Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

При саамите по скайп

Северните коренни народи се препитават с еленовъдство, имат парламенти и над 10 езика

Традиционните култури са под натиск заради климатичните промени и индустрията

7
Представители на саамския парламент по време на официална среща в Рованиеми, Финландия, 2019 г.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

През скайп, а не с впряг на северни елени радио пътуване до Лапландия ни отвежда при саамите - коренни народи на Европа, преживели много трудности и днес много различни помежду си.

Следите от традиционната култура на саамите са живи и до момента в Русия, Норвегия, Финландия и Швеция.

Саамите са били разделени от държавни граници през по-голямата част на XX век, а и преди това. Те са обитавали обширни територии и вторичното им разделяне прави и историята на всяка от групите много различна. Като особено отчетлива се очертава разликата между саамите, които остават да живеят в бившия Съветски съюз и саамите в скандинавските страни.

Премиерът на Норвегия Ерна Солберг се среща с деца в традиционни саамски носии в Националния ден на саамите 6 февруари, 2019г.

Културата на саамите, където и да се намират, включва отглеждането на елени, които намират и специално място в музиката им. 

Снимка: Владислава Владимирова

Еленът е свещеното животно и най-важно – като източник на храна, източник на облекло. Това е източникът на живота. Не всички саами са еленовъди, но в днешно време северният елен е символ на саамите“, разказва пред "Хоризонт" Владислава Владимирова от Университета в шведския град Упсала. Тя специализира в изучаването на коренните народи.

Митологиите на различните групи саами са близки и те имат много културни сходства. Саамите пазят вярването, че човекът произлиза от елен.

Свещените места на саамите са свързани със страшилище, към което човек трябва да има специално отношение. Човекоподобни същества, които живеят под земята, са друг персонаж в митологията на саамите. 

Знамето на саамите е издигнато пред Кметството в норвежката столица Осло в Деня на саамите 6 февруари.

Владислава Владимирова разказва още, че саамите имат цветни носии, в които преобладават червените и сините нюанси. Някои от тях все още живеят в юрти, а еленовъдството остава основният им поминък. Занимават се и с риболов. Като коренни народи в Швеция, Финландия и Норвегия имат специални права и свои мини парламенти.

Климатичните проблеми и индустрията създават огромни проблеми на саамите, които правят избора да живеят като дедите си. Глобалното затопляне променя обитаваните от елените обширни територии. Общностите на саамите си имат квоти за броя отглеждани елени.

Михаел Рийслер - Личен архив

Лингвистът Михаил Рийслер говори няколко от разновидностите на саамските езици. Говори чудесно и български, макар да се притеснява, че бърка някои неща с руския.

Саамските езици, които са активни и се говорят, са поне 10, пояснява Рийслер в предаването "Изотопия". „Те са като славянските езици. Говорещите по-близките от тях, както е например със сръбския и българския, могат да се разбират помежду си."

Снимка: Владислава Владимирова

Като малки народи, които се борят да спасят културата си от изчезване, саамите ценят местните си езици като много важни, допълва лингвистът.

Саамите на руска територия са православни, а във Финландия, Норвегия и Швеция доминира лутеранството.

Целият репортаж е в звуковия файл. 

Снимки в текста: ЕПА/БГНЕС, Михаел Рийслер и Владислава Владимирова - Личен архив

Снимки в галерията: Владислава Владимирова - Личен архив 



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.

Галерия

ВИЖТЕ ОЩЕ

Диана Гласнова от Хърватия: Най-голяма полза от еврото имат големите фирми, хората търсят промоциите

Най-голяма полза от влизането на Хърватия в еврозоната имат големите фирми, които имат внос и износ . За тях беше много положителна крачка, защото се избягват много технически проблеми при вноса и износа.  Това коментира пред БНР журналистът Диана Гласнова - българка, която от години живее в Хърватия, също е и кореспондент на БТА. За..

публикувано на 21.05.25 в 14:14
Бела Бенова

Бела Бенова - фотограф и пътешественик по морските фарове на Европа

Бела Бенова е фотограф и  пътешественик по морските фарове на Европа.  Автор на книгата "По пътя на пулсиращата светлина". Няколко изложби по темата. "Връщаме лентата" точно 18 години назад, когато Бела поема на първото си пътешествие, следвайки пулсиращата светлина на българските черноморски фарове, а светлината бързо я повежда към съседна..

публикувано на 20.05.25 в 13:37
Доц. Михаела Мишева - УНСС

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти

УНСС набира стажанти за програма "Езиков приятел" в подкрепа на деца мигранти. Стажантска програма "Езиков приятел" е насочена към студенти, които желаят да допринесат за социалната интеграция и успешното развитие на деца мигранти в България. Инициативата се реализира в рамките на проекта Language Buddy. Програмата търси мотивирани и..

публикувано на 18.05.25 в 11:04

София на последно място в международно проучване за безопасно придвижване на деца и подрастващи

София заема последното, 36-о място в международна класация на мрежата "Чисти градове" за безопасно придвижване на деца и подрастващи. Оценката ни е три пъти по-ниска дори от предпоследния в подреждането . В класацията участват големи градове и столици на държави от ЕС. Проучването "Улици за децата, градове за всички" анализира..

публикувано на 16.05.25 в 11:47

Три съседни страни крият изненадващи съкровища - Сърбия, Румъния и Гърция

Александруполис е най-големиятград в Западна Тракия с най-голямото пристанище в региона . Градът, разположен недалеч от българската граница, предлага съчетание от крайбрежна атмосфера, достъпни цени и богати възможности за активен отдих и забавления, посочи за "Пътувай с "Хоризонт" Петрос Кириакидис – заместник-председател на туристическия сектор в..

публикувано на 14.05.25 в 06:00
 Кристиян Салай

Бавария е най-популярната дестинация за българските туристи в Германия

Германия е най-добрата културна дестинация за туристите в Европа по данни на Световната организация по туризъ м. За българските туристи тя се нарежда на трето място след Гърция и Турция. Какво поддържа интереса на българските туристи към Германия и какво предстои през тази година?  За това разказа в "Пътувай с "Хоризонт" Кристиян Салай –..

публикувано на 13.05.25 в 14:32
Снимката е илюстративна

Защо понякога най-изкушаващата туристическа оферта може да се окаже и най-рисковата?

Какви са основните жалби на потребителите, как се извършват проверките, и какви реални санкции могат да понесат туроператори, които работят "на тъмно", посочи за БНР Игнат Арсенов, директор на дирекция "Контрол на пазара" в КЗП . Колко често се получават сигнали и жалби , свързани с туристически услуги и какви са тенденциите в броя им в последните..

публикувано на 13.05.25 в 13:51