„Позволяваме неща според силата на деня… В България трябва да има специализиран отряд по културно наследство“. Това каза пред БНР проф. Велислав Минеков, скулптор и преподавател в Художествената академия.
„В България освен да се легализира по някакъв начин иманярството в една по-особена форма, трябва да се създаде и специализиран полицейски състав, който да наблюдава какво става в тази област. Голяма част от полицаите сега са неподготвени, други са боязливи. Трябва да има специализиран отряд по културно наследство, както е в Италия, за да бъдат хората подготвени, да знаят какво е ценност“, допълни проф. Минеков в предаването „Нещо повече“.
Според него е нелогично, след като Васил Божков има седем обвинения, нито едно от които за неговата колекция, точно тя да влиза в обсега на проверяващите:
„Защото е богат и не могат да му вземат парите, които отдавна са в чужбина ли? Какъв е този странен акт? Колекцията му беше призната от държавата през няколко правителства. За съжаление законът беше променян в удобство на подобен тип колекционери. Това е напълно легална колекция. Тук обаче никой не посмя да зададе въпрос - откъде са тези предмети“.
Интервюто с проф. Велислав Минеков можете да чуете в звуковия файл.
Продължава борбата с огнената стихия на различни места в Гърция. Частично е овладян пожарът в област Атика до град Кератея. И през нощта се наложи спешна евакуация на жители и туристи от три села. Основните пожарни огнища са загасени, но има риск силният вятър да разпали отново огъня, предупреждават огнеборците. Полицията спаси от горящи..
"Моята мечта е хората да се раждат тук, да учат тук и да се върнат в родния си град“- така определи приоритетите си като кмет на Берковица Радослав Найденов. Според него хората биха се върнали в този район ако имат препитание и благодарение на възможностите за дистанционна работа. В предаването "Чуй лятото“ по „Хоризонт“ той подчерта като..
Осоговският балкан се оглася от рева на мотори и купона на стотици рокери Мото рок фестивал върви до неделя в Осоговския балкан, а организатор на форума е мотоклуб "Осоговски ездачи“ с подкрепата на Община Кюстендил. Мястото е площадката и поляните при бившата хижа на ДАП-а, откъдето се вижда и държавната граница със Северна Македония,..
Пожар горя в местността Табаните между Локорско и Кремиковци. Сигналът е бил подаден снощи минути преди 21 часа. На място са били изпратени пожарни автомобили и близо 30 пожарникари. Горели са предимно сухи треви. Пожарът е ликвидиран късно снощи обясниха от пожарната за БНР. Няма пострадали
146 години от създаването на Военноморските сили ще бъдат отбелязани във Варна днес и утре, съобщиха от пресцентъра на Министерството на отбраната. Дипломи ще получат 395 студенти-випускници на Висшето военноморско училище. От 18 ч. ye започне тържествено събрание-концерт, министърът на отбраната Атанас Запрянов ще поздрави личния състав и ще..
Украинският президент Володимир Зеленски написа в "Телеграм", че в рамките на мирното споразумение трябва да има "размяна на територии в интерес и на двете страни". Написаното вероятно е в отговор на казаното от американския президент Доналд Тръмп за възможна размяна на територии между Русия и Украйна при решаването на конфликта между тях...
Днес се навършват 80 години от бомбардировка на Съединените щати над японския град Нагасаки по време на Втората световна война. Бомбата, останала в историята като "Дебелака", е имала мощност, оценявана на 21 000 тона тротилов еквивалент. Бомбардировката над Нагасаки е три дни след първата в света атомна бомбардировка над Хирошима, Япония. Близо 220..
Промените в Закона за еврото са изключително вредни и ефектът им върху цените в България ще е в посока нагоре, т.е. заради тези промени цените ще са..
В определени браншове - малки производители и търговци, семейни фирми, които ползват външно счетоводство - е необходимо повече време за обявяване на..
Процес или епизод - през тази призма ще се оценява срещата между Доналд Тръмп и Владимир Путин. Това каза пред БНР дипломатът и бивш..