Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Столичен музей ни потапя в света на илюзиите

| обновено на 10.01.20 в 23:36
Снимка: Музей на илюзиите

Какво е да гледаш през очила, с които уж се взираш напред, а виждаш краката си? Побиват ли те тръпки от очите на хамелеона? Колко глави имаш в различните измерения? Защо и да си много послушен посетител, Алберт Айнщайн няма да те изпусне от поглед? Всички тези усещания можете да изпитате лично, ако отидете в новия Музей на илюзиите, който отвори врати в сърцето на София в края на миналата година. "Изотопия" реши да се тества и да изпробва и вас, като ви разходи сред най-любопитните експонати.

Първият музея на илюзиите в България е вдъхновен от подобни места из Европа. Идеята е да се откъснем от реалността и да се пренесем в света на фантазията, да се разтоварим и да видим нещата по различен начин. Или както нашият гид Криси казва – „да дадем свобода на въображението ни“.

Криси е един от хората, които разхождат посетителите и им разказват за отделните предмети и илюзии. Една от тях например е „Мираж“ – дребно прасенце, голямо колкото палец, което изглежда сякаш е на повърхността, но когато се опитаме да го докоснем, не успяваме. Тайната е в пречупените огледала, които отразяват играчката от всички страни.


Нестандартният музей позволява на посетителите да докоснат, участват и съпреживеят атракциите. Можете например да вкарате главата си в т. нар. „безкраен куб“, в който се получава ефект на безкрайност, докато се оглеждате. Или да завъртите върху огледална плоскост Диска на Ойлер, за да наблюдавате как променя скоростта си, докато издава звуци. За да проверите психичното си здраве, пък са поставени „въртящи змии“. Според японски психиатър ако смятате, че змиите се движат бързо, значи сте прекалено стресиран и имате нужда от помощ. Според нашия гид Криси обаче, този метод е пълна измислица, с която психиатърът привличал повече пациенти в кабинета си.

Не е измислица обаче Slow motion ефектът, който е широко приложим в киноиндустрията и илюстриран в Музея чрез две пера. Ефектът се създава чрез трептения - 80 пъти в секунда, които бавно задвижват перата. Човешкото око не долавя трептенията, но ако ги заснемем с телефон, ще наблюдаваме движението.

А истинска илюзия са висящите във въздуха чешмички, от които изглежда, че тече вода.


Не са малко и местата в музея, на които можете да си направите щури селфита и снимки - например кривите огледала, в които придобиваме нереално телосложение, или стаята с цветни сенки, с които да развихрим въображението си. Много популярна е и обърнатата стая, в която изглежда, че висим от тавана. 


Музеят се радва на огромен интерес и само за ден през миналия уикенд е посрещнал около 1000 посетители. Образували са се опашки. Затова побързайте и още утре провокирайте ума и въображението си. Отворен е всеки ден от 10 до 20 ч. Повече информация вижте тук.

А за да усетите напълно емоциите от нашето преживяване, чуйте звуковия файл.

Снимки: Лъчезар Вълев и Facebook страницата на Музея на илюзиите

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Руски ракети биват изстреляни от Белгородска област в Русия по посока на украинската Харковска област, 18 май 2024 г.

Двама убити и най-малко 18 ранени при руски удар срещу Харков

Двама души са били убити, а най-малко 18 ранени при руски удар срещу втория по големина украински град Харков, съобщиха местните власти, цитирани от Франс прес.  Най-малко четири експлозии са отекнали в жилищни райони на Харков, съобщи кметът на града Ихор Терехов. Спасителни екипи работят на мястото на атаките. Това нападение се случва, след като..

публикувано на 22.06.24 в 18:04
Епископ Тихон

Епископ Тихон: Ще бъда много изненадан, ако няма изненади при избора на патриарх

Ще бъда много изненадан, ако няма изненади при избора на патриарх. Това каза в предаването "РадиоТочка" Тивериополският епископ Тихон и коментира, че са се навъдили много "синодални астролози", но, според него, не може да се прогнозира.  Светият синод избра тримата митрополити - кандидати за патриарх на Българската православна църква и..

публикувано на 21.06.24 в 18:23
карта на математика Петър Бакалов

Математик създаде карта, сочеща местата, където би могло да се е осъществило купуване на гласове

МВР и прокуратурата трябва да обърнат внимание на данните от ЦИК. За това призова математикът Петър Бакалов.  Той е автор на интерактивна карта , която показва интересни процеси в избирателната активност. "На тези избори виждаме, че ГЕРБ средно спадат, но има малки населени места, където те се качват с пъти. Изпъкват такива като село..

публикувано на 21.06.24 в 08:31
Доц. Костадин Нушев

Костадин Нушев: При избора на патриарх могат да се възпроизведат групите, обособили се при вота за Сливенски митрополит

При избора на Сливенски митрополит се обособиха групи в Светия синод, които може да се очаква да се възпроизведат и при избора на патриарх . Това каза пред БНР доц. Костадин Нушев -  преподавател в Богословския факултет на Софийския университет "Св. Климент Охридски". Още един митрополит иска да бъде изключен от списъка с възможните..

публикувано на 20.06.24 в 17:50
Отец Никанор

Архимандрит Никанор: Трябва ни патриарх, който да поведе стадото нито на изток, нито на запад, а нагоре

Тревожна е тенденцията за радикализация на избора на български патриарх . Това заяви в интервю за БНР архимандрит Никанор, игумен на Църногорския манастир, преди Светият синод да излъчи тримата кандидати за поста. Светият Синод избира трима претенденти за нов Български патриарх Според него става дума за " вплитането в една по-голяма..

публикувано на 20.06.24 в 10:49
Ивайло Иванов

Ивайло Иванов: 50-ото НС да препотвърди позицията ни в ЕС и НАТО, за да демонстрира устойчивост

Може би 50-ото Народно събрание ще трябва да препотвърди позицията ни в ЕС и НАТО, за да се демонстрира стабилност и устойчивост на страната . Това каза пред БНР Ивайло Иванов, експерт по национална сигурност и представител на Съюз "Атлантик". " Това ще бъде и добър сигнал към нашите съюзници в рамките на ЕС и НАТО от гледна точка на излъчването..

публикувано на 18.06.24 в 17:08

Най-търсени служители - продавачи, работници в добивната и преработващата промишленост, строителство и транспорт

Продавачи, персонал, работници в добивната и преработващата промишленост, строителство и транспорт са сред най-търсените от бизнеса професии, сочат най-новите данни на Агенцията по заетостта към месец май. Регистрираната безработица в страната е 5,4 на сто, което е с малко над 0,2 на сто по-малко в сравнение с април. Регистрираните в бюрата..

публикувано на 18.06.24 в 13:37