„Хубаво е, че Вселенският патриарх ще се обърне към сръбската църква да снеме схизмата, която е наложила на македонската православна църква и да ѝ даде автокефалия. Макар че някога македонската църква е била към българската църква, след войните тя попада на територията на Югославия и там става автономна към Сръбската православна църква, което е признато от всички православни църкви. Когато има мнение на всички православни църкви по даден въпрос, то се счита, че вече е мнение на цялата православна църква. Затова Македонската православна църква трябва да получи автокефалия или от Сръбската православна църква, или да бъде свикан Всеправославен събор, който може също да реши да ѝ даде такива права“. Това коментира пред БНР митрополит Гавриил, след като Вселенският патриарх Вертоломей призова миналата седмица Сърбия да вдигне схизмата над Македонската православна църква и да я признае за автокефална. Това стана след посещение на двама северномакедонски лидери при вселенския патриарх.
По думите на митрополит Гавриил все още няма решение на Светия синод по темата.
Българската църква не може да стане църква-майка на македонската
„Никой няма да ни признае такова решение, няма да има никакъв смисъл, а и има огромна опасност и ние да попаднем под схизма, ако си позволим такова решение. Това е спекулация. Имаше върху нашата църква огромен натиск. Ние бихме направили всичко за македонската, но нямаме каноничното право да снемем схизмата от тях и да я обявим за автокефална. Не само това, а никоя църква няма да го признае“, допълни митрополит Гавриил в предаването „12+3“.
„Нашата църква устоя на един огромен натиск на хора, които не знаеха какво искат от нас. Те искаха отново да се върнем и да бъдем църква, схизматична. Няколко църкви ни бяха предупредили да не си позволяваме да сваляме ние схизмата, защото и ние ще попаднем под схизма. Сега ние много желаем на Македонската православна църква да ѝ бъде снета схизмата и да получи независимост, но трябва да стане по каноничен начин и да бъде призната от целия православен свят. Иначе няма смисъл“.
„Сръбската църква може да го стори, защото в един момент именно тя е станала майка на автономна Македонската църква“, разясни митрополитът:
„След като Вселенският патриарх казва, че трябва да свалят схизмата, той признава, че Сръбска църква е църква-майка на Македонската. Иначе няма да им признае схизмата, която те са наложили, ако той не ги смята за църква-майка“.
Опасност от подмяна на историята
„Ако бъде възприето името Охридска архиепископия, може да се стигне до подмяна на историята“, предупреди митрополитът:
„Едно условие, което ние непременно трябва да имаме, ако се стигне до това да се даде това име и автокефалия е, че в момента в техния устав пише, че те са правоприемник на историческата Охридска българска архиепископия, но това не е така. В нашия устав ние също сме записали, че Българската патриаршия е правоприемник на Българската охридска архиепископия, което е истина. От това, което пишат те, излиза, че те ще ни станат църква-майка, а не ние на тях“.
„Затова и българските духовници не са отишли на 1000-годишнината от създаването на Охридската архиепископия, защото иначе би се тълкувало, че те признават майчинството на Македонската църква“, обясни митрополит Гавраил:
„ И тук имаше срещу нас страшни обвинения, но истината е тази“.
„Столицата на Македония в момента не е Охрид. Най-добре е патриархът на съседката да е Скопски и на цяла Северна Македония“, подсказа митрополит Гавриил и допълни, че „това реално отговаря на действителността в момента и няма да има никакви последици между нашите отношения, между нашите държави“.
БПЦ вероятно ще изиска Скопие да се откаже от твърдението, че е правоприемник на Охридската архиепископия:
„Ние не можем да се откажем от нашата история и тя е истина. Това не е нещо измислено. Не е имало македонска църква никога, кога е имало, а българска църква има откога още“.
Интервюто с митрополит Гавриил можете да чуете в звуковия файл.
Община Кюстендил ще глобява с неприсъствени фишове собствениците на моторни превозни средства, паркирани в нарушение. Това обявиха от администрацията. Глобите, съгласно Закона за движение по пътищата, са от 20 до 200 лева, като средната глоба ще бъде 50 лева. Най-голяма ще бъде стойността на глобата, ако има установено неправилно паркиране на място..
Емблематичният паметник на Христо Ботев във Враца беше върнат в града след реставрацията му в специализирано ателие в София. Обновяването беше финансирано с над 750 000 лв от държавния бюджет. Реконструкцията беше наложителна заради корозия на носещите елементи във вътрешността и пукнатини по корпуса на металната фигура. Паметникът е от 1964..
Около една четвърт от българското население е засегнато от възли на щитовидната жлеза, като в различните възрасти честотата е различна. Това съобщи проф. д-р Русанка Ковачева председател на Българско сдружение Тиреоидея и Паратиреоидея по повод Международната седмица за осведоменост за заболяванията на щитовидната жлеза. Над 334 000..
Проливен дъжд, примесен с градушка се изля над Плевен тази вечер. Интензивният валеж продължи около 20 минути и бе придружен от силен вятър на места. Дъждът е бил 23 литра на кв. метър в Плевен. На горещия телефон на Общината 064/881- 323 за времето на обилния валеж, паднал за изключително кратко време над Плевен, са постъпили сигнали от..
Зрелостниците в гимназията в Босилеград ще доучват една седмица заради протестите си и намалените часове от 30 минути през месеците февруари, март и до средата на април, каза директорът на единственото средно учебно заведение в града Владимир Григоров. Учебните часове в този период са били по 30 минути, след което учениците излизали на..
Комисията за защита на конкуренцията ще предприеме спешни и конкретни мерки срещу спекулативния ръст на цените преди и след въвеждането на еврото. "Времето за приказки приключи. Оттук нататък действията на Комисията ще бъдат решаващи за защитата на потребителите", заяви пред БНТ председателят на КЗК доц. Росен Карадимов. Той обясни, че..
"ЕС скоро ще одобри кандидатурата на България за присъединяване към еврозоната от 1 януари догодина, като така тя ще стане 21-ият неин член". Това съобщава "Политико". По данни на няколко официални източника, се очаква Европейската комисия и Европейската централна банка най-сетне да дадат благословията си в доклада, който ще бъде публикуван на 4..
Земеделски стопани и пчелари сигнализират за зачестили нападения от мечки и се чувстват безсилни да се защитят, защото кафявата мечка е защитен вид..
За първи път в историята националната ни светиня " История славянобългарска" от Паисий Хилендарски излиза на украински език . Преводът,..
Нямаме договорка за каквото и да било сливане и обединяване , ръководството на партията и Ахмед Доган са запознати с всички процеси. Това заяви пред..