Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Изборът на генерален директор на БНР – оптимизъм за преодоляване на кризата

3
Снимка: Ани Петрова

Андон Балтаков идва от един съвършено различен свят, от високотехнологичния медиен свят и рязко ще се озове в аналоговата реалност на БНР. Няма поглед отвътре. Иска ми се да вярваме, че минусите могат да се превърнат в плюсове. Доброто на това, че имаме външен човек – за нашата реалност изобщо, е, че няма да има пристрастия и предубедености“. Това коментира в предаването „Нещо повече“ Ивелина Димитрова, член на СЕМ, по повод избора на нов генерален директор на Българското национално радио.

Димитрова направи компромис с първоначалния си избор, деклариран при първото гласуване, и реши да подкрепи кандидатурата на Балтаков в името на това Радиото да успее да излезе от кризата, в която се намира:

„Няма по-лошо от това Радиото да няма титуляр… БНР е в много критичен момент. Започнаха обсъжданията за промени в Закона за радиото и телевизията, касаещи финансирането на двете обществени медии. Върви разговорът за предефинирането на мисията на БНР съобразно новата дигитална реалност. Виждаме изчерпания лимит на търпение на хората по повод решаването на натрупани с годините проблеми“.

Ивелина Димитрова изрази надежда, че „хората в БНР ще заровят томахавките и ще разберат, че е време за промени“:

„А добрите промени минават през една обща екипна работа, но и през жертви и трудни решения. Очаквам да се успокои това напрежение и хората в БНР да се обединят в една общност. Надявам се някой да въведе баланс – правила и принципи, които да важат за всички и да се спазват от всички, и да няма двойни стандарти, да има ред“.

Изборът на генерален директор на БНР носи оптимизъм

Доц. Георги Лозанов, медиен експерт, дългогодишен член на СЕМ, преподавател и председател на фондация „Медийна демокрация“, също се включи с коментар по темата:

„Този конкурс вдъхна много оптимизъм. Като че ли за първи път почти нямаше предварителна яснота и безпокойство за предрешеност. Изборът с двамата фаворити на финала като че ли е гарантирано опровержение на този опит за административна намеса в редакционната политика на програма „Хоризонт“, който предизвика кризата. В този избор днес като че ли слага точка на този процес, започнал със свалянето на Силвия Великова от ресора ѝ“.

По думите на доц. Лозанов БНР е политически ключово място в ефира, затова:

„Не са важни толкова реформите, колкото главното е тази територия да продължи да се запазва“.

Интервюто с Ивелина Димитрова и доц. Георги Лозанов можете да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ
Президентът Румен Радев дава брифинг пред медиите по актуални теми в Рим, където е на посещение -  23 май 2024 г.

Президентът Радев изрази готовност за скорошна среща с новоизбрания държавен глава на РСМ

На брифинг в Рим, където е на посещение, президентът Румен Радев определи като "положителен знак" стремежа на държавния глава на Република Северна Македония Гордана Силяновска – Давкова двамата да се срещнат. Днес делегациите и на двете държави са в италианската столица и имаха отделни срещи във Ватикана с папа Франциск. Румен Радев подари на..

публикувано на 23.05.24 в 14:29

Протестиращи срещу беззаконието по пътищата се срещнаха с общински съветници в София

Участници в шествията, организирани с настояване да спре беззаконието по пътищата се срещнаха с общински съветници пред сградата на Столичната община. Шумно, със сирени, свирки и клаксони пешеходното и автомобилното шествие навлязоха пред сградата на Столична общи на улица "Московска". За среща с протестиращите от сградата на общината излязоха..

публикувано на 23.05.24 в 14:22
Аналена Бербок

Германия разкритикува трите държави, обявили, че ще признаят Палестина

Германското правителство разкритикува самостоятелния ход на Испания, Ирландия и Норвегия, които вчера обявиха, че ще признаят Палестина за държава. Според германската министърка на външните работи Аналена Бербок този ход не води до нищо конкретно и само ще затрудни евентуални мирни преговори.  Норвегия, Испания и Ирландия ще признаят държавата..

публикувано на 23.05.24 в 14:07
Васил Терзиев

Кметът на София предлага временна комисия за лифтовете на Витоша

Временна комисия, в която участие ще вземат общински съветници от всички политически групи и представител на администрацията, ще решава проблема със спрените от движение лифтови съоръжения на Витоша, обяви кметът на София Васил Терзиев. СОС заседава извънредно за лифта до Витоша и организацията на движението в центъра Ще бъдат търсени и..

публикувано на 23.05.24 в 14:07

Проф. Даниела Бобева: Изчезна патосът за еврото и зеления преход

В предизборните програми има повече реализъм и по-малко амбиция , каза пред БНР финансистът проф. Даниела Бобева – икономически вицепремиер в правителството на Пламен Орешарски. "Големият проблем е, че никой не казва откъде ще дойдат тези пари за по-високите доходи, за по-социална, за по-демографска политика . Има огромен дефицит в това..

публикувано на 23.05.24 в 13:57

Президентът и папата: Предизвикателството пред света е спирането на войните в Газа и Украйна

Президентът Румен Радев обяви, че по време на днешната му аудиенция пред папа Франциск двамата са се обединили около мнението, че най-голямото предизвикателство пред човечеството е да бъдат спрени кръвопролитните войни в Украйна и в Ивицата Газа. Румен Радев подари на папа Франциск икона на Светите братя Кирил и Методий "Разбира се, това..

публикувано на 23.05.24 в 13:28

770 секции в чужбина, в 1/3 - машини. МВнР изпраща 700 представители

Над 700 представители на държавата ще бъдат командировани за изборите на 9-и юни, за да помагат в работата на секции в чужбина, съобщиха от Министерството на външните работи.  Секциите зад граница са близо 770 в 60 държави. В около една трета от тях ще има и машина за гласуване.  Най-много по традиция ще има в Турция - 166, като в 2/3 от тях..

публикувано на 23.05.24 в 13:17