Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Учредиха награда за подкрепа на млади таланти

Слава Иванова

Националният дарителски фонд "13 века България" има новоучредена награда "Талант", чрез която ще подпомага младите. Журито ще номинира шестима от кандидатите

"Нашата идея обаче беше да подпомогнем онези таланти, които вече са успели да се изявят, които така или иначе са успели да докажат своето присъствие в културния ни и в живота на нашата наука. Едновременно с това обаче на тях им предстои специализация. По-нататъшно развитие в образователния процес и тъкмо тук е тънкият момент, който вярвам, че сме успели да открием. Нашата награда се дава именно за специализация на млади таланти, следдипломна квалификация в европейски учебни заведения", каза в предаването "Графити по въздуха" Слава Иванова, изпълнителен директор на Националния дарителски фонд „13 века България“.

Това е позитивен момент, защото по този начин от една страна се подава ръка на младите хора да имат възможност да се развият, да имат възможност да докажат таланта си у нас и в чужбина, допълни Иванова.

"От друга страна пък това е и нашата протегната ръка и някаква гаранция за това, че тези млади таланти ще имат възможността по-късно да развият своя талант и своите умения, и своите постижения в България". 

Националният дарителски фонд "13 века България" реши да не обяви официално имената на журито на конкурса за роман на годината. Предвидена е парична награда от 11 хиляди лева.

"Решихме заедно с главния юрисконсулт на Фонда тази година да спестим този дискомфорт на журито, а да ги оставим да си мислят самостоятелно и поради тази причина не обявихме официално имената на журито. Те при всички положения ще станат известни, но поне ние да не сме тези, които ще ги представят пред публиката", изтъкна Слава Иванова.

Журито задължително присъства на церемонията при връчването на наградата.

"Ние търсим тяхното съдействие, тяхното мнение, но все пак ми се струва, че това е една стъпка напред към по-голямата сигурност, че те ще гласуват по съвест, когато определят наградата. Това за всички нас е важно. За Фонда това е въпрос на престиж", допълни Слава Иванова.

Националният дарителски фонд "13 века България" не е единствената институция, която се занимава с дарителство и поради това ангажиментите на фонда са свързани с повече предизвикателства: "Защото от една страна Фондът продължава да бъде изразител на политиките на държавата в няколко сфери - в сферата на културата, в сферата на образованието, в сферата на здравеопазването и в социалната сфера на държавните политики по отношение на дарителството", коментира Иванова.

Председател на Управителния съвет на Националния дарителски фонд "13 века България" е министърът на културата Боил Банов. Членове на УС са и министърът на образованието и науката Красимир Вълчев, министърът на здравеопазването Кирил Ананиев, министърът на труда и социалната политика Деница Сачева.

Дарителството би могло да бъде още по-активно, ако има подкрепа от законодателната власт, смята изпълнителният директор на Фонд "13 века България".

"Има много закони, свързани с финансовата сфера - говорим за Закона за корпоративния данък, говорим за Данък общ доход. Ако във всички тези сфери има известни промени и се дадат някакви предимства на онези фирми, които работят в сферата на дарителство, ми се струва, че и те биха били доста по-активни и биха ни съдействали много повече". 

Интервюто можете да чуете от звуковия файл.





Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

След LUNAR нека бъде светлина и в Нощта на музеите

Десетки разнообразни културни и научни институции се включват в Европейската нощ на музеите (галерии на открито и закрито, национални и градски музеи, научни и културни институти, архиви, къщи-музеи на големи български писатели и поети, съвременни пространства за изкуство и култура). Над 60 обекта се включват в инициативата "Нощ на..

публикувано на 18.05.24 в 11:53
НАСА сонда Осирис астероид Бену

Между научното и комерсиалното използване на ценни материали на астероидите

Чаена лъжичка черен прах зарадва в края на миналата година учените. Причината е, че тя може да разкрие повече подробности за произхода на Земята. Но може да бъде и първата крачка към използването на метеоритите за добив на ценни метали и вещества. Бизнесът оказа се поне в САЩ, вече има идеи и събира капитали. Преди осем месеца на..

публикувано на 18.05.24 в 07:05
Емблематичният за града Рачо Ковача в карнавална премяна

Време е за традиционния габровски карнавал

Днес е денят на Габрово, а утре - традиционният карнавал . Веселият празник е символ на града на хумора. За мащабното събитие габровци се готвят цяла година, а карнавалният екип държи под око политиците , чийто кукли задължително дефилират пред погледите на зрителите. Сюжетите тази година са събрани под мотото "Правете карнавал, а не..

публикувано на 17.05.24 в 07:12

Поляците - добронамерени, но не знаят много за България. Как се привличат туристи?

Три български общини - Дългопол, Провадия, Долни чифлик, ще бъдат рекламирани на полския пазар по проект за подпомагане на черноморските общини. Проектът се нарича "Открий миналото, преживей настоящето". През лятото на миналата година у нас са почивали полски туристи от всички възрастови групи , като най-много са били семействата с деца. От..

публикувано на 16.05.24 в 07:04

Географски рекорди и невероятни факти за планетата на Фестивала на науката

ХІV Софийски фестивал на науката е към своя край, но в последния му ден можете да се удивите на каква възхитителна планета живеем с презентацията на гл. ас. д-р Калоян Цветков от СУ "Св. Климент Охридски" . Калоян се включва във фестивала за първи път, инак е изпечен географ, пътешественик и преподавател. В "Изотопия" той разкри в аванс..

публикувано на 12.05.24 в 14:53

Николай Петков представя българския път към Еверест

; Кения (5199 м), по премиерен „Български път“ по южната стена на Батиан, от 7-а категория (UIAA), 18 – 20 декември 1991 г., заедно с Иван Масларов; Уаскаран (6768 м), Кордилера Бланка, Анди, през 1996 г., заедно с Кирил Тафраджийски и Господин Господинов; Транго Тауър (6257 м), или Безименната кула в Каракорум по Словенския маршрут през 1998 г.,..

публикувано на 12.05.24 в 06:00

Музеите в Израел отвориха безплатно врати за посетителите

45 години хиляди музеи по света вземат участие в инициативата „нощ или ден на музеите“. Винаги е през май и „хранителите на световната култура„ отварят безплатно врати за милиони посетители, които обичат да скитат из галериите им или за пръв път прекрачват прага им. В края на изминалата седмица бе „Денят на музеите в Израел“ (тази година е..

обновено на 12.05.24 в 04:59