17 са регистрираните нови огнища на Африканска чума при дивите свине в Шуменска област от 4 януари до момента. Това стана ясно на заседание на Областната епизоотична комисия. В същото време от Регионалната дирекция по горите съобщават, че намалява популацията на дивите прасета
Огнищата са на териториите на Шумен, Смядово, Нови пазар и селата Сушина, Могила, Борци, Ивански, Александрово, Веселиново, Риш и Марково, обявиха д-р Наташа Баева и д-р Катя Райкинска от Областната дирекция по безопасност на храните в Шумен.
"По отношение на огнището в Никола Козлево - там нещата са приключили на 19 януари. От 9 януари има забрана на кланиците на индустриалните ферми за движение на свине. Със заповед на изпълнителния директор на БАБХ е спряно движението на живи животни от свинефермите", казаха те.
В Шуменска област продължават ловните излети, но намаляват отстреляните диви прасета, съобщи инж.Емил Гелов - директор на Регионалната дирекция по горите в Шумен.
"Популацията намалява като резултат от завишения брой на ловните излети, както и в резултат на действието на самата болест. На територията на Шуменска област има няколко сдружения, които при над 100 излета не са отстреляли нито една дива свиня", посочи той.
Продължава забраната за търговия, придвижване и транспортиране в област Шумен на домашни свине с изключение на тези от индустриални свиневъдни стопанства и ферми тип А, намиращи се извън 10-километровата предпазна зона, както и забраната за свободно пасищно отглеждане на домашни свине, включително от породата „Източнобалканска свиня” и техните кръстоски, както и забраната за организирането и провеждането на пазари на свине.
Забранява се отглеждането на открито на домашни птици от всички видове във връзка с болестта инфлуенца по птиците, също така стана ясно на заседанието на Областната епизоотична комисия в Шумен.
Заповедта е на изпълнителния директор на Българската агенция по безопасност на храните от 23 януари.
Не се допуска и провеждането на изложби и пазари за птици. До края на месеца трябва де се проведат срещи с представители на орнитоложки дружества и ловни организации за набелязване на мерки за извършване на засилен контрол при дивите птици.
Също до 31 януари всяка община трябва да набележи конкретни мерки за недопускане на болестта инфлуенца по птиците на територията на област Шумен.
Негово Светейшество българският патриарх и Софийски митрополит Даниил отслужи днес трисагий (кратка заупокойна молитва - бел.ред.) за загиналите в трагичния инцидент в Кочани, Република Северна Македония, в митрополитския катедрален храм "Св. вмчца Неделя". На службата присъства посланикът на Република Северна Македония в България Агнеза Руси. След..
На фона на оптимистични изявления от Вашингтон, че страните в конфликта в Украйна никога не са били по-близо до примирие, британският външен министър Дейвид Лами заяви в Камарата на общините, че не вижда признаци руският президент Владимир Путин да се съгласи с предложението за прекратяване на огъня. Тръмп планира да обсъди по телефона с Путин..
Мащабна спасителна операция се провежда от днес на обед от кипърските власти след преобръщане на лодка с мигранти извън териториалните води на страната, край югоизточния бряг на острова. Предполага се, че на борда ѝ са се намирали 21 души от Сирия. До момента само двама са оцелелите. Спасителните действия се извършват в район на около 30 морски мили от..
Германският производител на луксозни автомобили "Ауди" (Audi) ще съкрати 7500 работни позиции в Германия до края на 2029 година. Това се посочва в съвместно съобщение на компанията и на работническия съвет на заетите в нейното германско подразделение, предаде Ройтерс. Съкращенията ще обхванат предимно административното и развойното звено на компанията...
10 младежи от Северна Македония не успяха тази вечер да дарят кръв в София за настанените там пострадали при пожара в дискотеката в Кочани. Тежко остава състоянието на приетите за лечение у нас 14 пострадали в пожара в Кочани Пътувалите от Щип млади хора завариха привечер палатката на БЧК пред "Пирогов" пуста. Десетимата младежи ще останат..
Управителят на ВиК дружеството в Ямбол Христина Микуцева е готова да подаде оставка при условие, че кметовете на петте общини в областта я поискат. Преди дни жители и кметове на над 40 села от община Тунджа протестираха пред сградата на ВиК-дружеството с настояване за справяне с проблемите с безводието. Селата на община Тунджа..
Десетки плевенчани се събраха на протест пред Съдебната палата в града тази вечер. Те настояват за строги присъди срещу хората, които упражняват насилие над животни. Три обвинения са повдигнати срещу Габриела Сашова и Красимир Георгиев, измъчвали животни "До живот“, това скандираха събралите се предимно млади хора пред Съдебната..
Дано целта на мнозина не е била да делигитимират КС преди неговото произнасяне. Това заяви пред БНР проф. Янаки Стоилов, конституционен съдия,..