Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Православните летни лагери са традиция за Кремиковския манастир

Въвеждането на религията като задължителен предмет в училище е процес, който вече три десетилетия след началото на прехода продължава да бъде отлаган. На този фон Българската православна църква създава свои инициативи, с които приобщава младите хора към православните ценности и начин на живот. Такива са зимните и летни православни лагери за деца, които съдействат за цялостното личностно израстване на младежите. Лагерните форми на обучение стават все по-разпространени и се организират из цялата страна. 

След повече от 7 години непрекъсната работа с млади хора, православните летни лагери се превръщат в традиция за Кремиковския манастир. Повече от 600 деца на различна възраст са прекарали част от лятната си ваканция в Светата обител миналата година. Престоят им е едноседмичен, а целта на заниманията е младежите да се докоснат до християнските ценности и добродетели, разказа пред БНР протойерей Серафим Янев, игумен на Кремиковския манастир „Свети Георги Победоносец“.

Педагозите успяват да привлекат вниманието на децата посредством беседи, църковно пеене, иконопис и други творчески дейности. На този фон младежите създават и трайни приятелства, а това ги кара да се връщат в църквата и да не забравят наученото.

Летните лагери се посещават и от деца, лишени от родителски грижи. От две години се провежда и лагерна смяна за млади хора със специални образователни потребности, допълни отец Серафим.

Престоят в манастира не само учи децата на основните християнски добродетели, но и ги възпитава, разказва Вера Еринина възпитател и преподавател по вероучение в Хаджидимовския манастир „Свети Георги Победоносец“.

Детските лагери в Неврокопската епархия се провеждат от 27 години, разказва преподавателят Светослав Костарев.

Всъщност първите детски православни лагери са били организирани още през Възраждането, разказва богословът доц. Костадин Нушев. Тази социално-просветна дейност на църквата става особено активна в периода след първата световна война.

По времето на комунизма тази дейност е определена като религиозна пропаганда и десетилетия наред нашата църква е била лишена от възможността да извършва духовно просветна и възпитателна работа с деца.

Днес православните лагери компенсират отсъствието на религиозното образование в българското училище, допълва доц. Нушев.

За необходимостта от духовна ограмотяване при децата, говори пред БНР и Белоградчишкият епископ Поликарп.

Подробности можете да чуете от репортажа на Еленица Маринова в предаването "12+3".



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Борис Митов

Борис Митов: ВКС се отклонява от собствената си практика, за да угоди на интереса на един висш магистрат

ВКС окончателно осъди сайта "Медиапул" и журналиста Борис Митов  за клевети и обиди спрямо бившия председател на Софийския градски съд (СГС) и настоящ апелативен  съдия Светлин Михайлов . "Става въпрос за четири мои статии, на които аз съм автор, докато работя в изданието "Медиапул", февруари 2018 г. Тогава във Висшия съдебен съвет тече..

публикувано на 22.07.25 в 15:16
Адвокат Велислав Величков

Велислав Величков: Не беше нужно да се стига до щурм на вратата на КПК

"Поглеждайки назад през времето през 2022, 2020, 2013 година много сгради са били заключени за редови граждани в работно време, от страх да не влязат разгневени граждани ". Това обясни пред БНР адвокат Велислав Величков във връзка с опита - граждани от сдружение БОЕЦ да влязат в сградата на Комисията за противодействие на корупцията (КПК) в..

публикувано на 22.07.25 в 13:53
Алая Ловик

Алая Ловик е организатор на фестивала Х Fest Bulgaria 2025 в село Люти брод

Врачанското село Люти брод от 25 до 27 юли ще бъде домакин на Х Fest Bulgaria 2025 .  Пред БНР Алая Ловик, организатор на фестивала Х Fest Bulgaria 2025, об=ясни колко значимо за България и света е село Люти брод : "Трябва да помним, че село Люти брод винаги е било кръстопът, място, където са се събирали хора от различни краища . Те са..

публикувано на 22.07.25 в 12:27
Росен Белишки

Росен Белишки, МВР: Лятото е рисков сезон за извършване на домови кражби

Лятото е рисков сезон за извършване на домови кражби . От МВР обясняват, че често през летните месеци на годината част от криминалния контингент се мести от големите градове в морските ни курорти .  В същото време от Националната полиция апелират към хората да не дават информация, макар и неволна за това какво държат в домовете си. По този начин..

публикувано на 22.07.25 в 11:57
Светлин Михайлов

ВКС окончателно осъди "Медиапул" за клевети към съдия Светлин Михайлов

ВКС окончателно осъди сайта "Медиапул" и журналиста Борис Митов за клевети и обиди спрямо бившия председател на Софийския градски съд (СГС) и настоящ апелативен съдия Светлин Михайлов. Борис Митов: Наказателната функция на държавата се използва предимно за политически цели "Доколкото си спомням имаше и твърдения за други..

публикувано на 22.07.25 в 11:18
Жана Величкова

Жана Величкова: Депозитните системи за пластмасови бутилки са ефективни

" Депозитната система , която предстои да бъде изградена и да функционира в България, трябва да има категорично същия облик, който е обликът на европейските депозитни системи , доказали своята ефективност и ефикасност - да могат да събират 90% като минимум от пуснатите на пазара напитки в опаковки от пластмаса и метал до 3 литра ". Това заяви пред..

публикувано на 22.07.25 в 10:05
Проф. Ана Кочева

Проф. Ана Кочева: Не откривам проблем с българския наратив спрямо РСМ

"Разбира се, че не откривам проблем с българския наратив спрямо Северна Македония, както твърди господин Муцунски".  Това отбеляза птред БНР проф. Ана Кочева от Института за български език при БАН и заместник-председател на Македонския научен институт: "В българския наратив проблем няма , но за сметка на това  в северномакедонския наратив има..

публикувано на 21.07.25 в 14:50