Шестчасовите руско-турски преговори на високо равнище в Кремъл на високо равнище в Кремъл завършиха с подписването на споразумение за прекратяване на бойните действия в сирийската провинция. Това обявиха в съвместно изявление за медиите президентите Владимир Путин и Реджеп Ердоган.
Делегациите на Русия и Турция подписаха допълнителен протокол към Меморандума за деескалация в провинция Идлиб от 17 септември 2018г. Споразумението влиза в сила една минута след полунощ и предвижда прекратяване на бойните действия на територията на провинцията, създаване на коридор за сигурност с широчина 6 километра на север и 6 километра на юг от магистрала М4 и съвместни руско-турски патрули по магистралата в района на град Серакиб от 15 март.
Владимир Путин подчерта, че оценките на Москва и Анкара за ситуацията в Сирия не винаги съвпадат:
„Всеки път в критични моменти, опирайки се на високото равнище на двустранните ни отношения, досега ни се е удавало до намираме допирни точни и да постигаме приемливи решения. Така стана и този път“, посочи той.
Реджеп Ердоган изрази надежда, че договореностите ще спомогнат за прекратяване на бойните действия в Идлиб и на страданията на мирните жители и ще създадат условия за продължаване на мирния процес в Сирия.
„Смъртта на хора винаги е голяма трагедия. За съжаление, както ви казах и по телефона, никой - включително и сирийските военни, не знаеха тяхното местонахождение. По това време пострадаха и сирийски войници, а армията понесе сериозни загуби. Затова е необходимо на всяка цена да разговаряме за сегашната ситуация, за да не може подобно нещо да се повтори и за да не се стигне до разрушаване на руско-турските отношения“.
Реджеп Ердоган от своя страна изтъкна важността на днешните преговори в Москва:
“Безусловно, днешната ни среща за Идлиб има голямо значение, защото в региона има много напрегната обстановка. Зная, че сега целият свят следи нашите разговори и смятам, че решенията и стъпките, които ще бъдат приети днес, ще облекчат ситуацията в сирийската провинция“.
Турският президент каза още, че двустранните отношения са достигнали своя пик както в търговията, така и в отбранителната промишленост.
„Трябва да продължим да се движим в тази посока, което е основната ни задача. Сигурен съм, че ще успеем“, посочи Ердоган.
Обвиняем за отвличане на мъж от монтанското село Долно Белотинци остава в ареста. Столичният апелативен съд не промени мярката, взета от окръжен съд Монтана. Софийският апелативен съд раз гледа днес жалбата на защитата на обвиняемия Цветан Банков за изменение на мярката му за неотклонение "задържане под стража" в по-лека. 58-годишният..
Премиерът Росен Желязков гостува на отбелязването на 30 годишнината от създаването на Американската търговска камара в България. В приветствието си той отбеляза, че американският модел на правене на бизнес е модел на западната цивилизация, чието оцеляване в момента изключително много зависи от връзките на Европа със Съединените щати. "Аз..
Руският посланик във Великобритания Андрей Келин заяви пред Скай нюз, че последните атаки на Украйна рискуват да ескалират конфликта до Трета световна война, като той отчасти обвини за това Обединеното кралство. Андрей Келин предупреди, че действията на Украйна "довеждат конфликта до различно ниво на ескалация" и посочи, че Киев "не трябва да..
Илон Мъск бързо отговори на Доналд Тръмп, който по-рано днес изрази разочарование от критиките на най-богатия човек в света срещу широкообхватния законопроект на Републиканската партия, целящ да осигури изпълняването на вътрешнополитическата програма на президента на САЩ, предаде БТА. "Глупости", написа Мъск в социалните мрежи в коментар към..
Американският президент Доналд Тръмп заяви в началото на срещата си в Белия дом с канцлера на Германия Фридрих Мерц, че не смята, че Русия и Украйна ще подпишат мирно споразумение. "Ние сме на страната на Украйна", заяви в Овалния кабинет Мерц, а Тръмп сравни конфликта с каращи се в парка деца. Мерц се готви за деликатни разговори с Тръмп..
България е сред европейските държави, които получиха разрешение да увеличат бюджетния си дефицит с процент и половина за инвестиция в отбрана, потвърди в съвместно интервю за няколко медии, сред които и БНР, еврокомисарят по икономиката и производителността Валдис Домбровскис. Решението на Европейската комисия бе публикувано късно снощи, като..
Разходите за отбрана да се увеличат до 5 на сто от БВП при 2 на сто в момента - това ще предложи генералният секрета на НАТО Марк Рюте. Той съобщи това след днешното заседание на министрите на отбраната на Пакта в Брюксел. Днешната среща е последният подобен форум преди срещата на върха на Пакта на 24 и 25 юни в Хага. Точно тогава..
Започна събирането на подписи срещу изграждането на нов участък на улица по продължението на "Тодор Икономов" през зелените площи зад блок 131 А в..
Нов протест срещу приемането на еврото ще се проведе днес в столицата. Организаторите на проявата апелираха за окупация на парламента. Ден след..
"Много сме далеч от така наречения европейски модел на здравеопазване и европейски възнаграждения ". Това заяви пред БНР личният лекар Мирослав..