България ще използва ресурс от 26 милиарда лева в следващата многогодишна финансова рамка 2021-2027 на ЕС, съобщи вицепремиерът Томислав Дончев пред парламентарната комисия по европейски въпроси.
Сумата е без финансирането от Механизма за справедлив преход, откъдето държавите ще получат средства за премахването на изкопаемите горива, допълни Дончев.
„Фондът за справедлив преход, където на пръв поглед имаме допълнително финансиране. На втори поглед според изискванията, ние трябва да отделим допълнително финансиране от нашия кохезионен пакет в размер поне на 1,5 милиарда, тоест да кофинансираме мероприятията, които трябва да бъдат финансирани от Фонда за справедлив преход“, каза вицепремиерът.
Многогодишната рамка най-вероятно няма да бъде приета до края на годината, което означава, че ще се забавят евросредствата по нея, каза още Дончев.
Интензивен е снеговалежът в област Велико Търново. Няма населени места без електричество. Пътищата от републиканската пътна мрежа в региона са почистени и обработени, съобщи за БНР Венцислав Ангелов, директор на Областната пътно управление: "Всички пътища по републиканската пътна мрежа в област Велико Търново са обработени против заледяване и..
Челно място в начините на даряване на пари за различни каузи са дарителските кутии, следвани от "дарителски смс". Забелязва се и тенденция към повишаване чрез онлайн дарения, каза Теодора Бакърджиева, изпълнителен директор на Български дарителски форум, в интервю пред БНР. Данните са от социологическо проучване за дарителството и..
Близки и приятели на пострадали при трагедията в Кочани пътуват организирано през ГКПП-Гюешево, за да дарят кръв в столицата за настанените в "Пирогов" 8 души, които са със силни обгаряния, казаха служители на пункта. Снощи са минали 5 коли с предимно млади хора. Младежи от РСМ се наложи да пренощуват в София, за да дарят кръв в "Пирогов"..
Италианският писател Доменико Дара е популярен у нас с романите си "Малинверно" и "Кратък дневник на съвпаденията". Той дойде у нас, за да представи третата си книга, която излиза на българския пазар "Записки по небесната механика" . Една история, която отново ни среща с хора, които не са изтеглили най-печелившите карти от..
"Прогнозите за времето понастоящем са доста по-точни, отколкото в миналото . Възможностите за прогнозиране стават все по-добри, благодарение на числени модели . Всяка следваща година е крачка напред в подобряването на тази дейност." Това каза пред БНР доц. Лидия Бочева, която оглавява департамент "Метеорология" в НИМХ. По думите ѝ,..
Сняг вали на "Петрохан". Шофьорите да карат внимателно през прохода. В останалата част на област Монтана превалява дъжд, примесен с мокър сняг. Няколко сантиметра сняг натрупа на прохода "Петрохан" тази нощ. Пътят се почиства и опесъчава от три машини, съобщи дежурният в Областно пътно управление Монтана. От там напомниха, че движението на..
Фестивал на античния театър в България - за първи път от 1800 години - така твърдят организаторите. На 3, 4 и 5 април Пловдив ще е домакин на събитието, носещо името "Ex Machina" , в което ще се включат състави от България, Италия и Гърция - каза Радослав Илиев, председател на фондация античен театър "Огнян Радев" . И така..
Дано целта на мнозина не е била да делигитимират КС преди неговото произнасяне. Това заяви пред БНР проф. Янаки Стоилов, конституционен съдия,..