След първия концерт на 9 декември авторитетният австрийски всекидневник “Die Presse“ публикува рецензия, в която определи нейния дебют в Музикферайн като сензационен и акцентира върху оригиналната концепция на програмата, включваща песни на 7 езика и обхващаща широк спектър на мецосопрановия репертоар като стилово многообразие с творби от Хенри Пърсел, Клод Дебюси, Франсис Пуленк, Мануел де Файя, Густав Малер, Клара Шуман, Йоханес Брамс, Пьотр Илич Чайковски, Сергей Рахманинов, Михаил Глинка, Джоакино Росини. Едно своеобразно музикално пътешествие, което даде възможност на изящната Светлина Стоянова да разкрие във всяко вокално изпълнение своята впечатляваща певческа индивидуалност на интерпретатор: от блестящи виртуозни колоратури до красиво разгърнати вокални фрази, от лирично звучене и фини нюанси до темпераментни, емоционални акценти.
И в двата концерта Светлина Стоянова се представи с клавирен съпровод на изключителния пианист Стивън Хопкинс. Роденият в САЩ инструменталист е корепетитор във Виенската Щатсопер от 2010 г. и участва в подготовката на нови сценични постановки в този театър с плеяда оперни звезди, сред които Пласидо Доминго, Роберто Аланя, Хуан Диего Флорес, Елина Гаранча и мн. др. Стивън Хопкинс е бил асистент на Саша Гьотцел, а от 2015 г. е активно ангажиран като диригент на продукциите на детски опери във Виенската Щатсопер. Aмериканският пианист говори с респект за изключителните възможности и предизвикателства , които този театър предоставя като кариерно развитие и цитира своя първи сезон тук, когато е трябвало да разучи осем нови оперни заглавия.
В интервю за слушателите на предаването “Алегро Виваче“ по "Хоризонт" Стивън Хопкинс разказа с удоволствие за началото на своето творческо партньорство с младата българска певица Светлина Стоянова:
„Бих казал, че още от първия момент между мен и Светлина се получи специален творчески контакт. Разбирахме се просто без думи - аз изсвирвах определен пасаж или тя изпяваше фраза и всеки от нас усещаше в каква посока да насочим своята интерпретация. Важен аспект от нашата работа бяха речитативите от оперите на Моцарт в роли като Керубино от “Сватбата на Фигаро“ и Церлина от “Дон Жуан“. Това са заглавия, в които често съм акомпанирал на чембало по време на спектаклите и усещах енергията, специфичното озарение, които гласът и фигурата на Светлина излъчват от сцената. В същото време тя е много уверена като певица в своето изпълнение и това е предпоставка за една успешна кариера. По време на репетиционния процес във Виенската Щатсопер усетихме тази музикантска връзка помежду ни и решихме да подготвим съвместно камерен репертоар. За концерта в Музикферайн обсъдихме заедно концепцията - избрахме, например, няколко испански песни, които аз многократно съм акомпанирал, но включихме и руски репертоар, който Светлина бе изпълнявала, а за мен бе нов. Именно този обмен на идеи ни допълва като интерпретатори по чудесен начин.“
За слушателите на предаването “Алегро Виваче“ по "Хоризонт" чаровната и талантлива млада певица Светлина Стоянова също разказа интересни подробности за своето съвместно музикално партньорство със Стивън Хопкинс. Чуйте интервюто в звуковия файл.
Изложбата „Какво ни свързва“ беше открита през седмицата в Национална галерия/Софийски арсенал – музей за съвременно изкуство. В експозицията 8 художници изследват връзката между храната и изкуството, защото с развитието на човешката цивилизация, храната и храненето постепенно се превръща в социален и културен феномен. Тя е носител на..
Фестивалът "Литературни срещи 2025" тази година е посветен на археологията на паметта. Събитията се провеждат в района на Ларгото, Археологическия институт с музей към БАН и алтернативното пространство "Щрак!". Тридневният фестивал съдържа и инсталация "Под центъра на тежестта", която е активна само вечер – разположена е в подлеза..
В рубриката "Помните ли..." на предаването "Алегро виваче" отбелязваме 120-ата годишнина от рождението на големия български композитор и педагог проф. Георги Златев - Черкин. Неговият професионален път в музиката е свързан със София и Виена - и в двата града той учи и по-късно работи, а също и с три консерватории в Китай, в които преподава през..
Първите записи с оркестър на пианистката Злата Чочиева излизат под егидата на френското издателство Naïve Records . Злата Чочиева е с осетински корени, но е израснала в Москва, където талантът ѝ е открит рано и още когато е 14-годишна е поканена да учи при големия пианист и диригент Михаил Плетньов. Завършва Московската консерватория, а..
Проф. Греди Асса представя изложбата "Изгорелите книги" в Столичната библиотека по случай Деня на книгата и авторското право. Откриването е днес от 18 часа. Куратор на експозицията е философът и публицист Тони Николов. " Ще видите една изложба, в която ще се почувствате като в гора, а гората винаги има тайни ", акцентира проф. Асса пред..
Националното училище за музикални и сценични изкуства "Христина Морфова" в Стара Загора започна интригуващ проект в специалната година, в която празнува своя юбилей. Той е озаглавен "По стъпките на Христина Морфова" и отведе 24 изявени ученици от училището в Прага, за концерт на 14 април в престижната и красива барокова Огледална зала на..
В 28-ото издание от 32-я сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - За първи път в България ще гостува оригиналната Бродуейска продукция на мюзикъла “Чикаго“ от Джон Кендър – с три спектакъла на 20-и и 21-и май в зала 1 на НДК. Как стана възможно трупата да включи и София в..
Доналд Тръмп има сериозен дневен ред в отношенията си с Путин. Това са преди всичко лични отношения, опосредени от личен пратеник на президента..
Моето верую е - моля се всеки ден да има утре, сподели от Франкфурт в интервю пред БНР желязната петица на звездния национален отбор по футбол на..
НЗОК да финансира дейности на медицински сестри, акушерки и рехабилитатори в техните самостоятелни практики . За това настояват от Българската..