След предсрочните общи избори през декември обаче и голямото мнозинство, което получиха консерваторите в Камарата на общините, на британския премиер Борис Джонсън не му бе трудно да прокара законодателството за Брекзит в парламента. Той заяви, че е обединил страната.
„В момента страната е обединена и иска да забрави за Брекзит, да го загърби“, смята политическият анализатор на Ройтерс Гарет Джоунс.
„Основната причина Борис Джонсън да спечели тази голяма победа в изборите е, защото хората като цяло искат, както гласи лозунга „да изпълнят Брекзит“ и да вървят напред“, коментира Джоунс пред БНР. По думите му, различията от последните години не са изчезнали.
„Все още има много хора, които са разгневени и разочаровани от напускането на ЕС. Както има и мнозина, които просто искат да напуснем ЕС. Аргументите „за“ и „против“ обаче са почти несъстоятелни в този момент. Има голямо желание, дори сред искащите оставане, просто да бъде обърната страницата и да се продължи. В този смисъл ние, британците, сме обединени в желанието си целият този период на различия и объркване да остане в миналото.“
За следящите отблизо процеса е ясно, че Брекзит няма да се случи скоро, защото е процес, а не събитие, казва Гарет Джоунс.
Борис Джонсън съвсем наскоро заяви, че Обединеното кралство ще се превърне в глобален новатор и пример за останалите страни по света след Брекзит. Какво означава това?
„Казаното е от типа лозунги, които свикнахме да чуваме от него и други членове на неговото правителство. Има определени изрази, които брекзитиърите обичат да афишират и да градят имидж на една „щастлива Англия“, като твърдят, че миналата слава ще я поведе отново напред. Всичко това звучи много романтично и положително, но трябва да кажа, че реалността е доста по-сложна. Ясно е, че като говори за изковаването на планове за бъдещето това означава, че Джонсън има предвид на първо място сключване на търговски споразумения с много страни, включително ЕС, но също Съединените щати, Австралия, Япония, Канада и т.н. Всичко това е много възможно да стане, но то отнема много време“, подчерта политическият анализатор на Ройтерс.
„Когато на 1 февруари ние се събудим като граждани не на ЕС, нищо или почти нищо няма да се е променило, освен чисто формалното напускане. И това е заради споразумението за преходен период - всичко ще продължава както обикновено до края на годината“, посочи още Джоунс, според когото британското правителство ще трябва да вземе цяла серия от трудни решения по широк кръг от въпроси и „точно това на практика е Брекзит“.
„Правителството настоява, че не иска да удължава преходния период, че може да постигне споразумение до края на годината. Но кой знае? Изглежда има консенсус както от страна на ЕС, така и от страна на Великобритания, че някаква груба минималистична сделка е възможна за този период. Необходими са обаче месеци за ратифициране на всяко споразумение. Ето защо очакванията са, че тези споразумения трябва да бъдат постигнати някъде най-късно до август-септември.“
Времевата рамка всъщност е много по-тясна от 11 месеца, защото и британският, и европейският парламент имат лятна ваканция, изтъква още британският анализатор.
„При тази тясна времева рамка можем да очакване само много просто рамково споразумение. Със сигурност самолетите ще продължават да летят, ще се запази сътрудничеството по сигурността в някаква степен. Правителството е много нетърпеливо да запази безтарифния режим, но това ще бъде много сложно, защото самите търговски преговори са много сложни и изискват отстъпки и от двете страни.“
За Гарет Джоунс една от интересните за наблюдение посоки през следващите месеци и години е разделението в самия Европейски съюз.
„Различните страни в ЕС имат различни интереси и приоритети. За страни като Испания, Дания, Холандия и Франция е много важен достъпът до британските риболовни зони. Но страни като България, Гърция или Полша, които са по-далеч от Обединеното кралство, това не ги интересува. За други страни са по-важни бъдещите отношения във финансовия сектор. Така че ще бъде интересно да се види как Европейската комисия ще успее да поддържа единен фронт. До момента тя прави това много успешно и мнозина тук са изненадани, колко единен бе ЕС в преговорите по споразумението за Брекзит. Това обаче може да се промени при договарянето на бъдещите отношения.“
Ирландската граница продължава да е голям проблем. Хората са все по-объркани, защото в последното си изявление премиерът Борис Джонсън увери, че няма да има митнически проверки в Ирландско море, но Брюксел настоява, че контролът е част от сделката.
„Фактът, че британското правителство казва едно, а ЕС друго, показва колко сложен е този въпрос – „дяволът е в детайлите“. Мисля, че някакви проверки ще бъдат извършвани, като имам предвид характера на споразумението. На практика Северна Ирландия се отделя от останалата част от Обединеното кралство по отношение на митнически проверки, така че трябва да се очакват такива проверки при търговията между Северна Ирландия и останалата част на кралството. Ще трябва обаче да почакаме и да видим как това ще стане на практика“, коментира Джоунс.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.Ще се отправим на едно пътуване из историята, културата и съвременния живот на една от най-интересните български община - община Елин Пелин . Разположена в източната част на Софийското поле, само на 24 километра от столицата, тя е известна със своето богато културно наследство и като средище на шопските традиции и обичаи. Преди близо три години – в..
Дубай става все по-популярен избор за българските туристи през последните години , защото има все по-достъпни и директни полети от България, лесен е достъпът до визи, често с промоционални такси. "Не на последно място въпреки репутацията си на луксозна дестинация, Дубай предлага възможности за различни бюджети, коментира темата и Ради..
Захари Карабашлиев описва радиото като създател на "саундтрака на неговото детство". " При баба и дядо имаше една радиоточка. Така съм запомнил и точния час, и програма "Христо Ботев" . Това бележи най-ранните ми детски спомени", сподели авторът на романа "Рана" в предаването „Понеделник вечер“. Даниела Стойнова с отличието..
Финансовата грамотност е едно от онези умения, които сякаш приемаме за даденост – докато не осъзнаем колко важна е тя в живота ни. "Не е богат този, който има най-много, а този, който се нуждае от най-малко", казва древногръцкият философ Диоген. В днешния свят на кредити, инвестиции и дигитални финансови услуги това послание звучи..
Здравната каса да заплаща профилактиката на мигрена със съвременни терапии, като моноклонални антитела и гепанти. Това послание отправиха лекари и фармацевти по време на дискусия за заболяването, което предизвиква тежки кризи и води до неработоспособност при хора в активна възраст. Болестта се среща три пъти по-често при жените, в сравнение с мъжете. У..
70% от дяловете на болницата в Белоградчик ще бъдат приватизирани. Процедурата ще бъде открита след решение на Общинския съвет. Целта е лечебното заведение да бъде спасено от фалит . Решението е взето по предложение на кмета на Белоградчик Боян Минков, който го аргументира с лошото финансово състояние на болницата и реалната опасност от фалит..
Кои са най-подходящите места за посещение в началото на годината? Препоръки ни дава пътуващия инфлуенсър Дора Симеонова: " Първите ми посещения бяха в приказни зимни места в нашата страна, в къщи за гости. Вече бяхме на Боровец и Пампорово . Миналата година най-вълнуващото ми посещение беше в Тайланд, на остров Пукет , което за две седмици ни..
Според Закона за противодействие на корупцията всички лица, заемащи публични длъжности, трябва да подават декларации, в които да описват имотното и..
Случай като този от село Брезе следва да бъде сигнал . Той трябва да ни покаже, че промяна трябва да има и по отношение на законодателството, и по..
Дългогодишният творчески тандем маестро Йордан Камджалов и маестра Мая Василева се впускат в ново професионално предизвикателство. Мая Василева..