Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Димитър Кисляков, УАСГ:

Трябва да се мисли стратегически за питейното водоснабдяване на София

Показателно е, че водна криза в Перник се обяви в деня след изборите, коментира специалистът

Прехвърлянето на води от язовир Белмекен през язовир Бели Искър към Перник засега е единственото кризисно решение. На снимката: язовир Бели Искър
Снимка: Архив

Водната криза в Перник трябва да е сигнал за водоснабдяването на София, защото столицата вече преживя една криза във водоснабдяването преди 25 години. Това каза пред БНР проф. Димитър Кисляков, преподавател в Университета по архитектура, строителство и геодезия и председател на Сдружението на големите язовири.

„Трябва да се мисли дългосрочно, стратегически за диверсифициране на източниците за питейно водоснабдяване на София, която е с 1 милион повече“, заяви той в предаването „Преди всички“ на програма „Хоризонт“.

Проектът за прехвърляне на води от язовир „Белмекен“ през язовир „Бели Искър“ и през водоснабдителната система на София към Перник към момента е единственото технически възможно решение, смята експертът. Между язовирите „Белмекен“ и „Бели Искър“ обаче пряка връзка няма. Прехвърлянето ще стане чрез събирателни деривации към двата язовира, обясни той.

„Предвиденото водно количество, което трябва да отива през „Бели Искър“ към Перник, за момента може само да закрепи режима. То не е цялостно решение на проблема с пълноценното водоснабдяване на Перник. Това не може да се случи веднага, защото определена връзка тепърва трябва да бъде изградена.“

Водовземните съоръжения на язовирите обичайно са разположени на определен височина над дъното, над т.нар. мъртъв обем (вода с тиня, с наноси, вода, замърсена с механични примеси), който не се предвижда да се използва и технически няма възможност да бъде използван, поясни проф. Кисляков.

Относно язовир „Бели Искър“ и становището на експертите, че състоянието на язовирната стена е неизправно и частично неработоспособно, преподавателят заяви, че проектът за ремонт на тази стена още не е готов. През пролетта на 2018 г. по решение на МРРБ е трябвало да се разработи задание за технически проект, но то е било замразено.

„В колегията си говорим за този язовир. И на никого не е известно, от специалистите, които са се занимавали с него, докъде е достигнал този процес с ремонта. Но дори от утре да започне този ремонт, той пак ще трае години, защото строителният сезон горе е много кратък“, коментира още проф. Кисляков.

Стената на „Бели Искър“ наистина има нужда от ремонт, подчерта експертът. „Основният проблем е, че тя не отговаря на съвременните изисквания за устойчивост срещу земетръсното въздействие, затова и язовирът се експлоатира с намалено водно ниво.“ 

За мен показателен е фактът, че водна криза в Перник се обяви на следващия ден след изборите, каза в заключение Димитър Кисляков.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Еленков

Има ли у нас почва за въвеждане на споделено родителство след развод?

В момента активно се обсъжда идеята за т.нар. споделено родителство . Това обясни пред БНР Георги Еленков от Националната мрежа за децата.  "Има три входирани законопроекта в НС . Идеята им е да се направи поправка в Семейния кодекс и съдът да постановява и на двамата родители да упражняват родителските права, когато желаят да бъдат титуляри на..

публикувано на 31.01.25 в 09:24
Никола Янков

Никола Янков: Прозорецът за еврозоната се затваря. Политическият ландшафт на Европа се променя

Истинската причина за отлагането на искането на извънреден оценителски доклад от ЕК за еврозоната е, че управляващата коалиция възнамерява да внесе в парламента бюджет с по-голям от 3% дефицит . Това мнение изрази пред БНР икономистът Никола Янков, бивш заместник-министър на икономиката. Той оглавява икономическия екип на "Синя България"...

публикувано на 31.01.25 в 09:23

Протест на таксита в София може да затрудни достъпа до Терминал 2 на летището

Достъпът до "Терминал 2" на летище "София" може да бъде затруднен по обед заради протест на таксиметрови шофьори .  От Националния таксиметров синдикат са недоволни от новата организация на движението , която е в сила от 9-и януари.  Достигането до терминала с кола става вече през бариери, които регистрират номера на колата.  От летище..

публикувано на 31.01.25 в 07:28

Надежда Николчева: Трябва да работим по изграждане на култура за ползването на смартфоните сред учениците

Пълната забрана за използване на телефони в училище няма да ни реши проблема. Това обясни пред БНР Надежда Николчева, зам.-директор на Първа английска гимназия, след като стана ясно, че н ад 16 хиляди ученици са преместени в друго училище в Гърция заради използване на мобилни телефони в клас.  Сред задълженията на учениците у нас, описани в..

публикувано на 29.01.25 в 11:27
Местността „Карандила“ в природен парк „Сините камъни“

Гергина Даскалова: С икономически интереси в "Сините камъни" ощетяваме Европа и света

"Има тенденция за изваждане на територии от природни паркове, както на Витоша и лифтовете, и тя трябва да бъде преустановена. Ние имаме огромно биоразнообразие, сложен релеф, какъвто няма в Европа. След Испания, България е на второ място по биоразнообразие. С тези икономически интереси ощетяваме не само България, но и Европа, и света". Това..

публикувано на 29.01.25 в 10:28

Настъпва Лунната Нова година

Над милиард и половина души по света отбелязват днес началото на Лунната Нова година.  Лунната Нова година зависи от циклите на луната, поради което датата е различна всяка година. През настоящата 2025-а 29-и януари е първият ден от Лунната година на змията. Празникът е известен също като Пролетен фестивал и Китайска Нова година, но се отбелязва не само..

публикувано на 29.01.25 в 05:34

Все по-недостъпната Витоша – какво да се прави?

Кметът на София трябва да убеди правителството част от бюджета на НЗОК да се отдели за укрепване на здравето на живеещите в София, като няколкостотин милиона се инвестират в спортни съоръжения, най-вече в планините около София , които са "белият дроб" на столицата. Тази препоръка отправя в ефира на БНР Димитър Димитров, който е бил..

публикувано на 28.01.25 в 11:49