Мнозинството от българите не подкрепят влизането на страната в еврозоната и са склонни да поставят въпроса на референдум, сочи социологическо изследване. То е поръчано от Експертния клуб за икономика и политика (ЕКИП) и е проведено от агенция „Тренд“.
50% от запитаните са против въвеждането у нас на единната европейска валута, като само 19 на сто го подкрепят.
Същевременно 54% искат референдум за влизането на България в еврозоната.
Поне половината от участниците в проучването заявили, че при евентуално допитване няма да подкрепят еврото.
Основните притеснения на българите при приемането на единната валута касаят поскъпването на живота, като цените на стоките, размерът на заплатите и масовото обедняване са причините еврото да е нежелано у нас.
„От данните виждаме, че българите се страхуват от някаква версия на гръцки сценарий за България при влизане в еврозоната“, отбелязва Георги Вулджев, главен икономист в ЕКИП. Рисковете пред България са значително повече от евентуалните ползи, с оглед на дълбоките икономически недъзи, от които еврозоната продължава да страда и които в момента причиняват стагнация на икономическото ѝ развитие“, допълва още той.
Премиерът Бойко Борисов заяви днес, че няма да има покачване на цените при влизането на България в еврозоната
Според Експертния клуб за икономика и политика прибързаното влизане в еврозоната ще засили антиевропейските настроения и реторика сред българите.
Анкетата на „Тренд“ е проведена сред 1008 пълнолетни граждани на България в периода 7-15 ноември 2019 г. и е представително за територията на страната във възрастовата категория над 18 години.
Стоян Панчев от ЕКИП коментира в предаването "Нещо повече", че мнозинството от българите не са съгласни с премахването на българския лев и влизането в еврозоната. Той обясни, че данните от проучването показват, че българите не вярват на министъра на финансите Владислав Горанов.
Според финансиста проф. Гарабед Минасян липсват икономически аргументи за различните позиции, породени от предложените промени в закона за БНБ. "Доминира страхът, без да има друго обяснение. Той може да се обясни като двустранен - от една страна не вярваме на политиците, а второто е - ако има вратичка за крадене, тя непременно ще бъде използвана от политиците".
По думите му българите са влюбени във Валутния борд и не е обяснимо защо. "Ние сме най-бедните в ЕС, продължаваме да сме най-бедните и планираме да останем най-бедни в ЕС", коментира още проф. Минасян.
Той направи анализ, че ако излезем от борда и преминем към по-свободен паричен режим, това ще подейства благотворно върху икономическия растеж на България и ще помогне да се доближим поне до предпоследните в ЕС.
Влизането в еврозоната няма да се отрази негативно на икономическото и финансово положение в страната, категоричен беше финансистът. Той припомни, че в истинската пазарна икономика не съществува понятието "няма".
Цялото интервю на Диана Янкулова с проф. Гарабед Минасян и Стоян Панчев в предаването "Нещо повече" можете да чуете от звуковия файл.
От "Спаси София" алармират, че кметът на София Васил Терзиев иска минералната баня в Банкя да бъде отдадена на концесия. Общинският съветник Андрей Зографски определи предложението като скандално, тъй като в банята са инвестирани 9 млн. лв. общински пари, а според внесения доклад, годишната концесионна такса ще бъде 200 хиляди лева...
Депутатът от ПП-ДБ Богомил Петков съобщи, че е бил призован от служител на КПК да даде показания по анонимен сигнал за корупция в качеството си на кмет на столичния район „Витоша“. Проблемът е, че той е депутат от Габровския избирателен район и никога не е бил кмет, стана ясно от обясненията на Петков в кулоарите на НС: "В 10:14 часа ми се..
Столичният общински съвет решава ще бъде ли завършен изцяло булевард "Тодор Каблешков". Кметът на София Васил Терзиев настоява СОС да одобри промяна в подробния устройствен план, като да позволи отчуждаване на имот, попадащ върху част от новия булевард. От групата на "Спаси София" бойкотират решението. Мотивът им е, че такова действие ще..
Министерството на туризма внесе в Народното събрание проект за изменение и допълнение на Закона за туризма, с който се създава Туристически гаранционен фонд. Целта на фонда е да се гарантират правата на потребителите и националното законодателство да се хармонизира с Директивата за пакетните туристически пътувания и свързаните пътнически..
Народното събрание записа окончателно, че таксата в платената форма на обучение на студентите във висшите учебни заведения не може да превишава 60% от издръжката на студент в държавна поръчка. С промените в Закона за висшето образование е прието, че за студентите в заварено положение размерът на таксите на обучение не може да бъде по-висок от..
Шри Шри Рави Шанкар казва, че "няма лоши хора, единственият виновник и престъпник е стресът". Човек се държи агресивно заради стреса, умората е причина за липсата на енергия , каза в интервю пред БНР Константин Драгов, един от учителите, разпространяващи учението на индиеца Шри Шри Рави Шанкар. След 3 години чакане гуруто пристига в..
С решение на правителството от държавния резерв се освобождават 33 хиляди литра бутилирана вода и се предоставят безвъзмездно на кмета на Велико Търново. Водата е за хората в село Никюп, където е обявено частично бедствено положение заради липсата на вода. Решението е част от мерките, които правителството предприема за подпомагане на..
" Самоубийството може да бъде израз на много неща , но като че ли на първо място бих могъл да кажа, че самоубойството е израз на екзистенциална..
"Фактът, че се приеха три от законопроектите с идеята да се намери общо решение за откриване на начин да се постигнат въпросните заплати, които се..
През 2020 г. протестът беше граждански, сега е политически ! Това мнение изказа пред БНР адвокат Николай Хаджигенов от "Ние идваме", част от т.нар...