Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

НС задължи правителството да не се ангажира със закриване на въглищни ТЕЦ

| обновено на 31.01.20 в 13:31
Теменужка Петкова
Снимка: БГНЕС

Народното събрание задължи Министерски съвет (МС) да не поема ангажименти за закриване на въглищните ни централи и до края на февруари да предприеме всички необходими мерки за нормалното функциониране на ТЕЦ - “Марица Изток 2“.

От своя страна, енергийният министър Теменужка Петкова увери, че България стои твърдо зад тези енергийни мощности. Темата предизвика дебати в пленарната зала.

Пълен консенсус между управляващите и БСП беше демонстриран по темата за бъдещето на въглищните ни централи. Политическите сили бяха категорични, че функционирането на топлоцентралите от Маришкия басейн са гарант за енергийната ни сигурност. Те възложиха на правителството да предприеме действия за присъединяване на България към платформата "Въглищни региони в преход",  без поемане на ангажименти за закриване на въглищни централи.

Председателят на парламентарната комисията по енергетика Валентин Николов от ГЕРБ беше категоричен, че страната ни не е готова да се раздели с енергията, добивана от въглища, нито за бърз преход към чиста енергия.

“Една огромна мощност 40% от капацитета на България и задоволяването с електрическа енергия идват именно от тези въглищни централи. Ще се получи един огромен дефицит и пазарът ще гръмне. Не можем да мислим толкова зелено, колкото ни се иска“, каза той.

Алесансър Сиди от ВМРО беше още по-категоричен:

“Която аз бих нарекъл зелена утопия, която всички български граждани платиха в сметките си за ток още 2013 година“.

Атанас Костадинов от БСП  също предупреди:

“Всички ние се превръщаме от съучастници в заложници на това, което се случва. Ние трябва да направим всичко възможно да запазим живота на мините и на централите“.

Единствено от ДПС обявиха пълна подкрепа на "зелената" сделка на Европейския съюз. Рамадан Аталай - член на енергийната комисия припомни, че евентуалното закриванен на въглищните централи е свърано с европейски инвестиции за чиста енергия:

“Европейския съюз ще инвестира 1 трилион евро за преминаване към нулевите емисии“.

Енергийният министър Теменужка Петкова подчерта, че страната ни е за справедлив и плавен преход, който да не поставя под риск енергийната сигурност на страната и заяви:

“Българското правителство стои твърдо зад тези тип мощности, стои твърдо зад българските миньори, зад нашите колеги. Така че колегите трябва да бъдат спокойни за своите работни места и за бъдещето на комплекса“.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Снимката е илюстративна.

3,5 по Рихтер разтърси Балчик

Земетресение е регистрирано тази сутрин на 10 км от Балчик. Трусът е с магнитуд 3,5 по скалата на Рихтер.  Той е бил регистриран в 8:37 часа, с дълбочина над 18 километра, съобщават от Националния институт по геофизика на БАН.  В социалните мрежи има данни, че е земетресението е усетено в района, но в Пожарната няма подадени сигнали за щети. 

публикувано на 15.10.25 в 10:03
Радостин Василев

Радостин Василев: Предсрочни парламентарни избори са неизбежни

Според лидера на МЕЧ Радостин Василев, предсрочни парламентарни избори са неизбежни: "Реалистично - напролет, но правителството може и сега да подаде своята оставка. Мандатите могат да се раздават доста дълго време, така че има възможности по всякакъв начин март-април да има избори. Ако, естествено, искат да направят един коледен подарък за..

публикувано на 15.10.25 в 10:00
Генералният секретар на НАТО Марк Рюте

Министрите на отбраната от НАТО обсъждат военната помощ за Украйна

Генералният секретар на НАТО Марк Рюте заяви, че министрите на отбраната на Алианса ще разискват на днешното си заседание в Брюксел програмата за военна помощ за Украйна, започната през август: "Един от въпросите, които ще разискваме, е новата програма, която започнахме едва през август,  с която САЩ доставят основна летална и нелетална..

публикувано на 15.10.25 в 09:58

Гърция: 2000 хранителни стоки в супермаркетите с намаления от 5 до 25%

До края на годината в Гърция ще се продават на по-ниски цени над 2000 стоки във веригите от супермаркети, съобщават от министерството на развитието. Намаленията са от 5% до 25%, в зависимост от марката на стоките. През цялата нощ служителите им поставяха нови цени на рафтовете със стоки, защото намалението влиза в сила от днес. По новите..

публикувано на 15.10.25 в 09:46
Държавен фонд

ДФЗ приема заявления за компенсиране на щетите от измръзване и слана в овощните градини

От днес до 5 ноември Фонд "Земеделие" приема заявления за компенсиране на щетите от измръзване и слана в овощните градини.  Необходимо е земеделските стопани да имат протоколи за напълно унищожени площи, припомнят от Фонда. Досега държавата приемаше заявления за подпомагане само от стопани с пропаднали площи, заети с череши, вишни и..

публикувано на 15.10.25 в 09:41
Читалището

Трудова борса в читалището в кюстендилския квартал "Изток"

Трудова борса се организира в читалище "Васил Левски" в 12-хилядния квартал "Изток" в Кюстендил, съобщават от Бюрото по труда в града.  Безработните в квартала са предимно млади хора с основно образование.  Фирми и дружества ще представят пред търсещите работа дейността си и възможностите за разкриване на работни места. Безработните ще..

публикувано на 15.10.25 в 09:37
Педро Санчес и Доналд Тръмп в Шарм ел Шейх, 13 октомври 2025 г.

Тръмп заплаши Испания с мита заради военните ѝ разходи

Американският президент с отправи нова заплаха към Испания. Доналд Тръмп обяви, че обмисля налагането на мита срещу Мадрид. Ден след срещата си с премиера Педро Санчес в Египет и топло ръкостискане между двамата Доналд Тръмп се върна към острия тон спрямо Испания. Американският президент обяви, че е много недоволен от правителството в..

публикувано на 15.10.25 в 09:25