Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Ян Пеетерс: Системата трябва да мотивира учителите да се развиват

Белгийският консултант ще работи у нас по проект за професионалистите в ранното детско образование

Важно е системата да поощрява повече млади хора да се захванат с ранното детско образование, казва белгийският специалист.
Снимка: БГНЕС

Международно признат експерт в областта на ранното детско развитие ще консултира фондация „За нашите деца“ за ролята на професионалистите, работещи с деца в ранна възраст и техните семейства. Д-р Ян Пеетерс е един от основателите на Центъра за изследвания и иновации в сферата на ранното детско развитие към Университета в Гент, Белгия и негов директор от 1989 г. Бил е преподавател по социална педагогика. Консултант е на УНИЦЕФ. Има наблюдения върху ситуацията в Сърбия, Албания и Косово. 

„Колкото по-високо е образованието на професионалистите, толкова по-голяма е ползата за децата, с които те работят, най-вече за тези от уязвими групи“, каза Ян Пеетерс пред „Хоризонт“.

„Във всяка държава виждам, че има центрове, в които хората непрекъснато правят иновации и други, в които се възпроизвеждат едни и същи посредствени практики. Да си компетентен служител не е само индивидуална отговорност на отделния учител, а ангажимент на системата – тя трябва да може да мотивира учителите да вършат работата си по добър начин и да подобряват своята практика.“

Пеетерс ще работи у нас по проекта „България расте с децата си“. „Ще проведем национално проучване на състоянието на всички работещи в системата на ранното детско развитие, което в България на практика означава всички хора, които работят с децата и техните родители в системите за образование, здравеопазване и социални грижи – от раждането до постъпването им в училище“, обясни Иванка Шалапатова, изпълнителен директор на фондация „За нашите деца“.

Проучването ще търси отговори на въпросите могат ли да се развиват професионално тези кадри у нас, в какви условия работят и какво ги мотивира да останат в професията.

Изключително важно е да имаме прогностика на работната сила – дали ще има хора, които в бъдеще ще дават една от най-важните подкрепи за децата в тяхното ранно развитие“, допълни Шалапатова.

Според нея се подценява ролята на детските ясли, като се акцентира предимно върху физическата грижа за децата, докато през първите дни от живота на детето се формира между 80 и 90% от архитектурата на мозъка и мозъчната дейност.

Един от проблемите в България е, че над 50 на сто от работната сила е на възраст над 50 години, подчерта Ян Пеетерс. „Много е важно тези професии да станат по-атрактивни за младите хора. В много други европейски държави работата в сферата на ранното детско развитие е адекватно заплатена. Тук виждам, че ако например една майка е начален учител с две деца, тя не може да се справи със заплатата си, не може да има нормален живот. Много е важно да има по-високи заплати на служителите в тази сфера“, коментира белгийският специалист.

Ян Пеетерс даде пример с Италия, Дания и Хърватия, където се обръща много по-голямо внимание на креативните занимания като театър и музика, а това прави работата атрактивна както за младите, така и за мъжете, които са традиционно малко в тази професия.

В западните страни е много по-висок процентът на децата, попадащи в системата от 0 до 3 години, отбеляза още Пеетерс.

Допреди падането на Берлинската стена в страните от Източна Европа услугите за децата в ранна възраст са били на по-високо ниво от тези в Западна Европа, заяви още Ян Пеетерс. В посткомунистическия период се настояваше за повече инвестиции в началното образование, а не в ранното и това е една от причините днес обхватът да е толкова нисък, обясни той. „И сега отново идваме в тези държави в Източна Европа, за да им кажем, че трябва да имате по-добър обхват.“

Цялото интервю слушайте в звуковия файл. 

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Александър Александров, българин, журналист, който живее над 10 години в Германия

Линейки за Украйна - поредна доброволческа инициатива

14 линейки пристигнаха днес в Лвов . Крайната им цел е фронтът в Източна Украйна. Тръгнаха преди една седмица от Мюнхен. Разстоянието е около 1200 километра . Преходът отне седем дни, защото в него участваха и около 70 любители колоезначи в етапи от по 200 километра на ден . Това са сухите факти около една от многобройните доброволчески..

публикувано на 12.07.25 в 12:16
Официално беше открит първият сектор по кенгуру-грижа в България

Откриха сектор за кенгуру грижа в Майчин дом

Домашна атмосфера, в която бебетата получават грижа, а техните родители – спокойствие и увереност, че ще се справят. Това усещане дава пространство на осмия етаж на болницата Майчин дом , което се нарича сектор за кенгуру грижа . То е съвсем ново и първото в България. Идеята е майките и бащите на недоносени бебета да ги прегръщат, колкото време..

публикувано на 11.07.25 в 14:21
Пекинският университет за чужди езици

Люлката на българистиката в Китай е Пекинският университет за чужди езици

Пекинският университет за чужди езици е люлката на българистиката в Китай . Специалността е създадена през 1961 година , а през изминалата академична година университетът обучава 40 студенти в бакалавърската степен и четирима магистри , изучаващи български език и култура .  В последната петилетка Пекинският университет за чужди езици..

публикувано на 11.07.25 в 11:50

Започва Националният туристически фестивал

Национален туристически фестивал ще се проведе на Мальовица . Второто му издание е част и от честванията за 130 години Организирано туристическо движение в България .  Второ издание на Националния туристически фестивал подготвя БТС от 11 до 13 юли "До момента имаме записани над 1000 човека , но очакваме да дойдат и такива, които идват в..

публикувано на 11.07.25 в 11:29
Арман Бабикян

Арман Бабикян: Днешното гласуване на ПП изглежда леко наивно

"За мен днешното гласуване на ПП изглежда леко наивно , защото до ареста на варненския кмет нямаше такива сигнали, които да водят до мисълта, че ще гласуват заедно с "Величие" и с "Възраждане". Това заяви пред БНР Арман Бабикян от движение "Ние идваме": "При липса на сериозна политическа аргументация по същността на вота, това по-скоро прилича..

публикувано на 11.07.25 в 10:01
Деян Василев

Деян Василев: Нашата банкова система е по-консервативна

"Събудих се с мисълта "Честит Евровден", така го усетих и много се вълнувах за това, което се случи вчера, защото знаем колко са усилията през годините на десетки различни организации и хора". Това отбеляза пред БНР Деян Василев , управител на Moitepari.bg: "Представих си Васил Левски с неговата мисъл, че можем да бъдем равни на всички..

публикувано на 09.07.25 в 15:19
Любомир Дацов

Любомир Дацов: Трудно е да надскочиш икономиката

"Ще се опитаме предварително да направим някакъв доклад или форма на доклад - страничка с няколко основни предложения, преди започването на бюджетния цикъл и приемането на бюджета. Ние нямаме право да го правим от гледна точка, че това е право на правителството и политиците, които управляват". Това обясни пред БНР Любомир Дацов , икономист, член на..

публикувано на 09.07.25 в 14:32