Днешната среща в Москва между президентите на Русия и на Турция Владимир Путин и Реджеп Ердоган е натоварена с очаквания за намиране на компромисно решение на кризата в сирийската провинция Идлиб.
Срещата беше предшествана от продължителни, но безрезултатни руско-турски консултации в Москва и Анкара с участието на дипломати, на военни и на представители на спецслужбите на двете страни, както и от взаимни обвинения в неизпълнение на подписания на 17 септември 2018г. в Сочи меморандум за Идлиб.
Всъщност пълният текстът на меморандума така и не беше официално публикуван. На 19 септември същата година на страниците на изданието The Nation от Обединените арабски емирства се появиха факсимилета на документа на руски и английски език, придружени от писмо на постоянните представители на Русия и на Турция в ООН Василий Небензя и Ферудин Синирлиоглу до председателя на Съвета за сигурност Ники Хейли и до генералния секретар на световната организация Антонио Гутериш.
В точка втора е записано, че Руската федерация ще предприеме всички необходими мерки, за да бъдат избегнати военни операции и настъпления в зоната за деескалация и за да бъде съхранено съществуващото статукво. Година и половина след подписването на документа сирийската армия води настъпателна операция в Идлиб с подкрепата на Русия.
Точка трета гласи, че в зоната за деескалация ще бъде създадена демилитаризирана зона от 15-20 км, а точка пета – че до 15 октомври 2018-та от зоната ще бъдат изведени всички терористични групи.
С днешна дата радикалните групировки като Таят Тахрир аш Шам не само не са изведени от зоната за деескалация, но контролират по-голямата част от територията й. Вчера говорителят на руското министерство на отбраната Игор Конашенков заяви, че атаките на терористите срещу селищата в района и срещу руската авиобаза „Хмеймим“ са се превърнали от спорадични в ежедневни.
Взаимните обвинения между Москва и Анкара в неизпълнение на меморандума от Сочи изглеждат основателни, но продължаването на спора кой по-малко спазва или кой повече нарушава споразумението водят до задънена улица. Очевидно е назрял моментът за нови преговори и нова сделка, защото сочинският меморандум отдавна не отговаря на променената обстановка на терен. Въпросът е дали Владимир Путин и Реджеп Ердоган ще успеят да си стиснат ръцете, както са го правили неведнъж досега. Прогнозите на повечето руски анализатори са, че това ще стане.
Нито Москва, нито Анкара имат интерес от задълбочаване на конфликта. Ако ставащото в момента в Идлиб ги разделя, то има много други неща, които ги обединяват: газопроводът „Турски поток“, атомната електроцентрала „Акую“, зенитно-ракетните комплекси С-400, турските плодове на руския пазар, близо седемте милиона руски туристи в Турция всяка година и не на последно място възможността да се противопоставят в общ фронт срещу Европейския съюз и Съединените щати, когато е необходимо.
А размяната на остри реплики през последните дни може да се разглежда по-скоро като покачване на залозите преди днешните преговори, отколкото като намерение за задълбочаване на конфронтацията.
Срещата между Реджеп Ердоган и Владимир Путин в Москва едва ли ще се доведе до трайно решение на турско-сирийската граница, прогнозира в предаването "Преди всички" по БНР анализаторът Тодор Тодоров.
Според него най-вероятно резултатът ще е по-скоро временно примирие в региона.
“Не знам дали можем да очакваме някакво окончателно или приблизително окончателно решение на сирийския въпрос от такава среща. Аз лично очаквам, че ще се стигне до някакво временно примирие“, каза доц. Тодоров и допълни:
“Залогът там е много голям, защото амбициите на Ердоган, на Турция в района са такива, те първо са свързани с неговия неоосманистки проект за голяма роля на Турция в региона. Превръщането на Турция във водеща сила“.
Репортажа на Ангел Григоров и интервюто с доц. Тодор Тодоров можете да чуете от звуковия файл.
Община Кюстендил ще глобява с неприсъствени фишове собствениците на моторни превозни средства, паркирани в нарушение. Това обявиха от администрацията. Глобите, съгласно Закона за движение по пътищата, са от 20 до 200 лева, като средната глоба ще бъде 50 лева. Най-голяма ще бъде стойността на глобата, ако има установено неправилно паркиране на място..
Емблематичният паметник на Христо Ботев във Враца беше върнат в града след реставрацията му в специализирано ателие в София. Обновяването беше финансирано с над 750 000 лв от държавния бюджет. Реконструкцията беше наложителна заради корозия на носещите елементи във вътрешността и пукнатини по корпуса на металната фигура. Паметникът е от 1964..
Около една четвърт от българското население е засегнато от възли на щитовидната жлеза, като в различните възрасти честотата е различна. Това съобщи проф. д-р Русанка Ковачева председател на Българско сдружение Тиреоидея и Паратиреоидея по повод Международната седмица за осведоменост за заболяванията на щитовидната жлеза. Над 334 000..
Проливен дъжд, примесен с градушка се изля над Плевен тази вечер. Интензивният валеж продължи около 20 минути и бе придружен от силен вятър на места. Дъждът е бил 23 литра на кв. метър в Плевен. На горещия телефон на Общината 064/881- 323 за времето на обилния валеж, паднал за изключително кратко време над Плевен, са постъпили сигнали от..
Зрелостниците в гимназията в Босилеград ще доучват една седмица заради протестите си и намалените часове от 30 минути през месеците февруари, март и до средата на април, каза директорът на единственото средно учебно заведение в града Владимир Григоров. Учебните часове в този период са били по 30 минути, след което учениците излизали на..
Комисията за защита на конкуренцията ще предприеме спешни и конкретни мерки срещу спекулативния ръст на цените преди и след въвеждането на еврото. "Времето за приказки приключи. Оттук нататък действията на Комисията ще бъдат решаващи за защитата на потребителите", заяви пред БНТ председателят на КЗК доц. Росен Карадимов. Той обясни, че..
"ЕС скоро ще одобри кандидатурата на България за присъединяване към еврозоната от 1 януари догодина, като така тя ще стане 21-ият неин член". Това съобщава "Политико". По данни на няколко официални източника, се очаква Европейската комисия и Европейската централна банка най-сетне да дадат благословията си в доклада, който ще бъде публикуван на 4..
Земеделски стопани и пчелари сигнализират за зачестили нападения от мечки и се чувстват безсилни да се защитят, защото кафявата мечка е защитен вид..
За първи път в историята националната ни светиня " История славянобългарска" от Паисий Хилендарски излиза на украински език . Преводът,..
Нямаме договорка за каквото и да било сливане и обединяване , ръководството на партията и Ахмед Доган са запознати с всички процеси. Това заяви пред..