Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Евродепутатът от Германия Сергей Лагодински:

Няма повод да се отпускат още средства за сирийските бежанци в Турция

Необходим е хуманитарен коридор от Идлиб

Сергей Лагодински
Снимка: ЕП
Европейският съюз сам е подтикнал турския президент Реджеп Ердоган към подобно поведение с бежанците. Тезата е на евродепутата от Германия Сергей Лагодински, който е председател на делегацията на съвместната парламентарна комисия Европейски съюз - Турция.
Причината той вижда в липсата на европейска стратегия за прием и разпределение на мигрантите. Според Лагодински, в момента Ердоган определено се нуждае от Европейския съюз, а общността няма повод да отпуска още средства за сирийските бежанци в Турция.

Какво цели Реджеп Ердоган?

"Според мен той се опитва да въвлече Европейския съюз в повече конфронтация и военен ангажимент в Идлиб. Знаете, че в полза на такова действие има аргументи - общността отсъстваше твърде дълго време като политически играч в Сирия. Но не се прави така - не можеш да въвличаш някого в подобно геополитическо поведение, като го изнудваш", коментира Сергей Лагодински пред БНР.

Ердоган се нуждае от Европейския съюз, защото е под натиск - икономически и политически, смята Лагодински. 

"Той има няколко проекта, за които иска ЕС да е по-склонен да сътрудничи - например за митническия съюз. Трябва му и подкрепа за подслона на бежанците на негова земя. Според мен неговата геополитическа амбиция претърпя неуспех - виждате, че бе третиран неособено добре от руснаците, с които се надяваше да работи. Така че той има проблеми на юг и на изток. А ЕС на практика е единственият партньор, с който той може да има цивилизовано партньорство и цивилизовани отношения", изтъкна евродепутатът.

Ще бъде ли Европейският съюз принуден да даде на Ердоган още пари и сега?

"Не виждам огромна необходимост това да се прави. Ако повече мигранти пристигат в Турция заради положението в Идлиб, тогава ще трябва да разискваме евентуална нова финансова ситуация. Но би трябвало да е пределно ясно, че тези пари ще преминават през агенции и неправителствени организации, а не през турското правителство".

Евродепутатът Сергей Лагодински заяви още, че първата стъпка е на "коалицията на желаещите", а впоследствие действията трябва да се разширят извън непълнолетните мигранти, защото има и пълнолетни, които живеят в ужасни условия.

"Трябва да направим това на няколко нива - първо, да спрем плащането на "откуп" и изнудването чрез пращане на мигранти по границата, след това да решим положението на хората по границата и трето, да създадем хуманитарен коридор от Идлиб. Четвърто, трябва да оказваме натиск върху сирийския режим и Русия, за да спрат нечовешките и понякога криминални бомбардировки по цивилни цели в Идлиб", допълни Лагодински.

"Не трябва да определяме мирни хора и хора в нужда като "опасни". Това е хуманитарна ситуация, става дума за хора под атака. Според нас, трябва да има центрове, където тези хора да бъдат регистрирани, имената им да бъдат вкарани в база данни, която да е на разположение на цяла Европа, а също така там трябва да се прави и скрининг за сигурността. Такива центрове липсват в момента, а трябва да ги има на външните граници на ЕС. За това обаче ни е необходима обща стратегия за даване на убежище, каквато в момента нямаме, защото страните членки не могат да постигнат съгласие. След това би трябвало да дойде въпросът как тези хора да бъдат разпределени в различните страни, така че държави като България и Гърция да не бъдат наводнени от мигранти."

"Нищо няма да намери решението си, ако се описва като вдъхващ страх сценарий, защото точно това иска президентът Ердоган. Той иска ние да се плашим от тази ситуация, тъй като не сме подготвени да реагираме и това му дава възможност да използва определени лостове срещу нас. И ние не трябва да му позволяваме да го прави", изтъкна Сергей Лагодински. 

Интервюто можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Норвегия

Въпрос на време ли е Норвегия и Исландия да влязат в ЕС?

Териториалните амбиции на Съединените щати към Гренландия, пряко оспорващи суверенитета на съюзника Дания, са заплаха сама по себе си, но имат последици за цяла Европа. Най-новата история ни учи, че неинтегрираните, неутрални държави не функционират като буферни зони между сферите на влияние. За агресивните велики сили с имперско мислене те..

публикувано на 05.04.25 в 11:20

Турски готвачи в нашата Албена: Наемат персонал от Бангладеш и Узбекистан!

С наближаването на летния туристически сезон темата за глада за кадри за сезонна заетост отново е актуална. За поредна година в Добрич се проведе трудова борса с такава насоченост, която предоставя възможност търсещи работа да се срещнат с работодатели - хотелиери, ресторантьори, концесионери на плажни ивици и др. Могат ли всички..

публикувано на 01.04.25 в 10:40

Столичната библиотека и фондация "Глобални библиотеки – България" представиха инициативата "Образовани дигитални граждани в библиотеките"

Столична библиотека и фондация „Глобални библиотеки – България“ организираха представяне с фокус – ролята на библиотеките в изпълнението на Стратегията за цифрова трансформация на България (2020 – 2030). Участие в събитието взеха представители на ключови за изпълнението на стратегията министерствата, както и на Столичната община. Събитието е..

публикувано на 30.03.25 в 08:31
Д-р Ким Сеуон, Снежана Тодорова и д-р Райна Бенева

"Кореистика" - все по-желана специалност в Софийския университет като първо желание

Когато източният вятър премине през ума и сърцето, той носи със себе си не само думи, но и цяла вселена от значения .  Какво означава един поздрав в Корея? Не е просто "Здравейте", а поклон, жест на уважение , хилядолетна традиция, предавана през поколения.  Какво значи да изучаваш Кореистика? Не е просто запаметяване на йероглифи и..

публикувано на 28.03.25 в 10:07

Стая за ИИ в училище - готови ли сме за промяната?

В частно училище в периферията на София – в Иваняне, беше открит кабинет по изкуствен интелект. Най–доброто обяснение защо в едно училище трябва да има стая за изкуствен интелект го дават учениците.  Виктор, който е петокласник и по-големите му съученици Зулфие и Васил посочват, че така или иначе децата го използват в учебния процес ...

публикувано на 26.03.25 в 10:17
Мария Янева, председател на фондация

"Искам бебе“ настоява за промяна в правилата на Центъра за асистирана репродукция

От фондация "Искам бебе“ настояват за промяна в правилата за работа на Центъра за асистирана репродукция и за финансиране от държавата да бъдат включени и пациентите, които имат нужда от донорски генегичен материал . Това заяви председателят на фондацията Мария Янева. Тя поясни, че в началото на седмицата исканите промени са внесени и обсъдени в..

публикувано на 23.03.25 в 17:25

Държавата започна ремонти на домовете за стари хора

Държавата започна ремонти на домовете за стари хора. Модернизацията се прави с финансиране от Плана за възстановяване и устойчивост. Един от домовете, в които ще бъдат подобрени условията за възрастните хора, е в павликенското село Караисен. Министърът на труда и социалната политика Борислав Гуцанов даде началото на ремонта на този дом тази..

публикувано на 23.03.25 в 07:16