Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Перник се събуди потънал в смог

| обновено на 15.01.20 в 19:21
Снимка: БГНЕС

Нивата на серен диоксид във въздуха на Перник вече са в нормата след тазсутрешното замърсяване. Това съобщи за „Хоризонт“ Аделина Стоянова от дирекция "Контрол и превантивна дейност" към Регионалната екоинспекция:

Последната измерена стойност в 14 часа е 178,62 микрограма на нормален кубичен метър което е под средночасовата норма от 350 микрограма на нормален куб. м.

Като основна причина за високите концентрации на серен диоксид Стоянова посочи безветрието и гъстата мъгла. Информация за качеството на атмосферния въздух е достъпна в реално време на Изпълнителната агенция по околна среда, добави тя. 

Опасно високи нива на серен диоксид бяха измерени тази сутрин във въздуха на Перник.

Четири поредни превишения на алармения праг за серен диоксид са регистрирани от Автоматичната измервателна станция в центъра на града, съобщават от РИОСВ.

Превишенията са в интервала от 05:00 до 08:00 часа тази сутрин, като най-високата средночасова стойност 999,13 микрограма на куб. м, при норма 500 микрограма, е регистрирана в 07.00 часа.

РИОСВ сочи като причина за високите концентрации на серен диоксид неблагоприятните метеорологични условия - безветрие и гъста мъгла, повишеното потребление на твърдо гориво в битовия сектор и работата на ТЕЦ „Република”.

От екоинспекцията съобщават още, че е издадено предписание на ТЕЦ „Република” за незабавно намаляване на производствените мощности до възможния минимум.

Превишени стойности на серен диоксид са измерени и на други места в страната, сочи актуалната информация за качеството на атмосферния въздух на Изпълнителната агенция по околна среда.

Стойностите на серен диоксид превишават допустимите норми в района на община Гълъбово край Стара Загора, съобщи за „Хоризонт“ Валери Серафимов от дирекция „Мониторинг и оценка на околната среда“: „Там са разположени големите ТЕЦ-ове, които са на въглища“.

Относно ситуацията в Перник той допълни, че замърсяването със серен диоксид не е обичаен проблем за града.

„За миналата година в пункта в центъра на Перник са регистрирани 9 превишавания на средночасовата норма на серен диоксид от 350 микрограма при допустими 24 превишавания“.

Данните от последните дни сочат, че почти навсякъде в страната гражданите дишат замърсен въздух.

„Вследствие на мъгла и безветрие са регистрирани концентрации на фини прахови частици над нивото на 50 микрограма почти в цялата страна“. 

Репортаж по темата можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Джевдет Чакъров

Чакъров: Всички 4 субекта от мнозинството да имат представители във втория и третия ешелон на властта

За първия ешелон на властта ние приемахме да нямаме, но за втория и третия ешелон трябва да се водят обсъждания на базата не на квотен принцип, но всички четири субекта е редно и коректно да имат своите представители, каза председателят на парламентарната група "Демокрация, права и свободи" - ДПС (ДПС-ДПС) Джевдет Чакъров в кулоарите на парламента. В..

публикувано на 28.02.25 в 11:46
Регионалният министър Иван Иванов

Регионалният министър: Крайният срок за завършване на лот 8 на АМ "Хемус" е декември 2029 г.

Крайният срок за завършване на последния лот 8 от автомагистрала "Хемус" е декември 2029 г.  Това съобщи министърът на регионалното развитие и благоустройството Иван Иванов по време на изслушване в НС. "Това е хипотеза, че се издават своевременно документите. Разрешителните за строеж своевременно се започва работа и няма прекъсваемост на..

публикувано на 28.02.25 в 11:33
Кирил Добрев в кулоарите на НС.

БСП-ОЛ застава зад номинацията на Росен Карадимов за председател на КЗК

"БСП - Обединена левица" застава зад своята номинация – Росен Карадимов да бъде председател на Комисията за защита на конкуренцията, обяви депутатът Кирил Добрев: Росен Карадимов е номинацията на БСП за председател на КЗК Карадимов с широка подкрепа от бизнеса и синдикатите за председател на КЗК Петков: Карадимов се е справил "добре" с..

публикувано на 28.02.25 в 11:15

Сенатът на САЩ пита 8 интернет компании как правителства са ограничавали свободното изразяване

Комисията по правни въпроси в Камарата на представителите в американския Конгрес изпрати писмо до 8 водещи интернет компании, с което поиска от тях подробности за комуникацията с правителствата на други държави относно - цитирам "съгласуването с техните закони, свързани с цензура, информационни регулации, съдебни заповеди и други властови..

публикувано на 28.02.25 в 11:06
Ст. комисар Захари Васков

Захари Васков е новият директор на Националната полиция

Старши комисар Захари Васков е новият директор на Главна дирекция Национална полиция. Той е бил назначен на поста от вътрешният министър Даниел Митов.  До момента той бе заместник-директор на ГДБОП. Новият ръководител на Националната полиция бе представен пред служителите й лично от замeстник-министър Любомир Йосифов. Пред състава на..

публикувано на 28.02.25 в 10:55
Британският министър-председател Киър Стармър по време на пресконференцията с президента на САЩ Доналд Тръмп в Белия дом Вашингтон, 27 февруари 2025 г.

Стармър, Зеленски и дузина европейски лидери ще обсъждат гаранциите за сигурност за Киев

Премиерът на Обединеното кралство Киър Стармър ще бъде домакин на украинския президент Володимир Зеленски и повече от дузина европейски лидери в Лондон в неделя, за да обсъдят гаранциите за сигурност, които континентът може да предложи на Киев в случай на прекратяване на огъня с Русия.  Срещата дава възможност на Киър Стармър и френския президент..

публикувано на 28.02.25 в 10:51
Историческият музей в Лом

В Лом откриват фотодокументална изложба за 3 март

В Лом с откриването на фотодокументална изложба в Историческия музей от днес започват изявите, посветени на честването на 3 март - националният празник на България. Фотодокументална изложба „Строителите на Паметника на свободата“ се открива днес, в 17 часа, в Историческия музей в Лом.  Тя е подготвена от Национален  парк – музей "Шипка –..

публикувано на 28.02.25 в 10:38