Значително разминаване между държавни намерения и общински възможности по въпроса за електронното управление. Това отчете поредната 21-ва конференция по е-управление.
Още в самото ѝ начало стана ясно, че държавата и общините не говорят в синхрон за изграждането на електронното обслужване на данъкоплатците.
Според ресорния вицепремиер Марияна Николова е постигнат голям напредък в тази сфера. Но уверенията ѝ не успокояват общините. Изпълнителният директор на Националното сдружение на общините Силвия Георгиева посочи, че стратегическите документи поставят повече въпроси, отколкото отговори. Например приетата наредба за мрежова сигурност е задължила почти веднага общините да я прилагат, без да са сертифицирани по стандарт за мрежова сигурност.
“Темата за електронното управление е доста стара и претърпя доста развитие в годините. Факт е, че сме на 21-вата вече конференция“, каза по-рано днес пред БНР каза пред БНР Дилян Млъзев, кмет на Елена и модератор на един от дискусионните панели в започващата конференция “Ефективно и сигурно електронно управление“.
“Аз си спомням и първата конференция за електронно управление. Прави чест на организаторите за постоянството и за упоритостта, с която се дискутира всяка година и се организира, защото, ако сега едва ли някой се съмнява в необратимостта на процесите на въвеждане на електронни услуги, то имаше времена, в които имаше доста скептици, които задаваха въпроса – трябва ли ни и нужно ли ни е електронно управление“, посочи още той в интервю за предаването “Преди всички“ по програма “Хоризонт“.
Темповете на въвеждане на e-управление
“През последните години темповете (на въвеждане на електронно управление – б.р.) отбелязаха ръст. Факт е, че имаме вече определени решения, които наистина работят и те се внедрени в много от общините. Това е най-вече благодарение на политическата воля, която е на лице и със създаването на Държавната агенция по електронно управление“, посочи още Млъзев.
За съпротивата отвътре
“Всяко ново нещо плаши администраторите, но аз съм IT инженер и мога да кажа, че тогава, когато има от една страна воля и нещата се случат по начин, който действително дава ползи, много бързо се привиква“, каза още кметът на община Елена и допълни:
“Но има един друг проблем, особено в малките администрации е много сериозен. Това е фактът, че малките администрации трудно привличат добри специалисти, които да изпълняват задачите в тази област. И от друга страна междурегистровият обмен, струпването на повече данни и отварянето на регистрите и възможност за обмен между администрациите, изисква повече усилия в посока информационна сигурност“.
Интервюто с Дилян Млъзев и репортаж по темата можете да чуете от звуковите файлове.
Банковите услуги в България са сред най-достъпните в Европейския съюз, показва анализ на Асоциацията на банките в България (АББ). Според него банките в България предлагат най-ниските лихвени проценти в Европа по новоотпуснати кредити за домакинствата за покупка на жилище в национална валута. Фокусът на анализа попада върху съпоставими по територия,..
В Сливенска област 1 046 зрелостници са се явили на матурата по Български език и литература тази сутрин, съобщи временно изпълняващият длъжността ръководител на РУО Боян Аксаков. Денят във всички избрани за полагане на изпита училища е започнал без проблеми. Към момента няма информация за нарушения на изпитния процес, каза още Аксаков:..
Правителството отпуска 9,5 милиона лева на "Български пощи", за да може дружеството да се подготви технически за въвеждане на еврото във връзка с функцията, която ще изпълняват пощенските клонове по обмяната на левове с евро. Вицепремиерът и министър на транспорта и съобщенията Гроздан Караджов обяви: "Както знаете, много български граждани ще..
Вицепрезидентът Илияна Йотова заяви, че очаква положителна оценка на конвергентния доклад за присъединяването на страната ни към еврозоната, който се очаква да бъде обявен в началото на юни. "Очаквам параметрите, които България изпрати на Европейската комисия, да бъдат признати от европейските институции и да получим положителен доклад...
Със 166 гласа ЗА и само 9 въздържали се (от МЕЧ) депутатите приеха на първо четене промените в Закона за храните. С тях се въвеждат определения за понятията "находище на минерална вода", "подземно водно тяло" и "извор" за бутилирани натурални минерални, изворни и трапезни води, предназначени за питейни цели. Целта е да се постигне..
" Няма основания за нова криза в София , защото Столичният общински съвет прие рекордна план сметка, която е с десетки милиони по-голяма от план-сметката за сметосъбиране от миналата година, така че ако не сме свидетели на поредната политическа битка, която раздира Общинския съвет от самото начало, не се очаква нова криза". Това заяви пред БНР Иван..
23 милиона лева отпусна правителството по три национални инвестиционни програми в образованието – тези за изграждане, надстрояване, пристрояване и реконструкции на детски градини и училища, за основен ремонт и изграждане на физкултурни салони и спортни площадки и програмата за саниране, обзавеждане и ремонт на студентски общежития. Парите са..
На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София...
Към 19 часа ще излезем с официално решение за прекратяване на блокадата на градския транспорт в София. Нека първо минат комисиите на СОС,..
Репортаж на Латинка Светозарова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.