Международната фондация „Гео Милев“ е дарила на Столичната библиотека голяма част от личната библиотека на Леда Милева – около 300 книги и нейни творби, както и книги с автографи от български и чуждестранни автори, съобщи пред „Хоризонт“ директорът на библиотеката Юлия Цинзова.
Днес с паметна вечер започват Дни на Леда Милева, с които се отбелязва 100-годишнината от рождението на поетесата, преводач, учител и дипломат. Ще бъде официално валидирана пощенска марка „100 години Леда Милева“.
В програма за Дните на Леда Милева са включени арт ателиета за деца, посветени на творчеството на детската писателка. В една от изложбите ще бъдат показани първите й стихове.
„Ясно помня къщата, в която живеехме – тя бе в самото сърце на София, до Халите и срещу джамията“, спомня си Леда Милева в запис от Златния фонд на БНР.
В архивния запис дъщерята на Гео Милев споделя, че е израснала „сред море от книги, сред разговори за поезия, музика и театър“.
Маглена Константинова е била илюстратор на книгите на Леда Милева. „Леда, запознай се с Маги. Тя ще ти илюстрира „Зайченцето бяло“ – така ги запознава Иван Гранитски.
„И Леда ме гледа под вежди. Никога не ме е виждала, а е илюстрирана от Вадим Лазаркевич! Че аз коя съм? Гледа ме така и вика: „Добре“. Правя макет, правя оформление. И след това тя ми казва: „Хайде сега следваща книга“, споделя Маги Константинова в предаването „Преди всички“.
Така направили общо 35 книги. Стават неразделни и често си гостуват. Един от творческите им спорове за заглавие на книга бил разрешен от малката внучка на художничката – от „Кънки на колелца“ вече няма една бройка на пазара, гордо казва Маглена Константинова.
Леда Милева е на пет, когато губи баща си Гео Милев, убит през 1925 година.
„Всичко помнеше. Имам чувството дори, че затова пишеше така за деца. Че затова беше тази голяма емоция, която се излъчва от „Зайченцето бяло“, допълва Константинова, която смята стихотворението за уникална творба, която Леда Милева обаче пише... буквално на коляно.
„Преди да дойде да работи при вас, в Радиото, е работила в едно списание – „Първи стъпки“. Когато се печата в печатницата, по някаква грешка на оформителя – една страница празна. Трябва да се запълни с нещо и леда пише „Зайченцето бяло“ на коляно, в печатницата. След това Петър Ступел пише музиката и се излъчва за пръв път при вас, в Радиото.“
Още спомени за Леда Милева - в звуковия файл.
Снимка в текста: БГНЕС
"Защо трябва да учим философия?" е въпросът, който най-често чува Владислав Тодоров. Той преподава предмета "Философски цикъл" в елитна врачанска гимназия. Основната идея в работата му е да насърчава учениците си да изразяват мнение, да споделят, да питат, да търсят отговори за всичко, което ги вълнува - от първото влюбване до проблемите на днешния..
Журналстът Николай Барулов описва своята работа като "далеч от консерватизма на класическата телевизия". Той е фриланс режисьор и видео журналист с над 20 годишна кариера в телевизията. В професионалния си път минава и през кореспондент във Великобритания. Николай Барулов дойде в Автономията за да разкаже за тръпката, която ускорява пулса..
Певицата Катя Близнакова, която преди години изпя народната песен "Лиляно, моме" - песента, която се превърна в нейна емблема и стана любима на поколения българи - тази усмихната и пламенна певица гостува на "Нощен хоризонт" . Тя споделя за музиката и песните си, за срещите ѝ с публиката, за колекцията ѝ от ангели - пазители , както и за..
Жаклин Прейс е талантлива млада българска цигуларка , която от 7 години е част от Белгийския национален оркестър . От 2018 година нашата сънародничка живее в Брюксел, но периодично се връща и в България, когато има покани за участия в концерти. В работата си като оркестрант Жаклин се среща със солисти и диригенти от цял свят , сред..
Наталия Цекова е актриса с горещо сърце. Тя е от хората, които вдъхновяват и даряват криле на другите, за да могат да летят върху мечтите си. Наталия Цекова сбъдва детската си мечта да играе на сцена. Когато е била на 10 години, е решила, че ще стане актриса. Призвана е за това. Вярва, че е родена, за да бъде актриса. "Определено беше..
Иван Въжаров е майстор на спортния бридж, играе този олимпийски спорт повече от 40 години. Той е треньор на млади бриджьори - шампиони. Създател е на кръстословици. Участвал е във викторини и в "Минута е много". Дълго време е бил спортен журналист. Като студент в първи курс се е запалил по спортния бридж. Стига до младежкия..
"Тук са вманиачени по традициите и миналото и всичко е наопаки. Навсякъде другаде да свириш на китара ще е твой плюс. А тук китара…?! Управителите настръхват. "Твърде модерно е, на туристите няма да им хареса." Миналата есен си купих една стара джазова кухарка с кръгъл отвор, дето ще речеш, че е точно като..
Хубавото би било за въвеждането на предмета "Добродетели и религия, че ще има един стандарт – една учебна програма и учениците във всички училища..
Към 19 часа ще излезем с официално решение за прекратяване на блокадата на градския транспорт в София. Нека първо минат комисиите на СОС,..
А з отправих ясно предложение. Това заяви пред БНР Васил Терзиев, кмет на София, след като стана ясно, че продължава протестът на работещите в..