Заради конкретно досъдебно производство се е стигнало до искането на главния прокурор Конституционният съд да разтълкува текстовете в основния закон, свързани с имунитета на президента и вицепрезидента. Това стана ясно от думите на самия Иван Гешев, който днес облече червената тога и влезе като редови прокурор на поредното заседание по мегаделото „КТБ“.
Кое дело и коя прокуратура, работи по него, Гешев отказа да каже, кратко обясни, че наблюдаващите прокурори видели данни, които „пораждат неясноти в разпоредбата на чл. 103 от Конституцията“, засягащи неприкосновеността на държавния глава.
„И са изпратили това досъдебно производство с оглед моите правомощия да сезирам Конституционния съд за задължително тълкуване на Конституцията и конкретни конституционни разпоредби“, каза Гешев.
„Това, което съм направил, след като съм се запознал, съм констатирал, че наистина има такива основания и писмено съм ги изложил в искането си до Конституционния съд“, продължи главният прокурор.
Гешев отказа да отговори дали въпросното разследването е свързано с работата на Румен Радев като шеф на ВВС.
На въпрос вярно ли е, че е отказал среща с президента, както твърди онлайн изданието 24 часа, Гешев каза само:
„Не съм се срещал с президента вчера, ако това питате“.
Обвинител номер едно коментира и конфликта между протестиращи заради водната криза в Перник и органите на реда вчера пред регионалното министерство.
„Няма да се толерира това да се бият полицаи. Това от една страна, примерно в някаква степен в национален спорт, който трябва да спре и трябва да спре, за да може тези хора да охраняват правата на българските граждани пълноценно“, предупреди Иван Гешев.
477 случая на съмнителни чужди инвестиции са били съобщени от страните членки за миналата година, сочи оповестеният пети годишен доклад за проверката на преките чуждестранни инвестиции в ЕС. 92% от съобщените случаи са приключени в рамките на две седмици, се казва в доклада. Останалите 8% са били подложени на задълбочена оценка на риска за..
Кремъл заяви, че приветства желанието на президента на САЩ Доналд Тръмп да се концентрира върху стремежа към мир в Украйна, след като бе договорено прекратяване на огъня между Израел и радикалната палестинска групировка "Хамас" в Ивицата Газа, предаде Ройтерс. Освен това Москва изрази надежда американският държавен глава да окаже влияние върху Киев..
Изпълвяващият функциите главен прокурор Борислав Сарафов поиска отвод на съдията от Софийския градски съд Мирослава Тодорова от дело срещу отказа на "ad hoc прокурора" Даниела Талева да го разследва по сигнал на Гражданско сдружение БОЕЦ. Тодорова е трябвало да се произнесе по жалба срещу отказ на Даниела Талева от 17 юни 2025 година да образува дело..
Президентът Румен Радев върна за ново обсъждане в Народното събрание приетия на 2 октомври т.г. Закон за изменение на Закона за Държавна агенция "Национална сигурност" (ДАНС), с който правомощието по назначаване или освобождаване на председателя на агенцията се възлага на Народното събрание. Депутатите удължиха работното си време, обсъждат законови..
С решение на Съдийската колегия на Висшия съдебен съвет по протокол № 27 от 14 Октомври 2025 г. съдия Мариника Чернева беше определена за изпълняващ функциите Административен ръководител - председател на Върховен административен съд, считано от днес. Решението е взето единодушно. Мариника Чернева е дала съгласие да е и.ф. председател на ВАС..
Всеки десети млад българин има преддиабет, а при хората над 60 години - всеки трети. Данните представи ендокринологът проф. Анна – Мария Борисова при откриването на кампания за превенция на диабета. Състоянието преди захарния диабет увеличава риска от инфаркт и инсулт, предупреди ендокринологът проф. Михаил Боянов. Най-новият..
"Украйна има пълното право да се защити, всяка военна подкрепа е добре дошла, тъй като тя има нужда от това" - така говорителката на Европейската комисия Анита Хипер отговори на въпрос за заявеното намерение на американския президент Доналд Тръмп да предостави на страната ракети "Томахоук", които могат да ударят Русия в дълбочина...
Шести блок на АЕЦ "Козлодуй" спира за планов годишен ремонт . Блокът има проблем с един от парогенераторите. Предвиждат се мерки да се установи какъв..
Има притеснение не само сред българските земеделци, но и сред европейските във връзка с общата селскостопанска политика. Това заяви пред БНР..
Трябва да бъдат загърбени дребнотемията, за да вървим напред. Това заяви пред БНР кметът на Пазарджик Петър Куленски, след като в града се проведе..