Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

ЕП обсъжда резолюция за спазването на правата на европейците след Брекзит

Урсула фон дер Лайен и Мишел Барние на дебата в Европейския парламент в Страсбург.
Снимка: БТА

Великобритания трябва да гарантира статута на европейските граждани, които по уважителни причини не са успели да подадат документи за оставането си на Острова. Това заяви главният преговарящ за Брекзит Мишел Барние по време на дебатите в Страсбург, където депутатите обсъждат резолюция за контрол върху спазването на правата на европейските граждани след 31 януари.

От своя страна председателят на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен подчерта, че има много индивидуални казуси, които имат нужда от решение.

Три милиона европейски граждани живеят в Обединеното кралство и един милион британци в Европейския съюз.

По време на първата сесия на Европарламента за годината в Страсбург и последна в състав 28 страни членки, председателят на Еврокомисията Урсула фон дер Лайен подчерта, че всеки трябва да има възможност да остане в онази държава, която чувства като свой дом.

„След края на преходния период, Обединеното кралство ще бъде трета за Европейския съюз страна. Брекзит ще означава промяна за живота на всички, независимо от коя страна на Ламанша се намират“, каза тя.  

Главният преговарящ за Брекзит Мишел Барние допълни, че трябва да се уважават правата на гражданите за свободно движение.

„Очаквам конструктивно сътрудничество с британските власти, за да сме сигурни постигнатите до момента договорености ще бъдат спазени и ще бъдат приложени на практика“, посочи той.

Утре Европейският парламент ще гласува резолюция за контрол на спазването на правата на европейските граждани след 31 януари.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Очаква се депутатите да определят правилата за разпределяне на 260 млн. лева за медицинския персонал

Очаква се днес управляващото мнозинство да внесе поправки в законопроекта за бюджета на Здравната каса, които да определят правилата за разпределяне на целевите 260 милиона евро за заплати на медицинския персонал в болниците у нас. Законопроектът беше одобрен на първо четене в пленарната зала в четвъртък, а днес изтича срокът за предложения преди..

публикувано на 24.11.25 в 04:46

Днес изтича срокът за предложения за промени в проектобюджета на ДОО

До края на днешния ден изтича срокът за внасяне на предложения от страна на депутатите между първо и второ четене на проекта за бюджет на Държавното обществено осигуряване за следващата година. Към момента няма внесени промени от парламентарните групи на управляващата коалиция и от ДПС-НН.  Хасан Адемов от "Алианс за права и свободи" предлага увеличаване..

публикувано на 24.11.25 в 04:40

РЗОК Ловеч с информационна кампания в Угърчин

Районната здравноосигурителна каса в Ловеч продължава информационната си кампания днес със срещи с пенсионери и ученици в град Угърчин. Като част от кампанията "НЗОК за теб“ районната здравноосигурителна каса продължава с информационните си срещи в област Ловеч.  Днес те ще са в пенсионерския клуб в Угърчин и с дванадесетокласници в..

публикувано на 24.11.25 в 04:32
Илияна Йотова

Вицепрезидентът ще участва в кръгла маса за включването на бежанци в приемащите общества

Вицепрезидентът Илияна Йотова ще участва в откриването на кръгла маса "Ефективното социално включване на бежанци и мигранти в приемащите общества - акценти, предизвикателства, перспективи“. Събитието се реализира по проект, финансиран със средства, отпуснати целево от държавния бюджет на Софийският университет  "Св. Климент Охридски“ за научни изследвания..

публикувано на 24.11.25 в 04:26

Отново протести във Великобритания срещу плановете за настаняване на мигранти

Във Великобритания стотици протестираха срещу плановете за настаняване на търсещи убежище в армейски тренировъчен лагер в Източен Съсекс, докато оратори насърчаваха протестиращите да „сформират патрули“, които да не позволяват достъп на мигрантите и да спрат да плащат общински данък. Тренировъчният лагер Кроубъроу е част от една от двете казарми,..

публикувано на 24.11.25 в 04:22

Словения отхвърли на референдум възможността за асистирано самоубийство

Словенците се обявиха на референдум против легализирането на асистираното самоубийство, предаде Франс прес. През юли миналата година парламентът на Словения одобри закон, който дава право на неизлечимо болни хора да сложат край на живота си, ако са изправени пред непоносимо страдание без очакване за подобрение. Законът бе одобрен след референдум, който се..

публикувано на 24.11.25 в 03:05

Кипър ще инвестира над 60 млн. евро в обучение за заетост

Кипър ще инвестира догодина близо 63 млн. евро в обучение за заетост. Това предвижда бюджетът на специализираната Агенция за развитие на човешките ресурси, който ще бъде обсъден в парламента днес. Със средствата ще бъдат финансирани програми и проекти за интеграцията на безработни на пазара на труда и обучението на заети през целия им живот...

публикувано на 24.11.25 в 02:51