Той посочи още, че е закъсняла мярката за забрана на износа на маски и на други медицински консумативи, които са необходими сега при усложняващата се ситуация с разпространението на COVID-19:
„Затова ги и няма маските…. Според мен поне преди 30 дена трябваше да се забрани износа, когато все още имаше някакви маски в България и всичко беше сравнително наред… Все пак ще предпази нововнесените, например тези от Турция. Ще предпази в някаква степен от ново изкупуване“, каза Костов и даде пример:
„Например ние бяхме намерили - и в момента още по нашите аптеки има някакво количество маски, и ги пуснахме, гледахме и да са на приемлива цена . И веднага на същия ден се опитаха да ги изкупят от всички наши аптеки - такива прекупвачи, които кой знае къде ще ги изпратят“.
Зависимостта от азиатските производители
„Маските са само индикатор, защото има по-важни неща като лекарствата“.
В предаването „Преди всички“ Костов посочи, че дефицитът на маски и дезинфектанти може да се окаже по-малкият проблем, защото е възможно да се появи липсва на някои лекарства по аптеките, тъй като голяма част от активните субстанции се произвеждат в Китай:
„Активните субстанции се произвеждат в много голяма степен в Китай. Например Китай за миналата година е произвел за 71 милиарда долара активни субстанции за лекарства, което е страшно много. Може да си представите - дори в Индия, която е вторият по големина производител на лекарствени субстанции, на активни вещества за лекарства- дори там изпитват недостиг в момента и даже има списък в Индия с такива лекарства, до които има затруднен достъп.
Дискутира се това и в Европа, и в Америка - да се намали тази зависимост. Обаче това е дълъг процес, както и беше дълъг процесът на унищожаването на тази индустрия - защото тя беше тотално унищожена, дори българската. Имаше производство у нас на субстанции - например произвеждаше се метамизол, пирацетам и много други активни съставки, които отдавна не се произвеждат в България“.
Дистрибуторите са тези, които се занимават с вноса на тези лекарства. Така че ние сме изцяло зависими от това какво се внася, допълни експертът.
„Активните субстанции се регистрират. Когато се регистрира лекарство в Изпълнителната агенция по лекарствата, се регистрира и производителят на активната субстанция. И за много лекарства, въпреки че има друг производител, той просто не е регистриран, това отнема месеци наред“. Преди това той няма право да влага активната субстанция в това лекарство за България, обясни председателят на Асоциацията на собственици на аптеки.
Българските производители на защитни облекла и маски успяват да преодолеят зависимостта от азиатските доставчици - на материали и на машини
„Ние се опитваме нашият продукт да бъде почти изцяло с европейски суровини - голяма част от тях са български и такива, които ние сами си правим, а останалите са от Европейския съюз. Имаме доставчик“. Това каза пред БНР Бисер Шарков, който е производител на медицински текстил. Той коментира и въпроса за цените на медицинските маски и спекулата в този сектор:
„Цената не е толкова висока чисто от спекулативни действия на български търговци. Просто в целия свят в момента този продукт го няма - основният производител е Китай, който затвори износа си още преди повече от месец. В същото време изкупи всички количества в Европа, които бяха преди да се обяви епидемията на територията на Стария континент. Така че цените от производител са вече неколкократно по-високи. От друга страна материалите, от които се произвеждат въпросните медицински маски, също поскъпнаха в пъти, както и машините за производство“.
Българските производители на санитарни маски и защитни облекла са се ангажирали да работят без печалба или с минималните до 10 на сто, докато изпълняват форсмажорна поръчка на държавата. Това съобщи вчера на брифинг в Министерския съвет министърът на икономиката Емил Караниколов.
Шарков обясни, че фирмите трябва да се подготвят, но ще работят с предимство за българския пазар:
„Тъй като не знаем точно за какви количества и за какво търсене става въпрос, трябва да се подготвим. Ние например имаме 80 човека, които работят и те не са в състояние да захранят цялата територия на Европа, но с предимство ще работим за българския пазар...
Ние имаме предварителни поръчки от доста страни, включително и наши офиси в други страни, но в създалата се ситуация ще работим изцяло за българския пазар, поне първоначално".
Компанията на Шарков няма да произвежда еднократни маски, а по-специализиран продукт, като производството може да започне след около два месеца:
„Ще произвеждаме по-различна маска, която е за многократна употреба - тя се пере, има клапан-респиратор и не трябва да се сменя на всеки час-два…
Медицинските маски ще започнем да произвеждаме в рамките на следващите два месеца, тъй като доставката на машини, оборудване и материали е доста по-сложна и е необходимо доста по време….
Тъй като производители на такъв тип машини и оборудване в Европа няма - отново всички са китайски, но сме намерили вариант, така че български производител на машини ще направи специално такава конфигурация за нас“, каза Шарков и отново подчерта: „Имаме такъв проект, който вече е стартиран“. Ще можем да произвеждаме десетки хиляди бройки на месец, допълни бизнесменът.
Днес в 14 часа продължават обсъжданията на представителите правителството и на текстилната индустрия. Какво предстои да бъде уточнено:
„Детайлите, които ще уточняваме, касаят основно количествата, които може да произведем възможно най-скоро - като въпросните маски, както и да предоставим услуги по изработка на защитни облекла, след като се утвърдят самите материали“, обясни Шарков.
Интервютата може да чуете от звуковите файлове.
Заради зачестилите случаи на агресия на обществени места и домашно насилие, изпълняващият функциите главен прокурор Борислав Сарафов свиква в понеделник национално съвещание на прокуратурата и МВР. На него ще бъдат обсъдени ефективни мерки за постигането на реални резултати в противодействието на случаите, свързани с упражнено насилие...
През 2023 г. Законът за защита от домашното насилие беше променен два пъти. Много голяма част от промените влязоха в сила от началото на 2024 г., но правилникът за прилагане на закона действа едва от август, 8 месеца по-късно. На практика някои от тези промени не можеха да се прилагат. Това обясни пред БНР Илияна Бойчева, анализатор в Центъра за..
Стотици румънци излязоха в центъра на Букурещ снощи, за да протестират срещу кандидата за президент на крайната десница Калин Джорджеску, който изненадващо спечели първия тур на президентските избори. Група от привърженици на Джорджеску също се събра по улиците на столицата в негова подкрепа, само няколко часа след като румънският..
Не изключвам Бойко Борисов да конструира друго мнозинство. Той удобно изчаква, защото е предвидил нещата и в правилния момент ще генерира новина и ще покаже, че той налага дневния ред. И за да не се стига до там, ПП-ДБ трябва да мислят няколко хора напред, защото всичко това следва политическа логика. Това прогнозира в интервю пред..
В Ирландия днес се провеждат парламентарни избори, които ще определят политическия пейзаж в страната за следващите пет години, предаде ДПА. Резултатите от анкетите сочат, че трите най-големи партии са на косъм от победата, като един от политическите лидери определи надпреварата като "твърде близка". Според последното проучване на агенция..
България ще бъде домакин на международна авиационна конференция, организирана от оператора на летище София СОФ-Кънект. Форумът събира над 200 лидери в индустрията, изпълнителни директори и експерти и ще бъде открит от служебния министър на транспорта Красимира Стоянова. Сред основните теми са предизвикателствата в авиационния сектор,..
В Италия се провежда национална осемчасова стачка. Тя е насочена срещу бюджетния план на правителството и е организирана от най-големите синдикати - Генералната конфедерация на труда и Италианския съюз на труда. Участващите сектори в стачката са публични и частни от здравеопазването до транспорта и училищата, от фабриките до пощите,..
В Плевен откриват Празника на пчелните продукти. Пчелари от областта ще предложат в специалните шатри пред зала "Катя Попова" мед, пчелни продукти,..
" Ако приемем, че съдебната система е един камион с ябълки, в него има едно буре гнили ябълки - хора, податливи на корупция, които се ползват от..
В посолството на България в Лондон професор Бетани Хюз представи откъси от новата си серия по BBC - Wonders of Bulgaria – "Съкровищата на България"...