Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Столичен музей ни потапя в света на илюзиите

| обновено на 10.01.20 в 23:36
Снимка: Музей на илюзиите

Какво е да гледаш през очила, с които уж се взираш напред, а виждаш краката си? Побиват ли те тръпки от очите на хамелеона? Колко глави имаш в различните измерения? Защо и да си много послушен посетител, Алберт Айнщайн няма да те изпусне от поглед? Всички тези усещания можете да изпитате лично, ако отидете в новия Музей на илюзиите, който отвори врати в сърцето на София в края на миналата година. "Изотопия" реши да се тества и да изпробва и вас, като ви разходи сред най-любопитните експонати.

Първият музея на илюзиите в България е вдъхновен от подобни места из Европа. Идеята е да се откъснем от реалността и да се пренесем в света на фантазията, да се разтоварим и да видим нещата по различен начин. Или както нашият гид Криси казва – „да дадем свобода на въображението ни“.

Криси е един от хората, които разхождат посетителите и им разказват за отделните предмети и илюзии. Една от тях например е „Мираж“ – дребно прасенце, голямо колкото палец, което изглежда сякаш е на повърхността, но когато се опитаме да го докоснем, не успяваме. Тайната е в пречупените огледала, които отразяват играчката от всички страни.


Нестандартният музей позволява на посетителите да докоснат, участват и съпреживеят атракциите. Можете например да вкарате главата си в т. нар. „безкраен куб“, в който се получава ефект на безкрайност, докато се оглеждате. Или да завъртите върху огледална плоскост Диска на Ойлер, за да наблюдавате как променя скоростта си, докато издава звуци. За да проверите психичното си здраве, пък са поставени „въртящи змии“. Според японски психиатър ако смятате, че змиите се движат бързо, значи сте прекалено стресиран и имате нужда от помощ. Според нашия гид Криси обаче, този метод е пълна измислица, с която психиатърът привличал повече пациенти в кабинета си.

Не е измислица обаче Slow motion ефектът, който е широко приложим в киноиндустрията и илюстриран в Музея чрез две пера. Ефектът се създава чрез трептения - 80 пъти в секунда, които бавно задвижват перата. Човешкото око не долавя трептенията, но ако ги заснемем с телефон, ще наблюдаваме движението.

А истинска илюзия са висящите във въздуха чешмички, от които изглежда, че тече вода.


Не са малко и местата в музея, на които можете да си направите щури селфита и снимки - например кривите огледала, в които придобиваме нереално телосложение, или стаята с цветни сенки, с които да развихрим въображението си. Много популярна е и обърнатата стая, в която изглежда, че висим от тавана. 


Музеят се радва на огромен интерес и само за ден през миналия уикенд е посрещнал около 1000 посетители. Образували са се опашки. Затова побързайте и още утре провокирайте ума и въображението си. Отворен е всеки ден от 10 до 20 ч. Повече информация вижте тук.

А за да усетите напълно емоциите от нашето преживяване, чуйте звуковия файл.

Снимки: Лъчезар Вълев и Facebook страницата на Музея на илюзиите

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Локалите - феномен или дефицити в общуването между родители и деца?

"Дали е поколенческо? По-скоро е възрастово – в момента ги наричаме локали, но назад в годините винаги е имало подобни групи деца, тийнейджъри. Едно дете живее в общност , не живее изолирано само с майка си и баща си. То попива от цялата среда и не можем да се похвалим със спокойна, мотивираща и креативна среда ." Това мнение изразява пред..

публикувано на 17.07.25 в 11:23

Без бележка в лева и евро: Как апаратите на такситата се оказаха в нормативен вакуум

Няма таксиметров автомобил, който да може да издаде касов бон в двете валути – в лева и евро. За това предупреди в интервю за БНР Красимир Цветков, председател на Националния таксиметров синдикат.  Той обясни, че апаратите им са с отдавна изтекли сертификати и няма подзаконова нормативна уредба , която да разписва тяхната..

публикувано на 17.07.25 в 08:39
Петър Стоянов

Смърт на мъж след трансплантация: Има ли адекватни мерки срещу вътреболничните инфекции?

Вътреболнична инфекция с бактерията клебсиела пневмония отнема живота на 39-годишен мъж. Това се случва след бъбречна трансплантация в университетската болница "Александровска".  За случая стана ясно от жалба на майката на Петър Стоянов – Симона Стоянова – до здравния министър.  В нея се твърди, че ИА "Медицински надзор" умишлено..

публикувано на 15.07.25 в 09:30

Gen Z задлъжняват по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях

Gen Z взема кредити по-безотговорно от милениумите и поколенията преди тях. Това каза пред БНР Лилия Димитрова, председател на Асоциацията за управление на вземания. Тя подчерта необходимостта от по-голяма финансова грамотност. Димитрова обърна внимание върху въпроса един кредитополучател колко успоредни кредита има , не само на каква..

публикувано на 15.07.25 в 08:41
Методи Методиев

Методи Методиев: Повишаването на кредитния ни рейтинг е оценка, че се движим в правилната посока

Три рейтингови агенции повишиха кредитния рейтинг на България в седмицата, в която получихме зелена светлина за въвеждане на единната европейска валута от 1 януари догодина.   Scope Ratings даде на страната ни рейтинг от А- (А минус) в местна и чуждестранна валута, с което за първи път влязохме в най-високата скала от инвестиционния клас...

публикувано на 14.07.25 в 07:30

Хората в Кресна твърдят, че новите пътни мерки задълбочават проблемите, започнаха подписка

Над пет километра е отсечката от Е-79, която минава през Кресна, а след влизането на България в Шенген и особено в сезона на лятото потокът от леки автомобили и камиони се е увеличил два пъти. Изграждането на последния участък от АМ "Струма", както и обходен път западно от Кресна ще отнеме поне пет години.  Мерки за облекчаване на..

публикувано на 13.07.25 в 16:52
Любомир Каримански

Любомир Каримански: Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната

Не смятам, че има нещо, което може да осуети влизането ни в еврозоната. Това обясни пред БНР Любомир Каримански, член на УС на БНБ. "Вече е взето финалното решение.  Предстои тежка работа , която трябва да бъде свършена до първи януари 2026 година, пък и след това. Но не би трябва да си поставяме като сериозен приоритет и цел за..

публикувано на 13.07.25 в 11:20