Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Милен Любенов и проф. Александър Маринов: Налице е разпад на държавността

Води ли се олигархична война в страната?

Снимка: Ани Петрова

„Аритметичният резултат от вота на недоверие беше предизвестен, но проблемите остават. Хиперактивността на прокуратурата се надявам, че ще остане в рамките на закона“. Така социологът проф. Александър Маринов коментира пред БНР актуалните теми за вота на недоверие и акциите на прокуратурата срещу президента Румен Радев, срещу бизнесмена Васил Божков и акцията в Комисията по хазарта.

По думите на проф. Маринов опозицията е пропуснала възможност да заяви алтернативни възгледи за основните проблеми, дебатирани по време на вота.

„Новият главен прокурор е амбициозен човек и иска да докаже, че с него започва нова ера. Тази активност трябва да не е тенденциозна, селективна“, смята социологът.

В предаването „12+3“ с коментар по темите се включи и политологът Милен Любенов, секретар по вътрешната политика на президента Росен Плевнелиев:

„Препотвърди се парламентарното мнозинство. БСП загуби тактически, тъй като за пореден път я пакетират с ДПС, което не е справедливо, тъй като има една задкулисна коалиция в страната и тя е между ГЕРБ и ДПС. Това пакетиране е удобно за ГЕРБ, правейки препратки към управлението на Пламен Орешарски. Това правителство не може да бъде свалено с вот на недоверие“.

Според Любенов по отношение на действията на прокуратурата процесите са много по-дълбоки, отколкото изглеждат:

„От една страна тече олигархична война, а от друга страна атаката срещу президента е политическа, която цели имиджово да урони престижа на държавния глава. Това е и опит за овладяване на президентската институция“.

Проф. Александър Маринов се съгласи с тезата, че това е по-скоро политическа комбинация, отколкото стремеж за защита на законността: 

„Може това да доведе до репутационни щети, но ако атаката не е добре подплатена, може да има обратен ефект. Прокуратурата е подведена от чувството за недосегаемост, тя прави каквото си иска и никой нищо не може да ѝ направи“.

Според социолога не може да се стигне до импийчмънт на президента, а политологът припомни, че историята вече помни случай на опит за сваляне на президента – във втория мандат на Георги Първанов мнозинството от ГЕРБ започна процедура и имаше гласуване в парламента. Любенов е на мнение, че импийчмънт не може да се случи.

И Милен Любенов, и проф. Александър Маринов смятат, че е налице разпад на държавността.

Интервюто с проф. Александър Маринов и Милен Любенов можете да чуете в звуковия файл.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Русия е изстреляла срещу Украйна около 130 дрона-камикадзе от 6 места

Русия атакува отново тази нощ Украйна с дронове и ракети. Експлозии се чуха в много градове. Междувременно агенция ТАСС съобщи, че Украйна ще получи от Германия оръжейни системи с далечен обсег на действие до края на юли.  Русия е изстреляла срещу Украйна около 130 дрона-камикадзе от шест места. Изстреляни са и крилати ракети в района на..

публикувано на 12.07.25 в 08:15

От днес: По-високи изисквания при обучението и изпитите за шофьорска книжка

От днес влизат в сила по-високи изисквания при обучението и изпитите за шофьорска книжка.  Всички автошколи трябва задължително да използват GPS приложение, през което ще може да се проследи целия процес. Дамян Войновски, бивш изпълнителен директор на Автомобилната администрация обясни: "Всеки курсист може да влезе в профила си в..

публикувано на 12.07.25 в 08:03

За 3 години само 33-ма студенти са поискали за стажуват, а в замяна държавата да плати обучението им

За период от 3 години само 33-ма студенти са пожелали да стажуват при работодател, в замяна на това държавата да поеме разходите за обучението им в специалности с недостиг на кадри. Данните са предоставени на БНР от Министерството на образованието и науката.  За предстоящата учебна година са предложени близо две хиляди места при повече от 130..

публикувано на 12.07.25 в 07:51

Проучване: 2/3 от фирмите вече отговарят на изискванията за работа с еврото

Анкета, проведена сред бизнеса, показва, че две трети от фирмите вече отговарят на изискванията за работа с еврото. Технически настройки на софтуера и касовите апарати предстоят в търговията на дребно и услугите, каза пред БНР Васил Велев от Асоциацията на индустриалния капитал.  От бизнеса предупредиха гражданите да не бързат с обмяната на..

публикувано на 12.07.25 в 07:43

"Възраждане" - Кюстендил с автошествие по Е-79 срещу въвеждането на еврото

"Възраждане" - Кюстендил, организира протестно автошествие срещу въвеждането на еврото. Избраният маршрут е по главен път Е-79  от Дупница до град Рила и обратно, уточни общинският лидер на партията Мартин Маринков.

публикувано на 12.07.25 в 07:29

"Продължаваме промяната" свиква Изпълнителен съвет

"Продължаваме промяната" свиква Изпълнителния съвет на партията. Целта е да се обсъдят действията на формацията след ареста на кмета на Варна и корупционния скандал в София.  Ще бъде взето решение и дали ПП ще внесат вот на недоверие към правителството и по каква тема. Вчера Асен Василев обяви, че целта е инициативата да е съвместна заедно с..

публикувано на 12.07.25 в 07:25
Д-р Виолета Нанкова

Д-р Виолета Нанкова за слънцезащитните филтри и как да си набавим витамин Д

Много топли дни ще има през юли, предстоят и горещниците. Затова в Минутите за здраве ще чуем съветите на д-р Виолета Нанкова, дерматолог – венеролог в ДКЦ "Александровска" в София за това, защо и как правилно да използваме слънцезащита: "Фотозащитата  е важно да се използва не само на плажа и в планината, но и в градски условия, особено..

публикувано на 12.07.25 в 07:15