След предсрочните общи избори през декември обаче и голямото мнозинство, което получиха консерваторите в Камарата на общините, на британския премиер Борис Джонсън не му бе трудно да прокара законодателството за Брекзит в парламента. Той заяви, че е обединил страната.
„В момента страната е обединена и иска да забрави за Брекзит, да го загърби“, смята политическият анализатор на Ройтерс Гарет Джоунс.
„Основната причина Борис Джонсън да спечели тази голяма победа в изборите е, защото хората като цяло искат, както гласи лозунга „да изпълнят Брекзит“ и да вървят напред“, коментира Джоунс пред БНР. По думите му, различията от последните години не са изчезнали.
„Все още има много хора, които са разгневени и разочаровани от напускането на ЕС. Както има и мнозина, които просто искат да напуснем ЕС. Аргументите „за“ и „против“ обаче са почти несъстоятелни в този момент. Има голямо желание, дори сред искащите оставане, просто да бъде обърната страницата и да се продължи. В този смисъл ние, британците, сме обединени в желанието си целият този период на различия и объркване да остане в миналото.“
За следящите отблизо процеса е ясно, че Брекзит няма да се случи скоро, защото е процес, а не събитие, казва Гарет Джоунс.
Борис Джонсън съвсем наскоро заяви, че Обединеното кралство ще се превърне в глобален новатор и пример за останалите страни по света след Брекзит. Какво означава това?
„Казаното е от типа лозунги, които свикнахме да чуваме от него и други членове на неговото правителство. Има определени изрази, които брекзитиърите обичат да афишират и да градят имидж на една „щастлива Англия“, като твърдят, че миналата слава ще я поведе отново напред. Всичко това звучи много романтично и положително, но трябва да кажа, че реалността е доста по-сложна. Ясно е, че като говори за изковаването на планове за бъдещето това означава, че Джонсън има предвид на първо място сключване на търговски споразумения с много страни, включително ЕС, но също Съединените щати, Австралия, Япония, Канада и т.н. Всичко това е много възможно да стане, но то отнема много време“, подчерта политическият анализатор на Ройтерс.
„Когато на 1 февруари ние се събудим като граждани не на ЕС, нищо или почти нищо няма да се е променило, освен чисто формалното напускане. И това е заради споразумението за преходен период - всичко ще продължава както обикновено до края на годината“, посочи още Джоунс, според когото британското правителство ще трябва да вземе цяла серия от трудни решения по широк кръг от въпроси и „точно това на практика е Брекзит“.
„Правителството настоява, че не иска да удължава преходния период, че може да постигне споразумение до края на годината. Но кой знае? Изглежда има консенсус както от страна на ЕС, така и от страна на Великобритания, че някаква груба минималистична сделка е възможна за този период. Необходими са обаче месеци за ратифициране на всяко споразумение. Ето защо очакванията са, че тези споразумения трябва да бъдат постигнати някъде най-късно до август-септември.“
Времевата рамка всъщност е много по-тясна от 11 месеца, защото и британският, и европейският парламент имат лятна ваканция, изтъква още британският анализатор.
„При тази тясна времева рамка можем да очакване само много просто рамково споразумение. Със сигурност самолетите ще продължават да летят, ще се запази сътрудничеството по сигурността в някаква степен. Правителството е много нетърпеливо да запази безтарифния режим, но това ще бъде много сложно, защото самите търговски преговори са много сложни и изискват отстъпки и от двете страни.“
За Гарет Джоунс една от интересните за наблюдение посоки през следващите месеци и години е разделението в самия Европейски съюз.
„Различните страни в ЕС имат различни интереси и приоритети. За страни като Испания, Дания, Холандия и Франция е много важен достъпът до британските риболовни зони. Но страни като България, Гърция или Полша, които са по-далеч от Обединеното кралство, това не ги интересува. За други страни са по-важни бъдещите отношения във финансовия сектор. Така че ще бъде интересно да се види как Европейската комисия ще успее да поддържа единен фронт. До момента тя прави това много успешно и мнозина тук са изненадани, колко единен бе ЕС в преговорите по споразумението за Брекзит. Това обаче може да се промени при договарянето на бъдещите отношения.“
Ирландската граница продължава да е голям проблем. Хората са все по-объркани, защото в последното си изявление премиерът Борис Джонсън увери, че няма да има митнически проверки в Ирландско море, но Брюксел настоява, че контролът е част от сделката.
„Фактът, че британското правителство казва едно, а ЕС друго, показва колко сложен е този въпрос – „дяволът е в детайлите“. Мисля, че някакви проверки ще бъдат извършвани, като имам предвид характера на споразумението. На практика Северна Ирландия се отделя от останалата част от Обединеното кралство по отношение на митнически проверки, така че трябва да се очакват такива проверки при търговията между Северна Ирландия и останалата част на кралството. Ще трябва обаче да почакаме и да видим как това ще стане на практика“, коментира Джоунс.
Цялото интервю слушайте в звуковия файл.Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа. Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..
Бела Бенова е фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа. Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки пулсиращата светлина на българските черноморски фарове, а светлината бързо я повежда към съседна..
УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..
София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..
Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..
Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година? За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..
Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..
"Вижте кой предложи създаването на държавни магазини?! Тази политическа структура, която господин Пеевски представлява и управлява, перфектно се..
Когато лекуваш един пациент, това е цяла вселена , каза в интервю за БНР проф. Асена Сербезова, бивш министър на здравеопазването, бивш изпълнителен..
По данни на Националния статистически институт от 2020 година насам има значително трайно покачване на броя на българите, които се прибират да живеят..