Ендометриозата засяга 10-15% от жените и момичетата в репродуктивна възраст. Всяка 10-та жена има ендометриоза. 11 болници във Варна, Пловдив, Плевени и София са се включили в кампанията на Фондация "Ендометриоза и репродуктивно здраве" за безплатни прегледи през месец март. Ендометриоза е състояние, при което тъкан, подобна на вътрешната обвивка на матката, се открива в други части на тялото, обикновено в областта на таза.
Все още няма регистър на пациентките със заболяване ендометриоза. Представители на Фондация "Ендометриоза и репродуктивно здраве" водят разговори с депутатите от Комисията по здравеопазване в Народното събрание, за да се предприемат действия за създаване на национален регистър.
"Аз считам и ние от Фондацията считаме, че едно знание за процента на заболеваемост в страната ще даде мащаба на проблема в държавата ни и ще можем да структурираме модел за успешно справяне с проблема, тъй като ендометриозата засяга в дългосрочен план репродуктивните функции на жената. Считаме, че в демографска посока това е проблем", каза в предаването "Хоризонт до обед" Мария Георгиева, председател на Фондация "Ендометриоза и репродуктивно здраве".
Голяма част от жените с ендометриоза имат репродуктивни проблеми. Все още не е доказана нито една теория за причините за това заболяване.
На сайта на Фондация "Ендометриоза и репродуктивно здраве" са посочени болниците, в които могат да се направят безплатни прегледи.
"Посочени са телефони, на които пациентите могат да звънят и да записват часове при специалистите, които изберат. Една от най-важните стъпки, която според нас е необходима, когато човек записва час при лекаря е да разгледа опциите, които има, да се запознае с това какви са лекарите, дали лекарите са репродуктивни специалисти или оперативни гинеколози, защото има разлика наистина според проблема, за който се търси лекар", допълни Мария Георгиева.
Интервюто можете да чуете в звуковия файлЗаместник-министрите Иван Капитанов и Янислав Янчев ще посетят пострадали от измръзване овощни градини в Кюстендилско в понеделник, съобщават от земеделското министрество. От Общината обявиха, че над 600 заявления за измръзнали овощия са подадени за обезщетение от земеделски производители в района, а срокът за подаване изтече на 25 април...
Пети блок на АЕЦ "Козлодуй" ще бъде спрян днес за планов годишен ремонт и презареждане с ядрено гориво. Планира се ремонтът да продължи до средата на юни. Дотогава ще бъде направена профилактика, превантивно техническо обслужване, модернизация и ремонт на оборудването и системите на 5-ти блок. В реактора ще бъде заредено..
Във Великобритания търсещите убежище, настанени в хотели на Министерството на вътрешните работи, изплащат дългове на трафиканти на хора, като работят незаконно като куриери с велосипед за компании за бързо хранене и доставка на хранителни стоки, разкри разследване на вестник "Дейли телеграф". Мигрантите печелят до 500 паунда на седмица, като..
В Кипър в пълна оперативна готовност за гасене на пожари са 11 основни самолета, което е най-големият брой въздушни средства за последните години, съобщиха от правителството. Превенцията и ефективната реакция при пожари е във фокуса на започващата днес на острова Седмица за опазване на горите. Допълнителен персонал и оборудване са осигурени за..
Джордже Симион и Никушор Дан са двамата кандидати, които ще се изправят един срещу друг на балотажа на президентските избори в Румъния на 18-и май. Това съобщават румънските медии, позовавайки се на преброени 99,25 процента от бюлетините на първия тур. Джордже Симион, който кандидат на националистическата партия "Алианс за обединение на румънците", е..
Кандидатът на националистическата партия "Алианс за обединение на румънците" (АУР) Джордже Симион е на първо място според първите резултати от екзитпола на социологическите агенции, предава Диджи24. Според данните на "Курс" той печели 33,1 процента от гласовете. Втори се нарежда кандидатът на управляващата коалиция Крин Антонеску с 22,9 на сто от..
Утре от Регионалната екоинспекция в Бургас ще извършат проверка дали Община Поморие е предприела незабавни мерки за почистване на мазутните образувания от замърсената плажна ивица. Междувременно на сайта си кметът на Общината Иван Алексиев обвини БНР, че публикува невярна информация, като твърденията, че има замърсяване, не отговаряли на истината и..
Подготвяната смяна на председателя на ДАНС е "предизборен опит за овладяване на службите от ГЕРБ". Това мнение изказа пред БНР лидерът на партия..
" Този проект най-вероятно, след изхарчени много пари, ще се спъне и няма да бъде изпълнен, тъй като управляващите го правят по един много грешен начин,..
Председателят на ВАС Георги Чолаков има огромно влияние върху Конституционния съд . Имало е срещи във формата Пеевски – Чолаков – Сарафов след..