Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Борисов: Най-опасното при такава паника е да си счупим икономиката

3 фирми произвеждат защитни облекла за медиците

| обновено на 11.03.20 в 11:31
Снимка: БГНЕС

Да не се подаваме на паника и да сме с оптимизъм. За това призова премиерът Бойко Борисов след извънредно заседание на Съвета по сигурността, посветено на коронавируса.

„Обсъдихме колко твърди и гъвкави да се мерките… Коронавирусът е вирус като много други... Най-опасното от такава паника е да си счупим икономиката... Мерките, които виждате, изглеждат малко разхлабени в сравнение с другите държави, но ние първи ги въведохме. Очаква се продължителен период... Това е вид война“.

Нито една държава - член на ЕС няма запас от предпазни облекла, подчерта министър-председателят.

„До петък се очаква общоевропейско решение Европейската комисия да проведе обществени поръчки и да може членките по заявки да започнат да получават облекла, калцуни“, поясни Борисов.

Взети са два вида мерки – първите пет са в области без потвърден случай, а осем - за области с потвърдени случаи.

„Кина и театри, ако бъдем гъвкави, примерно, да се продават билетите през стол или да се дезинфекцират след всяка прожекция, дайте възможност на кметовете да вземат сами решения и да преценяват най-доброто. В училищата всеки час да започва с петминутна агитация и напомняне на децата за мерките за лична хигиена“.

По думите на Бойко Борисов „светът не е подготвен за подобна грипна епидемия като коронавируса“. Очаква се пикът на болестта да бъде през септември тази година и затова трябва да бъдем подготвени с по-дългосрочни мерки, предупреди Борисов:

"Очаква се един продължителен период. В този продължителен период, ако си убием производството, възстановяването впоследствие ще бъде невъзможно! Така че, да се мобилизираме, да сме крепки българи и, какво ли не сме преодолели, да преодолеем и това. Паникьосване или истерия, или изкупуване - храни има! В България, в Европа храни, консерви, хляб, брашно - запаси огромни има".

Премиерът още веднъж призова гражданите да не се поддават на паника, защото складовете на големите вериги магазини са запасени с продукти за 30-40 дни напред.

Храна има, вода има“, заяви Борисов.

Министър-председателят обяви още, че 3 български фирми започват производство на защитни облекла за медиците. Очаква се днес да бъдат готови 2000 бройки, необходими за медицинските специалисти.

"Тези облекла може 50 пъти да се перат, дават по сертификат. Три компании ще ги правят към момента - военното интендантство и още други две. Едната има плат, а другата пък тъче този плат. По този признак си избрани, за да можем още днес да имаме около 1000 – 2000 облекла. След това можем да попълваме на ден до към 30 – 40 хиляди облекла".

Службите са предотвратили незаконния износ на 20 хиляди маски.

Повече можете да чуете в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ

11 селища в Ямболска област без вода заради авария

С нарушено водоподаване от днес до неделя ще бъдат 11 населени места в Ямболска област, информират от местното ВиК- дружество. Причината е авария на главен  водопровод.   Без вода ще бъдат седем села в община Тунджа -Окоп, Козарево, Калчево, Победа, Челник, Сламино, Каравелово, както и четири села в община Стралджа - Тамарино, Саранско, Каменец и..

публикувано на 07.03.25 в 02:53

Малката държава Науру ще продава свои паспорти за 100 000 долара

Малката тихоокеанска атолна държава Науру започва да  продава свои паспорти за по 100 000 долара всеки, пише вестник „Таймс“.  Богатите чужденци, които си купуват гражданство, може да решат да не живеят в най-малката островна държава в света, но биха си осигурили безвизов достъп до множество по-големи, по-богати дестинации, включително Обединеното..

публикувано на 07.03.25 в 02:39

Летищата в Кипър с рекорден трафик през февруари

Двете международни летища в Кипър регистрираха най-високия трафик, постиган досега през февруари, като за първи път през този месец те надхвърлиха прага от 500 000 пътници, съобщиха от транспортното министерство.  Увеличаване на посещенията през зимата и удължаване на туристическия сезон са сред приоритетите на правителството за тази година. През..

публикувано на 07.03.25 в 02:22
Ямбол - Рег. библиотека

Започва голям ремонт на библиотеката в Ямбол

Предстои ремонт за близо 1,5 млн. лева на Регионалната библиотека „Георги Сава Раковски“ в Ямбол. Предвижда се дейностите  да приключат до средата на следващата година.   Ремонтът е свързан основно с енергийната ефективност на сградата. Ще се извърши саниране, ремонт на покрива и смяна на дограмите,  уточни Галина Караджова, началник на отдел..

публикувано на 07.03.25 в 02:16
Мая Манолова

Мая Манолова: Бойкотът на хранителните вериги ще продължава

Бойкотът на хранителните вериги ще продължава, обяви една от инициаторите - Мая Манолова: "Хората и българските производители на храни вече на обещания и на намерения не вярват, така че чакаме час по-скоро да видим какво ще произведе министъра на земеделието. Имаше амбициозни намерения да пише Закон за агрохранителната верига, да ограничи..

публикувано на 06.03.25 в 22:13

Страните от ЕС одобриха плана за превъоръжаване на блока

Лидерите на страните членки на Европейския съюз приеха единодушно заключения за увеличаване на разходите за отбрана, а всички без един подкрепиха декларация в подкрепа на Украйна. Изключението е Унгария. Лидерите приветстват намерението на Комисията да препоръча координирано активиране на националната клауза за дерогация по пакта за..

публикувано на 06.03.25 в 21:59
Папа Франциск

Състоянието на Папа Франциск остава стабилно

Клиничното състояние на Папа Франциск остава стабилно в сравнение с предходните дни, се съобщава в последния бюлетин за здравословното му състояние. Уточнява се, че и през изминалия ден, Папа Франциск не е имал епизоди на дихателна недостатъчност. Продължил е  с благотворната дихателна и двигателна физиотерапия. Хемодинамичните параметри и..

публикувано на 06.03.25 в 21:34