Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

"Януари" на хасковска сцена 30 години по-късно

Режисьорът Дамян Тенев: Текстът трябва да остане жив, не затворен в книгите

Така е изглеждал плакатът на пиесата преди 30 години
Снимка: Драматично-куклен театър

"От всички месеци на годината януари е най-българският", пише Йордан Радичков.

Точно по това време на годината в Хасковския драматичен театър "Иван Димов" се събират героите от пиесата на Радичков "Януари". Действието се развива в кръчма на селце от Северозападна България. Тази вечер е премиерата на спектакъла с режисьор Дамян Тенев. 

Преди 30 години на хасковска сцена произведението "Януари" е поставено от Иван Добчев.

Идеите на Радичков - по-близо до хората

"Като център на това, което правим, е да се опитаме не толкова да решаваме или интерпретираме Радичков, а по-скоро да се опитаме да направим неговите идеи по начина, по който ние ги разбираме и аз ги разбирам, близки до хората, този текст да се чуе, да може отново да бъде жив. Понеже това е един от големите ни текстове на българската литература и е важно те да не остават така затворени в книгите, да бъдат забравени. Като един от най-големите ни автори, Радичков заслужава да му отдадем вниманието, което той така или иначе заслужава", отбеляза режисьорът Дамян Тенев.

Роли в спектакъла изпълняват Явор Бахаров, Петко Венелинов, Петър Влайков, Димитър Атанасов, Емануил Костадинов, Пламен Петков, Димитър Димитров.

"Моята роля е на Исус, важен образ. Първи влиза и последен излиза от сцената", каза Явор Бахаров.

Аусайдерите - най-близо до Бога

"Йордан Радичков толкова хубаво е казал всичко в тази пиеса, че по-скоро се надявам аз да съм влязъл в това нещо, в кода на това цялото нещо. Който има очи, ще го прочете, защото както е казано в пиесата: "В снега всичко записано е". Представете си един кръг или по-скоро циферблат на часовник. Там, където е 12 часа, са Боговете, на 1 са полубоговете, на 2 са кралете, принцовете. И там където е 11 часа, преди 12, са едни изпаднали хора, аутсайдери. Хора, които са на дъното, които са на ръба, на предела на някакви свои сили или някаква своя драма, която те преживяват. Всъщност те са най-близо до 12, демек до Бог", изтъкна Петко Венелинов.

Петър Влайков представя образа на Торлака. "Един много заземен човек, близко до земята, широк човек, който трудно би приел нещо свръхестествено. Точно той получава този шамар от отвъдното. Това е много интересен конфликт - по какъв начин се променяш, когато се сблъскаш с нещо отвъд твоите възможности на възприемане, нещо, което те променя из основи, което бърка в теб и те обръща с вътрешността на обратно...", коментира актьорът.

Димитър Атанасов играе ролята на  Ангел кръчмаря. "Каквито и страсти да кипят вътре, се усеща една много голяма любов. И си мисля точно за моя образ, че когато той тръгва, вече вътрешно усещам едно много мъчно сбогуване - с всичките му страсти, с всичките му емоции, с всички тези изблици, които всеки един от героите има и накрая при тръгването усещаш една раздяла, която не е много хубава."

Пиесата е адаптирана за днешните млади

Емануил Костадинов влиза в ролята на Лазар. "Ловецът. За младите в днешно време е достатъчно добре преработена пиесата, така че да се разбере", смята той.

"Пощальонът, той се явява малко външен на цялата история. Той не е много от компанията, доста по-млад от другите, доста по-енергичен, при него има някаква такава жажда за живот, той въобще до края, той не разбира какво се случва", обяснява Пламен Петков.

Посланията на режисьора към публиката: 

"Нека не ставаме вълци, нека запазим човешкото у себе си. Нека не се изгубваме в тази инерция на съществуването. Нека да не забравяме кое е основното, а това е да бъдем хора."

Как изглежда "Януари" на хасковска сцена - слушайте и в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Израелската опера в Тел Авив

Преди премиерата на “Турандот“ в Телавивската опера

Заради ударната вълна от паднала наблизо ракета, която изпочупи стъкла на сградата на Операта в Тел Авив, премиерата на “Турандот“ от Пучини – последна за сезона, беше не в края на юни, а през юли. За най-нетърпеливите в едно от фоайетата се състоя концерт-лектория с избрани арии от творбата, изпълнени от студентите в специализирания клас на..

публикувано на 21.07.25 в 15:29

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В осмото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: Разговор със сопрана Красимира Стоянова, диригента Павел Балев и продуцента Георги Еленков за звукозаписната работа по предстоящия моцартов албум на българската оперна прима със Симфоничния оркестър..

обновено на 21.07.25 в 15:01
Деница Тодорова

Художничката Деница Тодорова: Гледайте съвременно изкуство! Купувайте млади автори!

Ако сте ценители на съвременното изкуство, до 21 ноември в къщата музей "Вера Недкова" в София, която е филиал на Националната художествена галерия, можете да разгледате новата изложба "Метафора на паметта" на художничката Деница Тодорова. Тя е завършила живопис в Кралската академия за изящни изкуства в Антверпен.  От 20 години..

публикувано на 19.07.25 в 08:05

На големия екран тръгва филм за певицата Милена Славова

От днес - 18.08, на големия екран тръгва документален филм за певицата Милена Славова. Лайтмотивът "И никой не пита защо" е избран за заглавие на лентата. Ние се познаваме повече от 30 години, разказа пред БНР режисьорът Марио Кръстев. "Тя наистина си задава много въпроси и се чуди защо другите не го правят.  Милена е запазила чистотата си...

публикувано на 18.07.25 в 16:56
Да запазим Корал: Безполезни изкопаеми 2025

Изкуството в подкрепа на плаж "Корал"

В столичната галерия "Арт 158" беше открита изложбата "Да запазим "Корал": Безполезни изкопаеми 2025". В нея се срещат изкуството, екологията и протестът срещу застрояването на българското Черноморие. Тя е свързана със стремежа да запазим това място, обясни пред БНР кураторът проф. Борис Сергинов. "Показват се неща, които са намерени..

публикувано на 17.07.25 в 12:00
Лято в музея 2025 в Плевен

"Лято в музея 2025" с нови изненади в Плевен

Специалисти от Регионалния исторически музей в Плевен готвят изненади за поредното издание "Лято в музея 2025".  То ще се проведе от 21 до 25 юли. За заниманията разказва Елвира Конова , ръководител отдел "Връзки с обществеността и медиите". "Децата ще могат отново да се вживеят в професията на археолога, в професията на летописците, като..

публикувано на 16.07.25 в 13:55

Светослав Драганов: Атанас Киряков е документирал историята съвсем честно и прилежно

В Дома на киното днес - 15.07, ще бъде почетена паметта на един от най-значимите български документалисти – Атанас Киряков. Гилдията "Режисьори" на СБФД е  организирала  специална прожекция на 35-милиметрова лента, която ще събере пет от неговите кратки, но въздействащи филми, заснети между 1988 и 1990 година. "Атанас Киряков е..

публикувано на 15.07.25 в 13:30