Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Проф. Димитър Кисляков, УАСГ:

Трябва да се мисли стратегически за питейното водоснабдяване на София

Показателно е, че водна криза в Перник се обяви в деня след изборите, коментира специалистът

Прехвърлянето на води от язовир Белмекен през язовир Бели Искър към Перник засега е единственото кризисно решение. На снимката: язовир Бели Искър
Снимка: Архив

Водната криза в Перник трябва да е сигнал за водоснабдяването на София, защото столицата вече преживя една криза във водоснабдяването преди 25 години. Това каза пред БНР проф. Димитър Кисляков, преподавател в Университета по архитектура, строителство и геодезия и председател на Сдружението на големите язовири.

„Трябва да се мисли дългосрочно, стратегически за диверсифициране на източниците за питейно водоснабдяване на София, която е с 1 милион повече“, заяви той в предаването „Преди всички“ на програма „Хоризонт“.

Проектът за прехвърляне на води от язовир „Белмекен“ през язовир „Бели Искър“ и през водоснабдителната система на София към Перник към момента е единственото технически възможно решение, смята експертът. Между язовирите „Белмекен“ и „Бели Искър“ обаче пряка връзка няма. Прехвърлянето ще стане чрез събирателни деривации към двата язовира, обясни той.

„Предвиденото водно количество, което трябва да отива през „Бели Искър“ към Перник, за момента може само да закрепи режима. То не е цялостно решение на проблема с пълноценното водоснабдяване на Перник. Това не може да се случи веднага, защото определена връзка тепърва трябва да бъде изградена.“

Водовземните съоръжения на язовирите обичайно са разположени на определен височина над дъното, над т.нар. мъртъв обем (вода с тиня, с наноси, вода, замърсена с механични примеси), който не се предвижда да се използва и технически няма възможност да бъде използван, поясни проф. Кисляков.

Относно язовир „Бели Искър“ и становището на експертите, че състоянието на язовирната стена е неизправно и частично неработоспособно, преподавателят заяви, че проектът за ремонт на тази стена още не е готов. През пролетта на 2018 г. по решение на МРРБ е трябвало да се разработи задание за технически проект, но то е било замразено.

„В колегията си говорим за този язовир. И на никого не е известно, от специалистите, които са се занимавали с него, докъде е достигнал този процес с ремонта. Но дори от утре да започне този ремонт, той пак ще трае години, защото строителният сезон горе е много кратък“, коментира още проф. Кисляков.

Стената на „Бели Искър“ наистина има нужда от ремонт, подчерта експертът. „Основният проблем е, че тя не отговаря на съвременните изисквания за устойчивост срещу земетръсното въздействие, затова и язовирът се експлоатира с намалено водно ниво.“ 

За мен показателен е фактът, че водна криза в Перник се обяви на следващия ден след изборите, каза в заключение Димитър Кисляков.

Цялото интервю чуйте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Георги Семерджиев

Окончателно: 20 г. затвор за Георги Семерджиев за тежката катастрофа, отнела два живота

Върховният касационен съд сложи точка на делото за тежката катастрофа от лятото на 2022 година, в която на столичния булевард "Черни връх" загинаха две млади жени. Магистратите потвърдиха 20-те години затвор, на които футболистът Георги Семерджиев беше осъден първо от Софийския градски, а след това и от Софийския апелативен съд.  Върховните съдии..

публикувано на 21.05.25 в 15:05

Матури, процедури, подготовка. Знаем ли какво искаме да произведе българското образование?

"Не съм притеснен. Чувствам се подготвен. Каквото стане, не е краят на света ", каза пред БНР един от зрелостниците минути преди началото на матурата по български език и литература , която се провежда днес. Учениците пишат по вариант 4, който беше изтеглен тази сутрин в просветното министерство . " Готова съм на всякаква тема, която се падне ",..

публикувано на 21.05.25 в 10:15
Димитър Маринов със студенти

Димитър Маринов: Реализирах се и е време да предам това, което знам, на младите таланти

Светът познава Димитър Маринов като великолепен актьор, станал популярен с филма "Зелена книга", удостоен с Оскар от филмовата академия на САЩ. Но не са много хората, които знаят, че той е и музикант, изразяващ душата си чрез цигулката и китарата.  Филмът „Зелена книга“ с извънредна прожекция на „София филм фест на брега“ Преди броени дни..

публикувано на 20.05.25 в 11:45
Венци и майка му Галя

Как изглежда животът на глухите деца, след като навлязат в света на звуците?

Как изглежда животът на глухите деца, след като им бъде поставен кохлеарен имплант и започнат да опознават света на звуците?  За историята на Венци и вълнуващия и труден път, по който е минало семейството му и той, от бебе до дипломирането му в Класическата гимназия в София, разказват родителите му пред журналиста Елена Бейкова. Зелен..

публикувано на 20.05.25 в 10:40

Александър Чакмаков: Училището все повече изглежда като социална услуга за отглеждане на деца

На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР  Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София. "Образователната ни система не дава интересни възможности на учениците да се развиват извън учебната програма".  Учениците и учителите препускат… Министър Вълчев: Най-трудно е в 6. и 7. клас Чакмаков..

публикувано на 20.05.25 в 10:20

След влизането ни в ЕС: Още ли ни липсва европейският заряд?

След влизането в ЕС България преживява промени, множество кризи и реформи. Все още спорим обаче дали членството ни отваря възможности за развитие, работа и образование. България преди и след членството в ЕС: Къде бяхме, къде сме и къде отиваме? Как се промени страната ни, след като избрахме демократичния път на развитие?   България,..

публикувано на 19.05.25 в 11:54

Мадарският конник, Иван Рилски и Паисий Хилендарски ще красят българските евромонети

Когато България се присъедини към еврозоната и имаме монети с българска национална страна, на тази от 2 евро, от която ще ни гледа светлият образ на отец Паисий, на гурта (кант на монетата)  ще бъде изписано: "БОЖЕ ПАЗИ БЪЛГАРИЯ" с главни букви . Този надпис е бил използван върху монетите ни между 1882 и 1943 г. В специалното интервю за БНР..

публикувано на 19.05.25 в 07:04