Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Експертът по комуникации

Любомир Аламанов: Правилната комуникация предотвратява паниката

Ситуацията с коронавируса е уникална както за политиците, така и за хората

Любомир Аламанов
Снимка: БГНЕС

Експертът по комуникации Любомир Аламанов публикува в своя Фейсбук профил 21 точки по кризата с коронавируса. Като правителства и общества сме в уникална ситуация, защото за последните десет години, откакто се промениха комуникациите, не е имало подобна криза, която да засяга толкова много хора, подчерта Аламанов пред БНР. Според него е много важно да се намери баланс в комуникацията, така че хем да има достатъчно информация, хем да не се стига до паника.

Според него действията на институциите са важни, за да вдъхнат спокойствие на хората и да бъдат адекватни на ситуацията. Правилната комуникация предотвратява паниката, намалява истерията, подобрява вътрешната координация, повишава спокойствието и комуникацията.

"Хората трябва да знаят, че някой има, който следи ситуацията. Правенето на извънреден щаб, който се състои от специалисти, беше много добра стъпка, защото именно специалистите са хората, които могат реално да кажат доколко голяма е опасността и доколко не е голяма", посочи Любомир Аламанов, според когото специалисти по комуникации биха могли да отменят отчасти лекарите в рутинното осведомяване на обществеността през медиите.

Веднъж избухнала, паниката не може да бъде контролирана, категоричен е специалистът по комуникации.

Необходима е систематична, дългосрочна работа за формиране на хигиенни навици, смята Любомир Аламанов. "За два дена няма как да стане. Това е процес, който трябва да се развива много дълго с времето, да има много кампании, бавно, постепенно, от училище да започне", изтъкна той.

"Тук има сблъсък с една естествена, изконна, българска народопсихологична черта: как да кажеш на българина как да киха. Българинът е оцелял по най-различни начини и само си представете, ако например миналата година лятото, ей така, правителството решава да ограмоти здравно хората и пусне информационна кампания "Как да кихате". Това усещане на българина за оцеляване щеше да доведе до доста негативни и иронични коментари. Това е дълъг и сложен разговор как се променят нагласите на хората", отбеляза експертът.


Интервюто и анкетата можете да чуете в звуковите файлове.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

Доц. Калина Иванова: Библиотеките са повече виртуални, отколкото физически гостоприемни

Технологичните обновления в библиотеките са по-напред, отколкото материалната база . Това каза пред БНР новоизбраната директорка  на Националната библиотека "Св. св. Кирил и Методий" доц. д-р Калина Иванова. " Ние сме все повече виртуални, отколкото физически гостоприемни . Трябва да се промени това, за да бъдем с едно приятно лице за..

публикувано на 07.01.25 в 15:02
Руслан Борисов

Астрологът Азарей: През 2025-а българите ще се обърнат към семейството и традициите

2025-а ще бъде интересна. Четири големи планети ще сменят знаците , в които са били през последните години. Това е забележително и ще доведе до турбулентност , каза в ефира на "Нощен Хоризонт" Руслан Борисов, познат като астролога Азарей .  " Всяка промяна иска ние да се преоблечем в нови дрехи , да се преоблечем в нови мисли, в нови идеи, а..

публикувано на 07.01.25 в 14:15
Тодор Божинов

Как върви новият сезон в зимния туризъм - предимства и проблеми

Как започна и как се развива новият сезон в зимния туризъм у нас, с неговите прелести и проблеми. Това е темата на поредното издание на неделното предаване "Пътувай с "Хоризонт". По нея разговаряхме с Тодор Божинов – по професия продуктов дизайнер, а като хоби – турист, пътешественик, скиор и основател на тематичния сайт Кашкавал турист...

публикувано на 06.01.25 в 14:02

С изложба в Израел протестираха карикатуристи

Проливни дъждове заливаха Израел в дните на еврейския празник Ханука, който започва от Коледа и завършва на Нова година. Въпреки дъждовете и опасността от бомбардировки, почитатели от цялата страна пристигаха пред затворената сграда на Музея на карикатурата в град Холон, за да видят изложба на открито, която се подновява всеки ден...

публикувано на 06.01.25 в 11:54
Добромир Ганев

Добромир Ганев: Цените на имотите са огледало на дисбалансите в икономиката

" 11 областни града в страната са с цифри под 1000 евро на квадратен метър . 12 областни града са с цифри от 1000 до 1300. Само два областни града са над 1400 – София с 2400 евро и Варна. Пловдив е до 1300 евро на квадратен метър." Това каза пред БНР Добромир Ганев от Националното сдружение "Недвижими имоти". По думите му, причините за..

публикувано на 06.01.25 в 09:03

Богоявление е!

Отбелязваме един от най-светлите християнски празници – Богоявление, известен още като Йордановден. Този ден символизира кръщението на Исус Христос във водите на река Йордан от Йоан Кръстител . При кръщението на Исус се разкрива на човеците и тайната за триединната същност на християнския Бог - Светата Троица се състои от Бог, Син и Свети Дух...

публикувано на 06.01.25 в 07:06

Един от двата най-стари храма в Ловеч - "Успение Богородично", се нуждае от спешен ремонт

Вече близо два века храм „Успение Богородично“ в стария квартал на Ловеч пази историята и духовността на града. В него още отекват стъпките на йеродякон Игнатий - Васил Левски, който при честите си идвания в града е участвал в богослуженията в храма. Дълги години с него е служил и поп Кръстю Никифоров. Храмът е недвижима културна ценност от национално..

публикувано на 05.01.25 в 07:09