Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Милен Любенов и проф. Александър Маринов: Налице е разпад на държавността

Води ли се олигархична война в страната?

Снимка: Ани Петрова

„Аритметичният резултат от вота на недоверие беше предизвестен, но проблемите остават. Хиперактивността на прокуратурата се надявам, че ще остане в рамките на закона“. Така социологът проф. Александър Маринов коментира пред БНР актуалните теми за вота на недоверие и акциите на прокуратурата срещу президента Румен Радев, срещу бизнесмена Васил Божков и акцията в Комисията по хазарта.

По думите на проф. Маринов опозицията е пропуснала възможност да заяви алтернативни възгледи за основните проблеми, дебатирани по време на вота.

„Новият главен прокурор е амбициозен човек и иска да докаже, че с него започва нова ера. Тази активност трябва да не е тенденциозна, селективна“, смята социологът.

В предаването „12+3“ с коментар по темите се включи и политологът Милен Любенов, секретар по вътрешната политика на президента Росен Плевнелиев:

„Препотвърди се парламентарното мнозинство. БСП загуби тактически, тъй като за пореден път я пакетират с ДПС, което не е справедливо, тъй като има една задкулисна коалиция в страната и тя е между ГЕРБ и ДПС. Това пакетиране е удобно за ГЕРБ, правейки препратки към управлението на Пламен Орешарски. Това правителство не може да бъде свалено с вот на недоверие“.

Според Любенов по отношение на действията на прокуратурата процесите са много по-дълбоки, отколкото изглеждат:

„От една страна тече олигархична война, а от друга страна атаката срещу президента е политическа, която цели имиджово да урони престижа на държавния глава. Това е и опит за овладяване на президентската институция“.

Проф. Александър Маринов се съгласи с тезата, че това е по-скоро политическа комбинация, отколкото стремеж за защита на законността: 

„Може това да доведе до репутационни щети, но ако атаката не е добре подплатена, може да има обратен ефект. Прокуратурата е подведена от чувството за недосегаемост, тя прави каквото си иска и никой нищо не може да ѝ направи“.

Според социолога не може да се стигне до импийчмънт на президента, а политологът припомни, че историята вече помни случай на опит за сваляне на президента – във втория мандат на Георги Първанов мнозинството от ГЕРБ започна процедура и имаше гласуване в парламента. Любенов е на мнение, че импийчмънт не може да се случи.

И Милен Любенов, и проф. Александър Маринов смятат, че е налице разпад на държавността.

Интервюто с проф. Александър Маринов и Милен Любенов можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Шефът на БНБ и министърът на финансите подписаха искането за конвергентните доклади

Управителят на БНБ Димитър Радев и министърът на финансите Теменужка Петкова подписаха съвместно писмо с искане за изготвяне на извънредни доклади за конвергенцията, съобщиха от двете институции.  Писмото е изпратено до президента на Европейската централна банка Кристин Лагард и до председателя на Европейската комисия Урсула фон дер Лайен.  Вчера..

публикувано на 25.02.25 в 17:02

Лили Гранитска: Трудно се общува с МРРБ и не само при този министър, това е тенденция

Програмата за саниране се чака от хиляди българи, а от МРРБ дори не са я обявили ще има ли или не, въпреки че е от голям обществен интерес. Трудна е комуникацията с министъра на МРРБ, н яма и една дума от новото ръководство,  какво се случва с т. нар. безплатно саниране, финансирано по ПВУ, няма информация какво се случва с втория етап за ПВУ,..

публикувано на 25.02.25 в 16:59
Юлиан Войнов

Юлиан Войнов: Конкуренцията в еврозоната трябва да доведе до реформи, иначе ще губим

Ако българският политически елит умишлено се съпротивлява срещу развитието на държавата и не предприема реформи, икономиката ни ще си остане част от периферията на ЕС . Това каза пред БНР икономистът и финансов експерт Юлиан Войнов и добави: "По-голямата икономическа свързаност и натиск на конкурентните сили на ЕС при влизането ни в..

публикувано на 25.02.25 в 16:40

Свищов и Горна Оряховица искат над 2 млн. лв. за укрепване на свлачища и почистване на речни корита

Общините Свищов и Горна Оряховица искът държавна помощ от над 2 милиона лева по линия на бедствията и авариите за укрепване на свлачища и почистване на речни корита.  За укрепване на подпорна стена на ул. "Вихрен" Община Свищов за трети път отправя искане към Междуведомствената комисия към Министерския съвет. Ресорната областна комисия..

публикувано на 25.02.25 в 16:29

АПИ ще наложи глоба на пътноподдържаща фирма в Монтана

Глоба от близо 12 000 лева ще наложи Агенция "Пътна инфраструктура" на пътноподдържаща фирма от област Монтана. Санкцията е за неизпълнение на дейностите по почистване на снега на участъците от международен пет Е-79, край Монтана, уточняват от АПИ. Миналия понеделник привечер беше допуснато заледяване на обход Монтана, което наложи затваряне..

публикувано на 25.02.25 в 16:29

Стрелба в Солун, един човек е убит

Стрелба с една жертва и един ранен на автогара в Солун, където спират автобусите за България. Разчистване на сметки между членове на престъпна организация, е първата версия, по която работи гръцката полиция по разследването.  Черен джип, вероятно с двама пътници, единият е шофирал, а другият е стрелял по друг автомобил, в който са пътували..

публикувано на 25.02.25 в 16:09

Запрянов: България започва разговори за нови радари

Пренаписване на стратегическите документи заради новата реалност и повече пари за отбрана бяха очертани на годишната конференция на началника на отбраната.  Президентът Румен Радев изрази опасения, че няма да има достатъчно средства за нови проекти. България започва разговори за нови радари, каза министърът на отбраната Атанас Запрянов...

публикувано на 25.02.25 в 16:03