Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Евродепутатът от Германия Сергей Лагодински:

Няма повод да се отпускат още средства за сирийските бежанци в Турция

Необходим е хуманитарен коридор от Идлиб

Сергей Лагодински
Снимка: ЕП
Европейският съюз сам е подтикнал турския президент Реджеп Ердоган към подобно поведение с бежанците. Тезата е на евродепутата от Германия Сергей Лагодински, който е председател на делегацията на съвместната парламентарна комисия Европейски съюз - Турция.
Причината той вижда в липсата на европейска стратегия за прием и разпределение на мигрантите. Според Лагодински, в момента Ердоган определено се нуждае от Европейския съюз, а общността няма повод да отпуска още средства за сирийските бежанци в Турция.

Какво цели Реджеп Ердоган?

"Според мен той се опитва да въвлече Европейския съюз в повече конфронтация и военен ангажимент в Идлиб. Знаете, че в полза на такова действие има аргументи - общността отсъстваше твърде дълго време като политически играч в Сирия. Но не се прави така - не можеш да въвличаш някого в подобно геополитическо поведение, като го изнудваш", коментира Сергей Лагодински пред БНР.

Ердоган се нуждае от Европейския съюз, защото е под натиск - икономически и политически, смята Лагодински. 

"Той има няколко проекта, за които иска ЕС да е по-склонен да сътрудничи - например за митническия съюз. Трябва му и подкрепа за подслона на бежанците на негова земя. Според мен неговата геополитическа амбиция претърпя неуспех - виждате, че бе третиран неособено добре от руснаците, с които се надяваше да работи. Така че той има проблеми на юг и на изток. А ЕС на практика е единственият партньор, с който той може да има цивилизовано партньорство и цивилизовани отношения", изтъкна евродепутатът.

Ще бъде ли Европейският съюз принуден да даде на Ердоган още пари и сега?

"Не виждам огромна необходимост това да се прави. Ако повече мигранти пристигат в Турция заради положението в Идлиб, тогава ще трябва да разискваме евентуална нова финансова ситуация. Но би трябвало да е пределно ясно, че тези пари ще преминават през агенции и неправителствени организации, а не през турското правителство".

Евродепутатът Сергей Лагодински заяви още, че първата стъпка е на "коалицията на желаещите", а впоследствие действията трябва да се разширят извън непълнолетните мигранти, защото има и пълнолетни, които живеят в ужасни условия.

"Трябва да направим това на няколко нива - първо, да спрем плащането на "откуп" и изнудването чрез пращане на мигранти по границата, след това да решим положението на хората по границата и трето, да създадем хуманитарен коридор от Идлиб. Четвърто, трябва да оказваме натиск върху сирийския режим и Русия, за да спрат нечовешките и понякога криминални бомбардировки по цивилни цели в Идлиб", допълни Лагодински.

"Не трябва да определяме мирни хора и хора в нужда като "опасни". Това е хуманитарна ситуация, става дума за хора под атака. Според нас, трябва да има центрове, където тези хора да бъдат регистрирани, имената им да бъдат вкарани в база данни, която да е на разположение на цяла Европа, а също така там трябва да се прави и скрининг за сигурността. Такива центрове липсват в момента, а трябва да ги има на външните граници на ЕС. За това обаче ни е необходима обща стратегия за даване на убежище, каквато в момента нямаме, защото страните членки не могат да постигнат съгласие. След това би трябвало да дойде въпросът как тези хора да бъдат разпределени в различните страни, така че държави като България и Гърция да не бъдат наводнени от мигранти."

"Нищо няма да намери решението си, ако се описва като вдъхващ страх сценарий, защото точно това иска президентът Ердоган. Той иска ние да се плашим от тази ситуация, тъй като не сме подготвени да реагираме и това му дава възможност да използва определени лостове срещу нас. И ние не трябва да му позволяваме да го прави", изтъкна Сергей Лагодински. 

Интервюто можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
сем. Бибас

Дани Миран: Това, което се е случило със семейство Бибас, е истински геноцид

Снимки на двете рижи момченца Ариел и Кфир Бибас станаха символи на протестите с искане за завръщане на заложниците, които бяха отвлечени в Газа през октомври 2023 година. Напразно в центъра на Тел Авив честваха първия рожден ден на Кфир. Момченцето е било жестоко убито още през миналия декември от терористи от непозната досега ислямистка..

публикувано на 23.02.25 в 06:22

Столична община и Българската хранителна банка осигуриха храна за над 600 бездомни

Близо 600 бездомни хора, настанени в трите центъра за временно настаняване в София, получиха основни хранителни продукти благодарение на съвместната инициатива на Столична община и Българската хранителна банка (БХБ). Кампанията, инициирана от заместник-кмета Надежда Бачева, не просто осигури най-необходимото за хората в нужда, но и изпрати силно..

публикувано на 23.02.25 в 05:44

Доц. Ралица Ганева: Да сравняваме 1 лев от 1984 г. с 1 лев от 2024-та не е коректно

255% е реалното увеличение на заплатите у нас от далечната 1949 г. до 2023 г. Изследване на преподаватели в Софийския университет "Св. Климент Охридски" проследява данни за потреблението и цените на 7 вида стоки за 74-годишния период . Трите периода във фокуса на проучването са комунизъм – до 1989-а, преход към пазарна икономика – до..

публикувано на 21.02.25 в 13:47
 Огнян Исаев

Над 50 на сто от учениците във Враца, които завършват основно образование, не получават диплома за средно

Защо част от учениците, завършили основно образование, не успяват след осми клас ? Например, в област Враца през 2023 година има 918 дванайсетокласници, а когато този випуск е завършвал седми клас през 2018 година учениците са били 1943-ма . Този и други въпроси, свързани с явно и скрито отпадане от училище, поставя и търси отговори проучване на..

публикувано на 21.02.25 в 07:30
Ваня Тагарева

Над 6000 безплатни профилактични прегледи годишно по предложение на Ваня Тагарева

Зам.-председателят на Столичния общински съвет (СОС) д-р Ваня Тагарева и зам.-председателят на ПК по „Здравеопазване“ д-р Антон Койчев представиха първата общинска програма за скринингови изследвания на сърдечно-съдовата система в България. Инициативата има за цел ранна диагностика и превенция на сърдечно-съдовите заболявания сред жителите на..

обновено на 16.02.25 в 06:46
проф. Димитър Костадинов - белодробни болести

В България всяка година от рак на белия дроб се разболяват между 4300 и 4400 души

България е на първо място в Европа по смъртност от рак на бял дроб, каза проф. Димитър Костадинов, началник на Бронхологично отделение в столичната болница „Св. Иван Рилски“. С над 50 хиляди смъртни случая е намаляла смъртността в САЩ след промяна на начина на живот на хората - намаляване на тютюнопушенето, промяна в начина на хранене,..

обновено на 16.02.25 в 06:35
Мария Янева - фондация

Лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“

Специалисти по репродуктивна медицина, общопрактикуващи лекари и обществени личности дадоха официален старт на националната кампания „Прегърни своето бебе – отключи мечтата си“ в Деня на любовта. „Няма нищо по-хубаво от децата. И няма по-важна кауза от това да подкрепяме двойките по пътя към мечтаното родителство“, заяви доц. Росен..

обновено на 16.02.25 в 05:38