Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Има ли бъдеще широк лявоцентристки политически проект в Италия

Протест на италианското движение "Сардините"
Снимка: ЕПА/БГНЕС

„Постигнахме много, но трябва още да работим. Сега се подготвяме за пет страстни години в опозиция.“ С тези думи и широка усмивка на лице лидерът на крайнодясната „Лига“ в Италия и бивш вицепремиер Матео Салвини се опита да заличи следите от звучния шамар, който получи на регионалните избори в северната италианска област Емилия-Романя. Негов основен съперник се оказаха не толкова политическите противници в лицето на Демократическата партия, а избирателите, които този път решиха да отидат масово до урните.

Преди вота миналата неделя Салвини се беше зарекъл, че след победата в Емилия-Романя ще предизвика предсрочни парламентарни избори. За значението на този вот и за растящото влияние на гражданското движение на „Сардините“ нашият кореспондент в Италия Елена Шаханова разговаря с политолога от Университета в Генуа - професор Мара Морини.

Проф. Мара Морини

Професор Морини, защо бе важен за правителството вотът в област Емилия-Романя?

Беше важен, защото предизборните кампании при местни избори в Италия се приемат като тест за одобрение на политическите сили, които управляват страната, и по-специално на способността им да провеждат политика на сближаване между регионите. Изборите са важни и на фона на трудностите, които преживява новото коалиционно правителство между Демократическата партия и движението „Пет звезди”, което преди това управляваше с крайнодясната „Лига”. На тези избори трябваше да стане ясно, до колко „Лига” е електорално силна и дали има одобрение в регионален план, чрез което лидерът Матео Салвини да поиска предсрочни парламентарни избори. 

Матео Салвини

В Рим управлява нестабилна коалиция, съставена от Демократическата партия и популисткото движение „Пет звезди“. След вота в Емилия-Романя десните партии в Италия не желаят да бъдат представлявани повече от крайнодясната „Лига“ на Матео Салвини. А в същото време все по-голямо влияние имат малки партии, като например новата партия на бившия премиер Матео Ренци „Италия Вива“. Настъпва ли обрат в италианската политика след регионалните избори в Емилия-Романя, професор Морини?

Ситуацията тепърва ще търпи развитие. Предсрочни избори от политическа гледна точка в този момент не са в интереса на новите малки партии като „Италия Вива” на Матео Ренци. От тази гледна точка, управляващата „Демократическа партия“ е в етап на оформяне на своята структура и на своята политическа програма. Лидерът Никола Дзингарети вече работи за по-голямо обединение в самата партия, както и тя да бъде отворена за представители на гражданското общество.

„Пет звезди” се намира в трудна ситуация, не само защото получи малко гласове на последните регионални избори, но и защото оставка подаде лидерът Луиджи Ди Майо, който е външен министър. Въпросът за лидерското място в движението е сложен заради противоречия и конфликти вътре в него, което подлага на опасност самото му съществуване, камо ли резултата на следващи местни или национални избори. Да не забравяме, че „Пет звезди” е центристка партия, способна на коалиции както в лявото, така и в дясното политическо пространство и от тази гледна точка  трябва да се разбере, какъв политически проект ще гради, за да продължи да съществува на националната политическа сцена.

В десноцентристкото политическо пространство „Лига” има все още силни позиции. В регионален план има поддръжката на близо всеки трети избирател. Но от последния регионален вот лидерът Матео Салвини излиза малко отслабен заради своята предизборна кампания. Сега той трябва отново да покаже, че е убедителен лидер, че може да бъде движещата сила в дясноцентристкото политическо пространство, в което напоследък изпъкнаха лидерските качества на Джорджа Мелони от „Братя на Италия“.

Подкрепата за „Форца Италия“ намалява и вече е в рамките на около шест процента. Там проблемът е лидерското наследство на Берлускони. Така че политическата ситуация е много динамична, мнозинствата са непостоянни и променливи. Трябва да се разбере каква ще е стратегията на партиите в случай на предсрочни избори. В същото време трябва обаче да се подчертае фактът, че всички партии говорят за поредна реформа на изборния кодекс, чрез която се надяват да постигнат максимална подкрепа. 

Смята се, че движението на „Сардините“ се оказа много важен фактор за изборния успех на Стефано Боначини с партията на Демократите в Емилия-Романя. Вие как виждате „Сардините“? Какво бъдеще ще има това движение, според Вас? Възможен ли е политически съюз с Демократическата партия, или ще се развиват като самостоятелна партия?

„Сардините“ изразиха желание да заемат мястото си в лявото политическо пространство и при евентуална пропорционална избирателна система биха се коалирали с Демократическата партия. Заслугата на „Сардините“ е в това, че запалиха отново ентусиазма за активно участие на гражданите в политическия живот. Видяхме площадите пълни с хора, останали през последните години разочаровани от политиката. Това са хора, симпатизиращи предимно на левите партии, които се разочароваха от политиката на Демократическата партия, влязла в коалиция с популистите от „Пет звезди”.

Така, че големите партии, и на първо място Демократическата партия, трябва сега да намери начин да ги спечели за себе си, увличайки ги в по-широк лявоцентристки политически проект, в който „Сардините“ да заемат мястото, което заслужават. Разбира се, трябва да се види с какви политически предложения и идеи това би могло да се осъществи.

Интервюто може да чуете в звуковия файл.



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Марко Рубио

Марко Рубио за разговорите в Рияд: Предварителни, истинските ще включват Украйна и Европа

Както Украйна, така и Европа трябва да играят роля в сериозните преговори със САЩ и Русия за прекратяване на войната, заяви държавният секретар на САЩ Марко Рубио пред Си Би Ес, цитирана от БГНЕС. Разговорите в Саудитска Арабия са предварителни, уточни Рубио, а "истинските преговори" ще включват Украйна и Европа. Рубио се подготвя да пътува до..

публикувано на 16.02.25 в 22:29
Френският външен министър Жан-Ноел Баро.

Френският външен министър не изключи връщане на Русия в Г-8 при постигнат "справедлив и траен мир" в Украйна

Френският външен министър Жан-Ноел Баро днес заяви, че е "немислимо" Русия да се присъедини към Г-7, предаде АФП. Изявлението на Баро е във връзка с казаното от американския президент Доналд Тръмп. Президентът на САЩ каза, че Русия трябва да бъде допусната отново в Г-7 "Днес това е немислимо. Г-7 е група на най-развитите големи демокрации...

публикувано на 16.02.25 в 22:20
Снимката е илюстративна, архив.

Висока избирателна активност на вота в селата Лесковец и Крива бара

74 на сто активност е отчетена в края на изборния ден за кмет оряховското село Лесковец, съобщиха от Общинската избирателна комисия в Оряхово. Гласуването премина спокойно, без драстични нарушения. Частични местни избори за кмет на две врачански села Също без нарушения и при висока активност - близо 80 на сто, премина частичният местен вот..

публикувано на 16.02.25 в 22:05

"Хамас" може да подкрепят договорености за Газа, без непременно да участват в управлението

"Хамас" е готова да проучи подходи за политически и административни договорености за Ивицата Газа, без непременно да е част от тях, за да премахне претекста на Израел за възобновяване на войната и за да започне истински процес на възстановяването на анклава, заяви говорителят на палестинската радикална организация Хазем Касим, цитиран от в. "Ал Ахрам" и..

публикувано на 16.02.25 в 22:00
Работници разчистват отломки след израелски въздушен удар над ливанския град Набатие, 29 януари 2025 г.

Израелската армия е нанесла въздушни удари в Ливан

Израелската армия съобщи, че днес е нанесла въздушни удари по Ливан, а целта са били военни обекти на шиитската групировка "Хизбула",  предаде АФП. "Преди малко (армията) извърши прецизни удари, базирани на разузнавателни данни, на редица военни обекти на ливанска територия, където са съхранявани установки за ракети и оръжия и е установена дейност на..

публикувано на 16.02.25 в 21:44
Атанас Зафиров беше избран за председател на БСП от делегатите на 51-вия Конгрес на партията с 422 гласа.

Зафиров: БСП да си върне статута на първа политическа сила - това е основна задача

51-вият Конгрес на БСП избра Атанас Зафиров за председател на партията. Той се наложи с 57 гласа разлика в балотаж срещу Борислав Гуцанов. Пред делегатите Зафиров увери, че колективното начало в партията се връща и БСП ще се бори да е първа политическа сила.  Зафиров и Гуцанов на балотаж след вота за председател на БСП Атанас Зафиров бе избран..

публикувано на 16.02.25 в 21:22
Вицепрезидентът Илияна Йотова.

Вицепрезидентът Йотова за БТА: Информация с етикет за достоверност

Българската телеграфна агенция е познание. Това заяви вицепрезидентът Илияна Йотова по случай 127-ата годишнина на Агенцията и допълни, че ежедневно българските институции работят с информацията на БТА.  БТА отбелязва 127 години от първия си бюлетин "БТА е еманация и пример за това как в днешния технологичен, дигитален век, когато (ни) залива..

публикувано на 16.02.25 в 20:55