Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Христо Найденски:

Мерките срещу разпространението на коронавирус са най-ефикасните

Термокамерите на Летище София
Снимка: БГНЕС

Има периодичност при разпространението на вируси. Не може да се говори, че коронавирусът е синтезиран в лаборатория и оттам се е пренесъл сред хората.

Научните факти са в посока, че това е един мутирал вирус, един друг тип, който вече добре се адаптира при хората.

"Засега мерките, които се предприемат, са най-ефикасните и те са най-конвенционални, а именно ограничаване на разпространението на вируса, изолиране на заразени хора, карантина", каза в предаването "Хоризонт до обед" Христо Найденски, директор на Лабораторията по зоонози и бактериална вирулентност към Българската академия на науките. 

Някои генетични трансформации водят до промяна на вирулентността, до промяна на прилепчивостта на даден етиологичен агент.

"Свидетели сме на глобална експанзия, на много силна мобилност, повишена мобилност на населението, на животните, на диви мигриращи птици, ако щете, на гризачи, на видове, които сменят своите местообитания и заедно с това променят и биологията на тези причинители. И това дава възможност някои инфекции да започнат да се разпространяват трансконтинентално, добивайки характер на пандемия", допълни Найденски.

Всяка инфекция има своя пик, след което ще затихне

"Когато вече няма вектори, няма възприемчиви организми или се предприемат някакви сериозни мерки да се спре разпространението, то тогава епидемичният процес ще заглъхне. Това са такива закони на епидемиологията, които де факто при всяка една инфекция, вие споменахте много зоонозни инфекции, те са валидни", каза експертът.

Ветеринарната вирусология още през миналия век направи много сериозни проучвания на коронавирусните инфекции при свинете. Световната здравна организация говори за друг подход, наречен "едно здраве".

"Здравето на хората не се разглежда изолирано. То се разглежда във връзка със здравеопазването на животните и във връзка с факторите на околната среда. Всичко това е в неразривна връзка и това променя не само организмовия свят, но и микроорганизмовия до голяма степен и оттук различните прояви на един и същи етиологичен агент, било вирус, било бактерии. Всички те се променят под влияние на факторите на околната среда", изтъкна Христо Найденски.

Интервюто с Христо Найденски и анкета по темата можете да чуете в звуковия файл.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Кампанията "Без страх" има за цел да помогне на жените и децата, които са жертви на домашно насилие

В Плевен проведоха кампания „Без страх“. Така магистрати, експерти от Кризисния център за жени и деца, претърпели насилие и от Отдел „Закрила на детето“ и с участието на адвокати, положиха усилия да информират всеки пожелал среща с тях , за правата на жертвите и мерките срещу извършителите на домашно насилие. „В последно време все..

публикувано на 01.12.24 в 08:00

Община Русе е първата в страната, която има своя програма за асистирана репродукция

Фотоизложба "Чудеса на надеждата" откри русенската фотографка Мирела Партинова, а в кадрите си е запечатала първите дни от живота на бебета, родени с асистирана репродукция. На 5 декември в Голямата зала на Доходното здание в Русе от 18 ч. ще започне благотворителният концерт "Коледа в сърцето". Автор на сценария и ръководител на..

публикувано на 01.12.24 в 07:38

Нов хъб за ранно детско развитие отвори врати в квартал "Христо Ботев"

Столичната община създаде ново пространство за децата и техните семейства в квартал "Христо Ботев". Хъбът за ранно детско развитие е с капацитет за 50 деца и е реализиран с финансиране по проекта "Модел за интегрирано развитие за образование и грижа в ранна детска възраст в град София" чрез..

публикувано на 01.12.24 в 07:19

Близо 60 от заразените с шарка овце в село Желю войвода вече са евтаназирани

Започна унищожаването на заразеното с шарка стадо от близо 150 овце в село Желю войвода, сливенско.  Близо 60 от тях вече са евтаназирани, научи БНР, като се очаква всичко да приключи в утрешния ден.  Днес около обяд на място започна работа група ветеринарни специалисти, които имат за задача по хуманен начин животните да бъдат..

публикувано на 29.11.24 в 18:44
Светослав Стефанов Попов

Светослав Попов за здраве и баланс чрез нашия микробиот

Дълбоко в нас, невидим и често недооценен, живее свят от трилиони микроорганизми – нашият микробиом . Този миниатюрен космос от бактерии, гъбички и вируси е по-сложен, отколкото можем да си представим и влияе на почти всеки аспект от живота ни – от имунитета и храносмилането до настроението и когнитивните ни способности. Но балансът в този свят е..

публикувано на 27.11.24 в 14:55

150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване от октомври насам

Отчетен е 150% ръст на фалшивите сайтове за онлайн пазаруване в световен мащаб от началото на октомври , сочат доклади на различни лидери в киберсигурността.  Данните цитира пред БНР  Обретен Обретенов, отговарящ за информационната сигурност в международна компания, базирана във Варна. Той се занимава още с експертизи по компютърна криминалистика..

публикувано на 27.11.24 в 06:52

Повече места за паркиране в синята зона във Велико Търново, но с такса вече и в събота

Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в съботните дни . Местата за платено паркиране се управляват от общинското търговско дружество "Паркинги и гаражи".  Промяната среща недоволството на хората, защото няма алтернатива за паркиране ...

публикувано на 24.11.24 в 19:00