Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Великобритания формира национален киберотряд с офанзивни функции

Снимка: ЕПА/БГНЕС

По-късно тази пролет се очаква във Великобритания да започне работата на специален екип от киберексперти с офанзивни функции. Това ще бъде фкат след месеци на отлагания и "война на думи" между Министерството на отбраната и Разузнавателната правителствена агенция за комуникации.

Великобритания има амбицията да бъде водеща сила в киберпространството, но действията на хакерите в нападателен, а не в отбранителен план, повдигат много въпроси.

Твърди се, че така нареченият Национален киберотряд, в който влизат около 500 хакери, всъщност вече действа от две години, но няма изнесени данни за това, така че официално дебютът се очаква през пролетта.

Великобритания много държи да се гледа на нея като на киберсила, която може да подрива властта във враждебни държави, да поразява сателитни, мобилни и компютърни мрежи, както и да разрушава мрежи за комуникации на терористични групировки. Тъй като това е голям съвместен проект на Министерството на отбраната и на разузнаването, се очаква по най-добър начин да бъдат използвани досегашните ресурси и да се развият нови способности и умения.

Има обаче големи спорове доколко секретна трябва да бъде информацията за екипа от хакери и дали ръководителят на екипа трябва да стане публична фигура.

Експерти твърдят, че липсата на яснота затруднява обсъждането на това в какви граници може да се води кибервойна в условията на демокрация и какъв точно тип нападения и подривни действия могат да бъдат смятани за законни, особено ако има по-голямо военно измерение.

Джеймс Съливън, който е ръководител на екип за изследване на киберпросранството към мозъчния тръст "Руси" в сферата на отбраната, заяви, че е силно ограничен общественият дебат за целите и етичността на нападателната кибердейност, обстоятелствата при която тя може да бъде използвана и какви могат да бъдат приемливите и неприемливите последици. Междувременно директорът на Разузнавателната правителствена агенция за комуникации Джеръми Флеминг заяви, че са редки случаите на добро британско хакерство.

Новината за стартирането на работата на Националния киберотряд идва ден, след като премиерът Борис Джонсън обяви преразглеждане на британската външна и отбранителна политика. От Даунинг стрийт има сигнали, че преразглеждането на тази политика не е нужно да се ограничава финансово, което предполага, че разходите за отбрана могат да бъдат увеличени над съществуващия сега лимит от 2 процента от брутния вътрешен продукт, стига да бъде намерено подходящо оправдание за вложените средства. Един от въпросите, които ще бъдат обсъдени, е бъдещият баланс между разходите за конвенционална и кибервойна.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Правителството на Кипър въведе таван на цената на бутилираната вода, продавана на ключови места

Правителството на Кипър въведе таван на цената на бутилираната вода, продавана на ключови обществени места. От днес до 31 декември тази година максималната цена на дребно за бутилка вода от 500 милилитра е 0,60 евро, според публикуваната днес заповед на министъра на търговията. Целта на мярката е по-добрата защита на финансовите интереси на гражданите,..

публикувано на 28.02.25 в 13:11

БНР обяви конкурс за есе за ученици и студенти от Украйна и Молдова

Българското национално радио обяви конкурс за есе за ученици и студенти от Украйна и Молдова. Темите са свързани с българските исторически личности и стихотворенията на български поети. Инициативата е в съзвучие с усилията на общественото радио за изграждане на здрави връзки с българските общности по света и се осъществява под..

публикувано на 28.02.25 в 13:08

Пожар избухна в търговски обект в Кюстендил

Евакуация на клиенти и екипа се наложи заради пожар в обекта на известна търговска верига на едно от най-оживените места в Кюстендил. Причината е запалване на въздухопровод на магазина. Според коментари на очевидци запалил се е фритюрник и друго оборудване. Няма пострадали хора. Не стана ясно за какво време комплексът ще бъде..

публикувано на 28.02.25 в 13:04
 Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов.

Министър Гуцанов: Иска ми се да започне строеж на нови ядрени мощности

Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов се обяви за изграждане на нови ядрени мощности. Изявлението си той направи в рамките на парламентарния контрол в отговор на въпрос за прилагане на програма "Развитие на човешките ресурси" в Северозападна България:  "Много ми се иска да се случи в този регион, да започне усилено развитие и..

публикувано на 28.02.25 в 12:51

Жена е блъсната на пешеходна пътека в Габрово

Лек автомобил блъсна жена на пешеходна пътека в района на консултативната поликлиника в Габрово. Катастрофата е станала минути преди 11 часа. Пострадалата е откарана в областната болница. Огледът на мястото продължава.

публикувано на 28.02.25 в 12:51
Снимката е илюстративна, архив.

Протест пред училищe в Пазарджик заради засилващата се агресия сред учениците

Жители на Пазарджик излязоха на протест пред сградата на училище "Георги Брегов", за да протестират срещу засилващата се агресия сред учениците. Жители на Пазарджик на протест с искане: "Да се спре насилието в училищата" Поводът са разпространени в социалната мрежа клипове, на които се вижда как четири момичета от 7-и и 8-и клас пребиват своя..

публикувано на 28.02.25 в 12:47
 Гидеон Саар

Израел изпрати делегация в Кайро, за да договори удължаване на примирието в Газа

Израел изпрати делегация в Кайро за разговори за евентуално удължаване на първия етап от примирието в Ивицата Газа, който изтича утре. Израелският външен министър Гидеон Саар посочи, че пратениците ще търсят възможност за договаряне на анекс към споразумението за прекратяване на огъня, което влезе в сила на 19 януари.  "Вече заявихме, че сме..

публикувано на 28.02.25 в 12:29