През цялата първа седмица на мигрантския сблъсък на сухопътната граница между Гърция и Турция там бяха специалните пратеници на БНР Тоня Димитрова и Лъчезар Вълев от гръцка страна и Мариян Карагьозов - от турска.
„На гръцката граница приличаше по-скоро на военно положение“, сподели Тоня Димитрова. „Толкова военни не сме виждали по гръцката граница, непрекъснато сновяха военни камиони, полицейски патрули. Пълна блокада по улиците“.
В момента, когато спряхме на пътя, за да изпратим репортаж, военните дойдоха на момента да ни проверяват, разказа тя.
„Изключително затегнати мерки за сигурност, нещо коренно различно от 2015 г. (при предишната мигрантска криза, когато на територията на цяла Гърция имаше лагери)… Всичко беше затворено и като че ли утихнало в очакване на нещо много лошо. Хората не излизаха на улицата, специално в селото Кастаниес“, продължи Тоня Димитрова.
„Но същевременно с високо вдигнати знамена, както отбелязва днес в анализ „Катимерини“, добави Лъчезар Вълев. „Има консолидиране на гърците в подкрепа на армията и полицията“.
Прибрани журналисти
Мариян Карагьозов разказа за инцидент вчера от турската страна на границата, когато е пътувал с кола с колеги от германското обществено радио, испански журналист и местна турска преводачка.
„Близо до границата край Пазаркуле до нас спря кола на жандармерията, която каза, че районът е затворена зона и нямаме право да се намираме там. Провериха ни документите, след което ни съпроводиха с нашия автомобил до жандармерийско управление в центъра на Одрин“, каза той. Последвала проверка прескартите и вземане на обяснения.
Карагьозов благодари за „бързата реакция на българското външно министерство и консулството в Одрин, чиято намеса бе много важна, дори решаваща“ за по-бързото освобождаване на журналистите.
Информационна война между Анкара и Атина
Тримата специални пратеници на БНР коментираха и значителните разминавания на данните между Турция (140 000) и Гърция (най-малко десет пъти по-малко) за мигрантите, преминали границата.
„Това е част от информационната война между властта в Гърция и властта в Турция. Съвсем нормално е да има такова разминаване“, каза Лъчезар Вълев.
„От една страна Анкара замеря с обвинения Гърция, а пък Гърция постоянно разпространява снимки и видеозаписи за това, че дори турските сили обстрелват с шокови гранати и сълзотворен газ от турска страна към гръцка и умишлено помагат на мигрантите, показват им различни пътища“, добави той.
Вълев сподели още, че се налагало често да отговаря на въпрос на местни граждани защо няма мигрантски натиск към България, а само към Гърция.
„Фактът, че към България няма натиск налива още вода в мелницата на информационната война и че това е организирано от турска страна, поне гърците използват това като аргумент.
Целият разговор с Тоня Димитрова, Лъчезар Вълев и Мариян Карагьозов може да чуете от звуковия файл.
Любопитни са резултатите от първия тур на президентските избори. Първият Калин Джорджеску изобщо социолозите не го хванаха. В проучванията той беше в графата "и други", каза журналистът Владимир Береану в интервю пред БНР. В предаването "Нещо повече" той направи интересен анализ на двамата от осемте кандидати за президент на северната ни..
"Дълбоко съм убеден, че на България са ѝ необходими нови политически субекти . Тези са изчерпани. " Това заяви пред БНР Бойко Ноев, бивш министър на отбраната и дипломат. Ще се появят нови лидери , изрази убеденост той. Не е възможно Борисов да бъде министър-председател , смята Ноев. Според него това е така и заради..
Две години Австрия блокира пълното присъединяване на България и Румъния към Шенгенското споразумение. Вчера стана ясно, че Австрия вдига ветото. Неофициално това се знаеше още след парламентарните избори в алпийската република, казва Паул Шмид , директор на Австрийския институт за европейски политики. Паул Шмид: Назрял е политическият момент Виена..
Геополитическото противопоставяне ще задушава глобалната икономика в следващите години. Очаква ни вял растеж, фрагментация и най-вероятно търговска война. Това е изводът на повечето наблюдатели на икономическите процеси, пред които стои основният въпрос - какъв ще бъде следващият двигател на растеж? Отговорите са противоположни, но по един от тях като..
Над 2500 души са подписали петицията за преразглеждане на сегашната система от национални външни оценявания във всичките ѝ етапи. Те са достатъчно, за да потвърдим, че такъв проблем съществува , каза пред БНР Ирина Манушева, инициатор на петицията. Според нея обаче проблемът не се разпознава достатъчно ясно, а той пропива цялата..
Фондация "За нашите деца" организира за 12-а поредна година коледната благотворителна кампания "Тази Коледа чудесата правите Вие". За 12-и път със събраните средства фондацията ще подкрепи повече от 3000 деца, семейства и специалисти. От вторник ще бъдем на коледния базар , каза пред БНР Ана-Михаела Търнева, експерт "Развитие на партньорства"..
Губим способността си да лекуваме дори най-често разпространените инфекции, както и да извършваме животоспасяващи операции вследствие на антимикробната резистентност. Това заяви в интервю за „Хоризонт“ доктор Филип Матю от Световната здравна организация. Раждане, трансплантация на органи и дори вадене на зъб могат да се превърнат в опасни и..
За планирано масово изселване на българи от Дуисбург, Германия, алармира неформалната мрежа "Столипиново в Европа". "Това, което се случи, е,..
Във Велико Търново се предвижда синята зона за паркиране да бъде разширена с 87 места, но и да се увеличи времето на работа, включително и в..
Не очаквайте да дадем подкрепа на някого, ако не бъдем потърсени за това. Това каза пред БНР депутатът от ДПС-Ново начало Хамид Хамид и коментира:..