Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спомен за диригента Камен Големинов

Камен Големинов на диригентския пулт

Изтъкнатият български диригент Камен Големинов щеше да отбележи 80-ия си юбилей на 21 февруари 2020 г., но си отиде от този свят през 2014-а, в разцвета на творческите си сили и далеч от родината. Той беше музикант с богата култура, темперамент, финес, чувство за хумор - беше личност!

Това, че беше син на големия български композитор Марин Големинов, беше му помогнало да притежава музикалния талант и образование, но той самият бе направил много, за да се утвърди като музикант със собствен облик и стил. 

Започва да свири пиано, както той отбелязва “в греховно  ранна възраст“ - учи при проф. Люба Енчева и проф. Лили Атанасова, завършва Музикалната академия в  диригентския клас на проф. Влади Симеонов, а след това учи в Италия - първо във Венеция, след това в Римската академия "Санта Чечилия" при Франко Ферара.

Лауреат е на конкурса „Гуидо Кантели“ в Стреза и на международния фестивал във Флоренция. Канят го да дирижира Симфоничния оркестър на Романска Швейцария, Парижкия оркестър "Ламурьо", в Лисабон и Порто в Португалия, в театър "Сан Карло" - Неапол. 

От 1972 г. в продължение на 20 години е диригент на оркестър „Симфониета“ при Българското национално радио, където особено ярка е изявата му в звуказаписната дейност на състава. Оркестърът записва премиерите на редица  творби от български композитори. С него правят първите си записи Светлин Русев и Александрина Пендачанска. В същия период  Камен Големинов гостува като диригент в Литва, Латвия, Естония, Австрия, Гърция, Испания, Япония.

През 1992 г. той е поканен за преподавател в новооснованата Академия в Еишпиньол, Португалия, където остава до края на живота си.

Той беше ерудирана личност с широки познания в областта на изкуството. Говори няколко езика, а немски е научил от майка си - известна преводачка. Владее руски, английски, френски, италиански, испански. Камен Големинов беше темпераментен диригент с рефлекс към репертоара,  който изпълняваше. Наричаха го диригент аристократ. Беше музикант и човек от висока класа.

Чуйте в звуковия файл пиесата "Молитва" от Красимир Кюркчийски в запис на оркестър "Симфониета" под палката на Камен Големинов.




Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Валерия Велева

Валерия Велева: Видях всичко в журналистиката

Видях всичко в журналистиката. Това заяви пред БНР журналистът Валерия Велева, която празнува своята 70-та годишнина с представяне на две свои книги – "Рани от власт" и "Ах, тази власт". "Двете книги обхващат периода от падане на власт на Тодор Живков до наши дни.  В едната съм събрала интервюта, които съм правила от 1991 година до днес...

публикувано на 20.01.25 в 17:53
Йордан Славейков

Йордан Славейков: Обичам да правя пиеси, в които на зрителя накрая и малко надежда да му дам!

" Темата в пиесата е това, заради, което хората идват, за да я гледат, а темата за любовта е точно такава, но аз обичам да правя такива пиеси, в които на зрителят накрая малко надежда да му дам , каза за БНР Йордан Славейков, режисьор, писател, драматург и преподавател.  Поводът за срещата ни е най-новото му представление "Прашка" , чиято..

публикувано на 20.01.25 в 12:43

Валентин Григоров - поет, писател, певец и бард

В книгата " Късно завръщане" на Валентин Григоров от София ви докосвам до един позитивен, динамичен и енергичен човек. Тя съдържа лирика, приказки и разкази и от нея лъха ведрият дух на автора. С любимата Венета Терзиева, която преди време съм представяла ,живеят и работят в Берлин, събират българи - писатели в Милано, зареждат хората с..

публикувано на 20.01.25 в 11:43
Мария Тодорова

Експозиция от 38 икони в Художествената галерия на Русе

Експозиция от 38 икони, създадени в периода 17-19 век вече имат самостоятелно зала в Художествената галерия на Русе . Те ще бъдат достъпни за посетителите целогодишно и тази промяна е част от новата концепция на галерията.  С акапелни църковни произведения, изпълнени от камерния хор на Държавна опера - Русе, тържествено и с подобаващо..

публикувано на 19.01.25 в 06:30
Филмов фестивал МЕНАР

Започва филмовият фестивал МЕНАР

Днес в Дома на киното в София се открива филмовият фестивал МЕНАР. Той запознава българската публика с културата и традициите на Югоизтока и ислямския свят. Това е 17-тото му издание. Зрителите да очакват една добра селекция от игрални, документални и късометражни филми, които ще се се излъчват до 30 януари, обясни пред БНР Здравко..

публикувано на 17.01.25 в 12:06

Премиера на "2084. RЕХ. Или последният цар на света" в Пловдив

На сцената на Пловдивския театър тази вечер ще се състои премиерата на спектакъла "2084. RЕХ. Или последният цар на света" . Автор на пиесата е руският драматург Кирил Фокин , а постановката е на македонския режисьор Деян Пройковски .  Ироничната антиутопия ще поведе зрителите към близкото бъдеще – свят, в който човечеството е постигнало..

публикувано на 16.01.25 в 14:50

Елитни музиканти участват в концерт с кауза във виенския Терезианум

На 10 януари в красивата стилна зала на Дома на австрийските инженери в двореца Ешенбах в центъра на Виена се проведе забележително музикално събитие - Новогодишният благотворителен галаконцерт на Виенската гимназия Терезианум. Държавният комплекс Терезианум включва ефектни исторически сгради, датиращи от няколко века и е седалище на..

публикувано на 16.01.25 в 12:25