Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Йордан Вакъвчиев: Енергоефективността на уредите зависи от начина на експлоатация

От догодина нови етикети ще ни ориентират по-точно за параметрите на електроуредите

Снимка: БГНЕС

Около 55-60% можем да спестим от монтажа на по-качествени климатици в сравнение с вентилаторните печки и маслените радиатори. Това каза в предаването „Преди всички“ Йордан Вакъвчиев, управител на магазин за техника. Колко енергоефективен е един електрически уред, зависи от начина на експлоатация, подчерта той.

Най-евтиният отоплителен уред – вентилаторният, наричан от хората „духалка“, стопля бързо, но нетрайно, при това хаби доста ток.

Конвекторните печки с реотан и чувствителен термостат пък помагат да отопляват помещения, в които не се губи топлина, обясни Вакъвчиев: 

„По-голямата част от времето го прекарва в „изчакване“, за да започне да топли. Ако имате добра изолация и добра дограма, на тази печка ще ѝ се наложи да се включи десет пъти за денонощие по пет минути, което вече я прави доста икономична“.

За много от отоплителните уреди важи правилото - по-добре да работи на 1, но да не се спира, за да може уредът да стане по-икономичен, отбеляза още Йордан Вакъвчиев.

Редовна грешка, която допускат нашите клиенти, е да се приберат вечер от работа, да констатират, че е станало 13-14 градуса, пускат климатика на 29, работи на максимум, което го „стресира“ и не му позволява да навакса, да достигне желаната температура и да мине в икономичен режим, какъвто е смисълът на един съвременен климатик“.

Новите уреди имат и по-добри характеристики на шума, включително се предлагат модели за спалня със занижени параметри на шум, каза още Вакъвчиев.

При сегашните цени на тока, ако използваме климатик през целия отоплителен сезон в рамките на около 5 месеца, един хубав климатик на цена около 1000 лева се изплаща за около две години, коментира той.

Всяка стока, влизаща законно на българския пазар, преминава през няколко инспекции за безопасност и дали отговаря на зададените данни – например шум, консумация на енергия и други, посочи още Йордан Вакъвчиев.

От март догодина влизат в сила нови енергийни етикети върху електроуредите: 

Все повече клиенти обръщат внимание върху енергийната ефективност на уреда. Една такава информация би била полезна на клиента и донякъде би повлияла на избора какъв уред би си купил. По-подробната информация ще се състои в това, че не само тези класове: букви А с + по тях, два плюса, три плюса, което вече става малко заблуждаващо, а ще има и вече по-точни киловати на база годишна консумация“.

Интервюто с Йордан Вакъвчиев можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Димитър Вацов

Димитър Вацов: С държавата Пеевски прави същото, което направи с ДПС

С държавата Пеевски прави същото, което направи с ДПС на Доган . Г-н Пеевски владее доста институции и лостове за влияние, които не са публични. Стъпка по стъпка се завладяват основни институции и регулаторни органи. Силата на Пеевски се крепи върху неща, които не са видими публично, затова е много възможно да го митологизираме . Това..

публикувано на 05.07.25 в 13:56

Любомир Чакъров: Следенето на потреблението не е ново, но сега навлиза в личното ни пространство

Свалянето на приложения на мобилните телефони е често разпространена практика, когато става въпрос за отстъпки в различни търговски вериги. В този случай няма начин магазините да не знаят всичко за нас, а личните си данни даваме съвсем доброволно . Те прилежно се съхраняват за нашите гастрономически предпочитания. Но ако самият ти се сетиш..

публикувано на 03.07.25 в 13:37
Явор Колев

Бум на кибератаки в социалните мрежи и комуникатори

От ГДБОП предупредиха за бум на крадени профили в социалните мрежи с цел финансови измами . Хакерите постоянно се адаптират към техническата среда, променят начините, чрез които атакуват чатовете в социалните мрежи, в които хората прекарват голяма част от ежедневието си. В момента се наблюдава атака на профили, като се пише на контактите, че..

публикувано на 03.07.25 в 12:15

Богомил Николов: Евтиният самолетен билет е примамка

Евтиният самолетен билет е примамка , предупреди пред БНР Богомил Николов – изпълнителен директор на Асоциация "Активни потребители". Идеята на нискотарифните авиокомпании е да ви предложат атрактивна цена , посочи той и обясни обаче какво следва: " В последствие се оказва, че се начисляват различни допълнителни такси. А ако багажът ви е..

публикувано на 03.07.25 в 11:41

Ал. Малинов: Загуба на Украйна би била катастрофална за сигурността на Европа и България

Украйна има интерес Балканите да бъдат съпричастни с нея, но и да разберат по-добре обстановката, в която се намират в момента.   Това коментира пред БНР анализаторът Александър Малинов след форума "Одеса 2025". "Форумът беше първа стъпка от страна на украинското ръководство да се опита да накара балканските държави да разберат собствения си..

публикувано на 02.07.25 в 11:48

Бегълци от новините - защо българите станаха световни шампиони?

България е световен шампион по избягване на новини. 63% от запитаните признават, че умишлено избягват новините , сочи последното проучване на Ройтерс - Оксфорд Digital report. " Печален рекорд – България води по брой на хората, споделили, че избягват непрекъснато, отчасти или селективно по теми новините", коментира пред БНР проф. Нели..

публикувано на 02.07.25 в 11:01

Помощ за Дидо!

Най-добрите поп певци и музиканти у нас започнаха кампания за набиране на средства за колегата си Данаил Данаилов, когото всички приятелски наричат Дидо.   Отскоро той е диагностициран с тежка форма на труднолечим рак. За справянето с него са нужни непосилни за семейството му средства , разказа пред БНР Рафи Бохосян. "Дидо е един от..

публикувано на 02.07.25 в 10:09