Предисторията за най-големия враг на Батман - Жокера, разказана в едноименния филм на режисьора Тод Филипс, води с 11 номинации за наградите „Оскар“, съобщиха Ройтерс и АФП.
„Жокера“ е номиниран за най-добър филм, най-добър актьор, най-добър режисьор, най-добър адаптиран сценарий и в други категории.
Непосредствено след него са „Ирландецът“ на Мартин Скорсезе и „Имало едно време в Холивуд“ на Куентин Тарантино с по 10 номинации.
За най-добра лента са номинирани „1917“, „Пълно ускорение“, „Ирландецът“, „Джоджо Заека“, „Жокера“, „Малки жени“, „Брачна история“, „Имало едно време в Холивуд“ и „Паразит“.

За най-добра актриса номинациите са: Рене Зелуегър („Джуди“), Чарлийз Терон („Бомба със закъснител“), Скарлет Йохансон („Брачна история“), Сорша Ронан („Малки жени“) и Синтия Ериво („Хариет“).

За най-добър актьор номинираните са: Хоакин Финикс („Жокера“), Адам Драйвър („Брачна история“), Леонардо Ди Каприо („Имало едно време в Холивуд“), Антонио Бандерас („Болка и слава“) и Джонатан Прайс („Двамата папи“).
В категория най-добър режисьор се съревновават Мартин Скорсезе („Ирландецът“), Куентин Тарантино („Имало едно време в Холивуд“), Понг Джун-хо („Паразит“), Сам Мендес („1917“), Тод Филипс („Жокера“).
Кати Бейтс, Лора Дърн, Скарлет Йохансон, Флорънс Пю и Марго Роби са номинирани за „Оскар“ в категорията за най-добра актриса в поддържаща роля.
А Том Ханкс, Ал Пачино, Джо Пеши, Брад Пит и Антъни Хопкинс са номинирани за „Оскар“ в категорията за най-добър актьор в поддържаща роля.
Номинираните за най-добра чуждестранна лента са „Корпус Кристи“ (Полша), „Медена земя“ (Северна Македония), „Клетниците“ (Франция), „Болка и слава (Испания), „Паразит“ (Южна Корея).

В категорията за късометражен анимационен филм на наградите „Оскар“ номинации получиха „Дъщеря“, „Космата любов, „Китбул“,
„Незабравимо“ и „Сестра“.
Филмът „Физика на тъгата“ на Теодор Ушев, който беше включен в краткия списък, отпадна от надпреварата, отбелязва БТА.
Наградите „Оскар“ ще бъдат връчени в Холивуд на 9 февруари. За втора поредна година церемонията ще е без водещ.

Словенците се обявиха на референдум против легализирането на асистираното самоубийство, предаде Франс прес. През юли миналата година парламентът на Словения одобри закон, който дава право на неизлечимо болни хора да сложат край на живота си, ако са изправени пред непоносимо страдание без очакване за подобрение. Законът бе одобрен след референдум, който се..
Кипър ще инвестира догодина близо 63 млн. евро в обучение за заетост. Това предвижда бюджетът на специализираната Агенция за развитие на човешките ресурси, който ще бъде обсъден в парламента днес. Със средствата ще бъдат финансирани програми и проекти за интеграцията на безработни на пазара на труда и обучението на заети през целия им живот...
Кандидатът на управляващия Съюз на независимите социалдемократи Синиша Каран печели предсрочните президентски избори в босненската Република Сръбска, сочат официални предварителни данни на босненската Централна избирателна комисия. При преброени гласове от 92,79% от избирателните секции в Република Сръбска, Синиша Каран е получил 200 116 гласа, или..
Агенция Ройтерс съобщи, че американски и украински представители обсъждат потенциално посещение на украинския президент Володимир Зеленски във Вашингтон. Агенцията съобщава, че посещението на Зеленски би могло да се състои още тази седмица, за да се обсъди мирният план за Украйна със самия Доналд Тръмп. Позовавайки се на два източника, запознати с..
Летището на Вилнюс затвори снощи заради появата на балони, използвани от контрабандисти, съобщи Ройтерс, позовавайки се на литовския Национален център за управление на кризи. Центърът съобщи, че навигационните системи са забелязали недалеч от летището балони, най-вероятно влезли от територията на Беларус с контрабандна стока. Информационният портал..
Президентът на Украйна Володимир Зеленски оцени водения диалог с представители на САЩ и посочи, че има сигнали, че екипът на Доналд Тръмп чува украинската страна. „Екипите ще работят практически през нощта и ще има още новини“, каза Зеленски в своето вечерно видеообръщение. Украински, американски и европейски официални лица се събраха вчера в..
Украинско-американските преговори за уреждане на мира в Украйна "напредват добре", заявиха ръководителите и на двете делегации в Женева. Това съобщи агенция Ройтерс. Партньорите искат от САЩ гаранции за Киев, огледални на член 5 от Североатлантическия пакт В Женева започнаха разговорите по плана на Тръмп за мир в Украйна Държавният..
Цялата политическа класа стигна до дъното. Това не е политика . Този прочит на политическата ситуация направи в интервю за БНР Корнелия Нинова,..
Не би трябвало да има размествания по бюджета. Това обясни пред БНР бившият финансов министър Владислав Горанов. "Бюджетът е една комуникация...
"От плана, който Уиткоф предложи, се очаква Европа да плати за цялото удоволствие . Включително възстановяването на Украйна, от което Тръмп се надява..