„Все повече и повече имаме пациентки, на които яйчниковият резерв драстично спада не тогава, когато е нормално – някъде от 37 години нататък, а доста по-рано“, коментира д-р Георги Вакрилов пред „Хоризонт“. Затова специалистите съветват жените „да не отлагат репродуктивните си задачи“, вместо да дават години наред приоритет на професионалните си дела.
Докато репродуктивните функции на мъжа могат да се осъществят и в по-напреднала възраст, при жените това е ограничено във времето, уточнява д-р Вакрилов.
Към петия месец от ембрионалното развитие момичето има няколко няколко милиона яйцеклетки, при раждането те са милион, а към пубертета остават около 400 хиляди. „Тоест, една жена в репродуктивната си възраст около 30 години – между 15 и 45, прави около 360 овулации, по 12 на година. Може малко повече, малко по-малко, да кажем около 400. Типично е, че във второто десетилетие на живота тя е на върха на репродуктивните си възможности – от 18 докъм 30 години. След това репродуктивният потенциал започва да спада.“
Макар и безсимптомно, след 37-мата година на жената този потенциал рязко се свива, отбелязва специалистът. „И към 40-42 години тотално изчезват. Лошото е, че тези 37 години невинаги са 37. В добрия вариант това става чак след 40, но има много случаи, когато става и преди 37 години. Типично е, че в голям процент от случаите няма абсолютно никакви предвестници и симптоми.“
„Толкова много неща има в тоя свят – искам да ги видя, преди да се затворя в един апартамент с бебе“ – така изглеждат част от мотивите на жените да отлагат първото раждане, изтъква д-р Георги Вакрилов. „Моят съвет: най-хубаво се виждат нещата на тоя свят с децата, когато си заедно.“
Сред рисковите фактори за по-ранно изчерпвате на яйчниковия запас са хроничното тютюнопушене, свръхтеглото, операционни интервенции за отстраняване на част от яйчник, химиотерапия.
„Когато бяхме студенти и учехме гинекология, казваха, че ако ражда над 30 години за първи път, жената е възрастна първескиня“, спомня си д-р Вакрилов и допълва, че има добри и не толкова скъпи изследвания, с които жените могат да се информират за яйчниковия си резерв, преди да стане късно и да научат това по болезнения начин.
„Общодостъпни са, които биха могли да дадат информация на една жена какви са й репродуктивните възможности и какъв е потенциалът във времето, колко време може да чака. Лошото е, че ние изследваме тези неща тогава, когато дойдат тези жени вече с наболелия проблем.“
Специалистът съветва изследване на яйчниковия резерв да си направи всяка жена, навършила 30-35 години.
„Ако всичко е наред и има потенциал за тия яйчници да работят още години, може спокойно живее, да си прави кариера, да пътува и т.н. Но ако се окаже, че въпреки липсата на каквито и да е симптоми, този яйчников резерв е намалял – да побърза!“
Тази информация не е достатъчно популярна, за да може да достига до повече жени и то в по-ранна възраст, отбеляза в предаването „Рано в неделя“ Галя Георгиева, която лично е преживяла проблема и има близнаци благодарение на специализирана медицинска намеса.
„Никога не съм си мислела: „Точно на мен ли ще се случи“ и „защо точно на мен“. Наистина съм отлагала във времето това събитие в живота, поради значителни и не така значителни, вече сега погледнато, причини. В крайна сметка нищо не пречи и нищо не коства да се направи едно изследване, което отнема минути, не е болезнено, но дава информация за този яйчников резерв. И тогава жената може да прецени как да си развие живота.“
Пейо Пеев от група „Спринт“ е приел като лична кауза огласяването на проблемите на жените с репродуктивни проблеми. Част от инициативата е набирането на песни за поп и рок фестивала „София“.
„Даже една моя песен се записа – „Дете за мечта“, специално за тази кампания. Откриваме кампанията за набиране на песни в конкурса за нова българска песен. Целият фестивал подкрепя тази информационна кампания. Надяваме се, че ще помогнем на много млади момичета да чуят за нея.“
„Заглавието, което сложихме – „Да сверим биологичния си часовник“, смятаме, че наистина ще алармира“, подчертава Галя Георгиева.
Кампанията е получила подкрепата на Столичната община и много неправителствени организации, една от които е „Мечта за дете“. Предстои разпространяването на информационни брошури по темата в здравни и социални структури.
Още информация по темата - в звуковия файл.Националната инициатива "Капачки за бъдеще" представи нова платформа в подкрепа на дарителството и доброволчеството. Успоредно с традиционната си дейност - събирането на пластмасови капачки за детска медицинска апаратури и линейки, доброволците на фондацията популяризират и новата кампания, с която разширяват дейността си - "Човеци за бъдеще"...
До 2030 г. Европейската комисия цели поне 80% от възрастните граждани на Европейския съюз да притежават основни дигитални умения. Идеята е да се насърчи процеса на дигитална трансформация на бизнеса, на институциите и на икономиката. Ускоряването на процеса ще доведе до по-висока производителност и ефективност на работата. И за да не ви звучи..
В навечерието на Деня на храбростта и празника на Българската армия - 6 май, Пето бригадно командване в Плевен организира празник за жителите на града. Пред Военния клуб интерес предизвика изложението на въоръжение и бойна техника на Българската армия. Полковник Иван Вълев, командир на Пето бригадно командване обясни: "Втора..
Академията за изучаване на иврит съобщи на бившия израелски заложник Ярден Бибас, че променя името на вид оранжева пеперуда от "Кетмит Йерусалим" на "Кетмит Ариел" в чест на четиригодишния му син Ариел, който беше отвлечен от "Хамас" и убит в Газа. Двете братчета Квир и Ариел станаха символи на борбата за освобождаване на заложниците след..
Дали матурите са реалистичен критерий за оценяване на знанията и уменията на учениците? В дискусията "Матури 2025 – мисията (не)възможна" експерти коментираха проблематичните аспекти на външното оценяване след 7 клас. "Много родители и семейства от много рано планират обучението на децата си спрямо резултатите от външното оценяване. Виждаме..
4400 са акушерките у нас в момента. На 100 000 души се падат 68 акушерки. В ЕС този показател е почти наполовина по-нисък. 48-49 години е средната възраст на практикуващите акушерската професия. В отделни региони обаче тя е много по-висока. Заплатата не е най-важният проблем. Младите момичета, които тепърва трябва да избират..
"Има доста лица в публичното пространство, които би трябвало с добрия си пример , с кариерата и имената си, които носят, по-скоро да застават и да са против това, да застават във всякакви кампании, които са срещу хазартната зависимост . Ние, за съжаление, ги виждаме и по билбордове и в различни реклами за хазарт". Това заяви в интервю за..
Подготвяната смяна на председателя на ДАНС е "предизборен опит за овладяване на службите от ГЕРБ". Това мнение изказа пред БНР лидерът на партия..
" Този проект най-вероятно, след изхарчени много пари, ще се спъне и няма да бъде изпълнен, тъй като управляващите го правят по един много грешен начин,..
Делян Пеевски изключително планомерно и педантично, с вкореняване в местната власт, е напът да създаде нов ГЕРБ . С тази констатация започна анализа си..