Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Изложба представя посланието на шрифта

"Тихите" и "шумни" шрифтове или как графичното оформление ни изразява

Снимка: Велина Махлебашиева

След първото издание на изложбата „Нова българска типография“, фокусирано върху дизайна на кирилицата, втората част представя работата на различни поколения български графични дизайнери, създатели на оригинални шрифтове. Графичното разнообразие ще бъде представено утре в Музей "Дом на хумора и сатирата" в Габрово.

Макар днес все по-рядко да записваме на ръка и да пишем писма с личния си почерк, правим това на екран - оформяме мейл или кратко съобщение. Това също е типография. Ползваме я ежедневно, често без да си даваме сметка за същественото значение на шрифта. С философията, естетиката и употребата на шрифтовете се занимава именно типографията - визуално изкуство в областта на графичния дизайн. Освен създаването на шрифтове и надписи, типографията включва разполагането на текст в различен контекст и много други неща.

Много от шрифтовете, които могат да се видят в гостуващата изложба „Нова българска типография 2“ , са се родили като скица на хартия и след това са пренесени в графичните програми, обяснява художникът Кирил Златков, който се занимава с графичен и шрифтов дизайн и с оформление на книги. По негова идея е представена работата на различни поколения автори - от класици на българския дизайн до обещаващи студенти. Изложбата илюстрира нивото на съвременната типография в България като представя 90 пана и чрез примерите прави обзор на постиженията в този вид изкуство в периода 2013-2019 г.

"Много бих се радвал, ако се обърне внимание и върху шрифтовете, които са предназначени за дълги текстове. Това са двете основни множества в шрифтовото изкуство - едните са създадени да бъдат "шумни", да се акцентира върху нещо, което дизайнерът избере. Това са така наречените заглавни, акцидентни шрифтове. С тях се правят опаковки плакати, пишат се заглавия. Другите са точно обратното - те трябва да са "тихи" и да се разтворят в нищото, между читателя и автора, който е написал книга", каза Кирил Златков.

По образа на буквите и текста може да се дешифрира периода, в който са създадени. Всеки шрифт носи белезите на времето, отразява господстващия обществен вкус и течения.

"Формата на буквите от Ренесанса е по-близка до писането на ръка", допълва Кирил Златков.

За писменото общуване в съвремието разполагаме с разнообразие от шрифтове, но изборът е ограничен, казва графичният дизайнер.

"Живеем в най-демократичната в това отношение епоха, но всъщност далеч не използваме толкова много пълното разнообразие, с което днес разполагаме. Използваме това, което е дошло с операционната ни система. Става въпрос за няколкото групи шрифтове, които са т.нар. базови, системни шрифтове", коментира Златков. 

Изложбата „Нова българска типография 2“ ще остане в Музей "Дом на хумора и сатирата" до края на април. 

Репортажа можете да чуете в звуковия файл.

Снимки: Велина Махлебашиева




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Ирина Ботева и Максимилиян Бояджиев

Ирина Ботева и Максимилиян Бояджиев: Любовта към българските народни танци се възвърна трайно

След като години наред българското народно творчество сякаш беше натикано и затворено в шкаф, сега любовта към фолклора се възражда и все повече българи търсят корените си в съхранените в хорàта ни и в народната музика традиции.  Около това мнение се обединиха в студиото на "Нощен Хоризонт" Ирина Ботева и Максимилиян Бояджиев – хореографи,..

публикувано на 08.07.25 в 14:35

В Двореца - новият камерен фестивал в Балчик

Нов музикален фестивал, наречен "В Двореца", се появи на културната карта на България, за да радва жителите и гостите на град Балчик.   От 30 юни до 3 юли дворецът на румънската кралица Мария се превръща в сцена за камерна музика и в Каменната зала се събират меломани от различни страни. А четирите вечери на първото издание предлагат достатъчно..

публикувано на 08.07.25 в 12:14

"Каста дива" - едно предаване, което прави живота по-хубав

В петото издание от 32-я летен сезон на предаването на програма “Хоризонт“ за музикално-сценични изкуства “Каста дива“: 20.05-21.00 ч.: - Отзвук от премиерата на операта “Танхойзер“, с която беше открит Вагнеровият фестивал в Софийската национална опера - Кореспондентките на БНР в Израел Феня и Искра Декало следят премиерните..

обновено на 07.07.25 в 17:34
 Андрей Янев и изложбата

Художникът Андрей Янев: Провокацията да отправяш към себе си въпроси ме държи в будно състояние

Художникът Андрей Янев е гост в "Нощен Хоризонт".  Повод е изложбата "Съветът" , която е част първа от поредица изложби, с които той отбелязва 60 години от рождението си .  "Като се замисля как се чувствам на моите 60 години , нямам никаква разлика в мисленето и действията си като неопитен тийнейджър. Радвам се на това, че съм изпълнен с идеи..

публикувано на 07.07.25 в 09:33
Иван Пеев - художник, откриване на изложба в Смолян

Иван Пеев с ретроспективна изложба графика в Смолян

Десетки жители на Смолян се събраха в Художествената галерия в града за откриването на ретроспективната изложба с графика на художника Иван Пеев.  Той е роден на 10 април 1955 г. в смолянското село Соколовци.  Завършил е Художествена гимназия в София, където изучава рисуване, живопис, скулптура, шрифт и история на изкуството.  През 1980 г...

публикувано на 06.07.25 в 05:35

Дафина Коен: В изложбите храната е главно действащо лице

"В една нощ - 60 години", така се нарича честването на юбилея на един от музеите, с най-много експонати в света "Музей Израел" в Ерусалим. Археология, фолклор, изобразително изкуство са само част от направленията на дейност. Зад интересните постоянни и временни експозиции, стои труда на много хора. Този път на всеки посетител му се дава..

публикувано на 06.07.25 в 05:20
 Яна Местдаг

Младата цигуларка Яна Местдаг: Мечтая да стана добра цигуларка и добър човeк

Срещаме ви с младата цигуларка Яна Местдаг.  Тя е от българо-белгийски произход. Майка й е българка, а баща й белгиец. И двамата са музиканти в Симфоничния оркестър на Антверпен. От малка Яна започва да свири на цигулка. Явявала се е на различни конкурси, печелила е награди, включително и в България. Преди дни завърши средното си образование и..

публикувано на 05.07.25 в 08:15