те спечели европейската награда за нова архитектура“, отбеляза тя.

Анета Василева   Снимка: Ани Петрова

Осем категории

Обособени са 8 категории на годишните награди WhATA за успехите и провалите в българската архитектура. Сред тях са архитектурно събитие на годината, архитектурна тенденция на годината, архитектурен конкурс на годината, сграда на годината, градски бъг на годината, нормалност на годината.

„Моето наблюдение е, че в последните години нормалностите и сградите ни изненадват с много добро, разнообразно добро, докато бъговете упорито циклят в едни и същи, преброими на пръстите на едната ръка лоши комбинации от проявления“, коментира Анета Василева.

„Винаги, освен лошата архитектура, проявленията на патриотарщина, на националистически кич последните години, фалшиви крепости, фасади с глаголица, с шевици, имаме и винаги излишни събаряния на иначе смислени и ценни сгради с или без статут на културно наследство“, подчерта архитект Василева и даде пример с кино „Полтава“ - една от най-характерните сгради в центъра на Велико Търново, сграда от 70-те години на Таньо Белев. Сградата бе съборена, за да се отвори място за мол.

Захарна фабрика

Неглижираното индустриално наследство

„Железопътният завод е друг пример – за индустриално наследство. Говорили сме много пъти за „Захарна фабрика“ и т.н. Нямаме добри примери за усвояване, използване, ресоциализиране, ревитализация на индустриалното наследство, което заема големи територии. Което обикновено е свързано с експериментална архитектура, експериментални конструкции и дава възможност за много интересни архитектурни намеси, което обогатява средата. Когато пазим архитектура от различни исторически слоеве, ние получаваме разнообразна, интересна, шарена среда около нас“, обобщи архитект Василева.

Томбул джамия

Сред добрите примери тя открои реставрацията на Томбул джамия в Шумен, продължила повече от 8 години. Като отлична тя определи и реставрацията на Стоян Стайновата къща в Казанлък, извършена от трето поколение наследници на фамилията, които са архитекти. „Това е сецесионова къща, със стенописи на Иван Милев и в момента се вижда как една такава къща може да изглежда добре.“

Архитекти в политиката

Българското общество, което има да наваксва в тази посока, се интересува все повече от архитектура и градска среда, смята Анета Василева. По думите й хората са все по-информирани и имат мнение, а партиите са усетили, че трябва да реагират експертно на тези очаквания на избирателите. 

„И тези избори, местните 2019-а, са първите с толкова активно участие на архитекти като съветници или активни играчи за политически партии. Тази година беше категорична тенденция – всяка партия се „оборудва“ с архитект, който да внесе експертност и да обясни проблемите на градската среда, които очевидно вълнуват хората.“

Цялото интервю слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Орязват средства за инвитро, отиват за земеделците

От Фондация "Искам бебе" алармираха, че с постановление се орязват средства от Фонда за инвитро процедури, като е предвидено те да се насочат към земеделските производители . По този повод от "Искам бебе" вчера бяха на среща със здравния министър д-р Галя Кондева.  "Това в никакъв случай не ни противопоставя на другата целева група, към която..

публикувано на 18.12.24 в 11:28

Вълкан Горанов: Българските деца олимпийци се открояват значително на европейската сцена

Изложбата "Фантастични умове", която представя успехите на България в международните олимпиади по природни науки за 2024 г., ще бъде открита днес в зоната за пристигане на Терминал 2 на Летище София .  "Идеята за изложбата е продължение на проекта "Моите будители", който показва различни успехи от образованието и културата", отбеляза пред БНР..

публикувано на 18.12.24 в 10:30

Катерина Василева и Анина Сантова с приз за "Журналист надежда"

За 13-а поредна година бяха раздадени журналистическите награди в конкурса "Валя Крушкина - журналистика за хората". Тазгодишните носителки на наградата за млад журналист - "Журналист надежда", на конкурса, отидоха при Катерина Василева от "Свободна Европа" и Анина Сантова от "Капитал". В интервю за предаването "Преди всички" Катерина Василева..

публикувано на 17.12.24 в 10:20

КТ "Подкрепа": Работещите внасят близо 70% от приходите в бюджета, а фирмите - едва 30%

Работещите внасят близо 70% от приходите в бюджета, а фирмите – едва 30%. Това сочи анализ, изготвен от Конфедерация на труда "Подкрепа". От синдиката изразяват недоволство, че огромната тежест е прехвърлена върху работещите, и припомнят, че над 11% от наетите са и работещи бедни. От КТ "Подкрепа" настояват за промени в данъчната и..

публикувано на 16.12.24 в 13:21

Петко Тотев: Да не се месим в работата на най-великия архитект - природата

Да не се месим в работата на най-великия архитект - природата. Това призова от ефира на "Хоризонт" Петко Тотев, председател на Федерацията по катерене и алпинизъм. В предаването "Хоризонт до обед" той коментира въпросите пред бъдещото управление на природен парк "Витоша".  "Активно участваме във всички обществени обсъждания по отношение..

публикувано на 16.12.24 в 11:44
Д-р Симона Велева

Симона Велева: До 2 години децата да са без екран, след това - поетапно

" За бебетата от 0 до 2 години не бива да се дава никакъв екран , защото техните мозъци все още са много незрели и всяко едно предоставяне на екран по-скоро ще ги престимулира, отколкото да им даде някаква полезна информация". Това заяви пред БНР председателят на СЕМ Симона Велева. Не бива да отричаме устройствата и медиите, напротив - те са..

публикувано на 16.12.24 в 10:31