Размер на шрифта
Българско национално радио © 2024 Всички права са запазени

Каспар Холтен постави „Идоменей” в Телавивската опера

Снимка: Телавивска опера

Опера-провокация показаха в Тел Авив. Още когато на афиша се появи името на датския режисьор Каспер Холтен /той е един от най-прочутите съвременни оперни режисьори, които предизвикват одобрение или протести, но никога безразличие/, стана ясно, че предстои предизвикателство. То започна още когато в медиите стартира дебат как така моцартовата опера Идоменей в адаптиран вариант ще бъде поставена на израелска сцена само за 10 дни. Повечето от солистите са израелци.Сред тях отново блестеше звездата Хила Баджо, която съчетава невероятен глас и артистичност в ролята на троянската принцеса, дъщеря на Приам - Илиа, много подходяща за нея. Явно преди идването на режисьора всички бяха разучавали самостоятелно ролите си и отчасти мизансцена по съществуващ видеозапис. За зрителите провокацията започна от сценографията на Ани Ван Крег. Огледалата в горната част на сцената даваха на зрителите възможност да погледнат на случващата се древногръцка трагедия от гледна точка на боговете. В същото време зрителят имаше чувството, че певците сякаш пееха, плувайки в облаците. Още по-интересни бяха костюмите. Преди да стане оперен дизайнер Ани Ван Крег е била един от водещите проектанти-моделиери на фирмата Диор.

Още при писането на оперета сравнително младият Моцарт е имал предвид и дворцовите интриги в двореца на курфюрста Карл Теодор Баварски, който е поръчал творбата за един от своите карнавали. Много добро решение на Каспар Холтен е сцената да прилича на шахматна дъска само с една фиксирана фигура- тази на бога на моретата Нептун, който иска жертви от несполучилия кандидат –жених на хубавата Елена и участник в Троянската война Идоменей. В музикалната партитура режисьорът, който е и професор в консерваторията в Копенхаген, е видял ходове на фигури на героите,отчасти местени от Боговете, а отчасти желаещи да преминат през цялото поле, за да станат царици. Това особено много се отнася до ролите на Илиа и Електра – двете жени, съперничещи си за любовта на сина на Идоменей Идаманте. Както често в гръцката митология се случва, за да се спаси от морска буря, главният герой обещава на Нептун в жертва първия,когото срещне на брега. И за нещастие, отново както и в други истории, това е собственият му син. Така че за Идоменей въпросът е как да скрие този факт от повелителя на моретата, без да си дава сметка,че от небето всичко е видно. Именно затова е сценографията с огледалата. Накрая той решава да жертва себе си вместо сина си. В същото време далеч от Троя, Боговете решават да поставят своеобразна точка на Троянската война, съединявайки в съпружески съюз Илиа и Идаманте.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Фестивала за куклено изкуство Шарено петле

В Плевен започва VII издание на Фестивала за куклено изкуство "Шарено петле"

В Плевен започва Седмото издание на Фестивала за куклено изкуство за всички възрасти "Шарено петле". В продължение на пет поредни дни ще бъдат показани представления за за цялото семейство.  В "Шарено петле" ще има и международно участие. На сцените на ДКТ "Иван Радоев" и в парка на Регионалния исторически музей ще излязат творци от цялата..

публикувано на 04.07.24 в 11:15

Премиера на оперетата "Страната на усмивките" във В. Търново

В Европа, Азия и света на сънищата отвежда публиката новото оперетно заглавие от репертоара на Великотърновския театър. Тази вечер на голямата сцена в музикално-драматичния театър "Константин Кисимов" е премиерата на оперетата "Страната на усмивките" от Франц Лехар.   Спектакълът е съвместна продукция на Великотърновския театър и Софийската..

публикувано на 04.07.24 в 08:30
Диригентът Пааво Ярви

Маестро Пааво Ярви: Класическата музика е в положението да трябва да се извинява, че съществува

През месец юни организаторите на престижния конкурс за пианисти „Геза Анда“ привлякоха в Цюрих някои от най-значимите фигури от света на класическата музика. Сред тях беше и големият естонски диригент Пааво Ярви, който ръководи изпълненията на тримата избраници на реномираното жури във финалния тур, заедно с оркестър "Тонхале" – Цюрих, на който..

публикувано на 03.07.24 в 17:09

Арт фестивал "Солинария" - с внимание към младите музиканти

Започна четвъртото издание на Младежкия арт фестивал "Солинария" в Созопол. На откритата сцена с невероятна гледка към морето от 5 до 13 юли отново изява ще имат млади артисти от България и гости от цяла Европа – от проекта EuroChoir.  Започнаха и майсторските класове – по цигулка на именитата наша цигуларка Ангелина Абаджиева, която пристигна от..

публикувано на 03.07.24 в 16:35
Димитър Вълчев по време на запис в Първо студио на БНР (1971 г.)

Спомен за композитора Димитър Вълчев

С голямо уважение припомняме творческото дело на един любим за много българи музикант - Димитър Вълчев - композиторът, който се изявяваше и в класическата, и в поп музиката. Всеки слушател обича песента му “Една българска роза“, но е чувал и оперетата му „Време за любов“, и очарователните му детските песни, филмовата му музика. Разбира се, Димитър..

публикувано на 03.07.24 в 16:03
Детският радиохор с диригент Венеция Караманова - Ансамбъл на годината 2023

Отзвук от "Музикант на годината 2023": Детският радиохор е "Ансамбъл на годината"

В предаването „Алегро виваче“ по "Хоризонт" представяме носителите на призове в допитването „Музикант на годината 2023“. Галаконцертът се състоя на 31 май 2024 г. в Първо студио на БНР. Детският радиохор, ръководен от Венеция Караманова, е едва втората формация в 33-годишната история на анкетата, която е двукратен носител на званието "Ансамбъл на..

публикувано на 03.07.24 в 14:52
Виктор Теодосиев и Константин Илиевски

Радиооркестърът закрива сезона си на 5 юли

В петък Симфоничният оркестър на БНР закрива с концерт своя 75-и сезон. Събитието е в зала "България" от 19.00 ч. Главният диригент на състава Константин Илиевски, който ще бъде на пулта, е избрал три произведения: "Елегия" от Пламен Джуров, Концерт за валдхорна и оркестър №1 от Рихард Щраус и Симфония №7 от Антон Брукнер. Солист ще бъде много..

публикувано на 03.07.24 в 14:31