Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Извънредно положение заради коронавируса в Чехия, Словакия, Латвия, Естония и някои американски щати

| обновено на 13.03.20 в 14:13
Модел на новия коронавирус, причиняващ Covid-19, National Institutes of Health (NIH)
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Над 128 000 души в световен мащаб са заразените с новия коронавирус, жертви на болестта са над 4700 души, по данни на Световната здравна организация.

В Китай продължават да намаляват новите случаи - само 8 са те за последното денонощие, а смъртните случаи са 7.

Днес в полунощ влиза в сила 30-дневната забрана, наложена от американския президент Тръмп, за полети от 26 европейски страни. Над 1600 са заразените хора в Съединените щати.  В много части на страната са затворени училищата, отменят се спортни срещи и други масови прояви. Българските граждани не са засегнати от тази мярка, ако пътуването им не включва страни от Шенгенската зона.

Австралийският вътрешен министър Питър Дътън съобщи, че е дал положителен резултат за коронавирус. Той се е подложил на изследвания след като се събудил с температура и болки в гърлото. Американският президент Тръмп заяви, че не е притеснен от риска да е бил изложен на контакт с коронавируса, след като миналата събота вечеря с бразилския президент Жаир Болсонаро, чийто прессекретар по-късно даде положителна проба.

В Европа най-сериозно остава положението в Италия, където заразените са над 15 000 там, а починалите - над 1 000.

Около или над 3 000 вече са заразените в Германия, Франция и Испания.

В Испания двама министри и двама депутати са заразени с вируса. Четири града в област Каталуня бяха поставени под карантина. Всички членове на испанското правителство, както и кралската двойка, са били тествани за заразата

Съседните на България страни също обявяват нови случаи и разширяват мерките срещу разпространението на вируса.

В Гърция за две седмици затварят всички кина, театри и нощни клубове.

В Турция се въведе едноседмична ваканция за училищата и триседмично прекъсване на учебните занятия в университетите.

Извънредно положение заради коронавируса е обявено в Чехия, Словакия, Латвия и Естония. Много европейски държави взеха решение да затворят учебните заведения като извънредната ваканция ще се слее с Великденската и ще продължи поне до 12 април.

Норвежкият крал Харалд Пети и кралица Соня, които миналата седмица бяха на тридневна държавна визита в Йордания, са под домашна карантина в рамките на новите правителствени мерки за ограничаване на разпространението на коронавируса. Под карантина са и канадският премиер Джъстин Трюдо и съпругата му, след като тя даде положителна проба за вируса.

По време на 30-дневното извънредно положение в Чехия, където има 109 заболели, но няма смъртни случаи, хора от 15 рискови страни няма да бъдат допускани в страната. 

Чешкото правителство днес взе решение да забрани от 16 март достъпа до територията на републиката на чужденци без местожителство, съобщи пред журналисти премиерът Андрей Бабиш, цитиран от БТА.

„От полунощ в неделя срещу понеделник ние забраняваме влизането (на територията на страната) на всички чужденци“, заяви Бабиш. „Изключение се прави за чужденците, които имат временно или постоянно местожителство“ в Чехия, добави той.

В Словакия, където има 21 заразени, от днес границите са затворени за всички чужденци, с изключение на идващите от Полша. Завръщащите се в Словакия ще бъдат поставяни под двуседмична карантина, училищата също преустановяват дейността си.

В Латвия извънредното положение ще продължи до 14 април, там, както и в Естония, са затворени всички училища и университети.

За първи смъртен случай съобщиха Полша и Гърция. 

Нарасна броят  на положителните проби във Великобритания до 590. На Острова починалите са десет, а във Франция - 61. 

Нови 75 смъртни случая за ден има в Иран.

Австрия няма да допуска на своя територия пристигащи от Италия, наложена е и забрана за събития на закрито с повече от 100 човека, училищата ще са затворени от следващата седмица до април, така ще постъпят и в Чехия, където занятията ще прекратят и университетите.

Президентът на Франция Еманюел Макрон посъветва хората над 70 години да си останат вкъщи. 

По последни данни новите случаи в Китай са само 8. От Министерството на промишлеността обявиха, че извън епицентъра на епидемията в провинция Хубей, 60% от малкия и среден бизнес, както и 95% от големите фирми, са възобновили работа. 

Паника обхвана основните фондови борси - те загубиха над 9 процента, заради опасения, свързани с разпространението на новия коронавирус. Това е най-големият крах в цените на акциите от октомври 1987 г.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Джак Смит

САЩ: Официално разследване срещу бивш спецпрокурор

Службата на специалния прокурор е започнала официално разследване срещу Джак Смит, който ръководеше две от четирите наказателни разследвания срещу президента Доналд Тръмп по време на администрацията на Джо Байдън. Разследването срещу бившия специален прокурор е заради подозрения, че разследванията му срещу тогавашния кандидат на..

публикувано на 03.08.25 в 10:23
Цистерни горят след украински удар в Шахтарск - в окупираната от руските сили територия на украинската Донецка област, 27 октомври 2022 г.

Пожар в петролно депо в Сочи след украинска атака с дрон

Пожар избухна в руския град Сочи след украинска атака с дрон по петролна база. Съобщава се, че през нощта руските сили са свалили 93 украински дрона над различни области на страната, вклчително и над украинския Кримски полуостров, анексиран от Русия през 2014 г. От Украйна съобщават за руски атаки с ракети срещу Киев и Николаев снощи..

публикувано на 03.08.25 в 10:01

Седмица на пожари и политически спорове

Тази седмица България беше в капана на огъня. Тежка беше ситуацията в Пирин, Хасковско и Ямболско. Пламъците погълнаха над 100 хиляди декара гори. Стотици пожарникари, горски служители и доброволци се бориха с огнената стихия. Беше задействан и Механизмът за гражданска защита на Европейския съюз. На югозапад беше тежка ситуацията край..

публикувано на 03.08.25 в 09:50

По-строги мерки за борба с незаконния хазарт в Гърция

Гърция въвежда нови строги мерки за борба с незаконния хазарт. Гръцката комисия по хазарта изнесе шокиращи данни за участието на гърците в нелицензирани сайтове. 800 хиляди гърци през миналата година са играли в незаконни клубове и казина. Сумите с които са участвали се изчислява около един 1 милиард и 700 милиона евро. От това загубите за..

публикувано на 03.08.25 в 09:32

Рухна подпорна стена на новострояща се сграда във В. Търново, няма пострадали

Подпорна стена на новострояща се сграда се срути във Велико Търново. Тонове земна маса затиснаха автосервиз, който се намира непосредствено до строежа. Няма пострадали.   Инцидентът е на великотърновската улица "Козлодуй". На мястото се изгражда многоетажен паркинг. Срутилата се огромна подпорна стена, която затисна автосервиз и складове, е..

публикувано на 03.08.25 в 09:14

Овладян е пожарът в депото за отпадъци край Силистра

Избухналият пожар снощи в депото за твърди битови отпадъци край Силистра е бил овладян около полунощ благодарение на бързата реакция на екипите и напълно загасен до 4:30 ч. тази сутрин. Няма пострадали хора. Пожар гори в депото за битови отпадъци край Силистра На място са работили четири противопожарни автомобила от Силистра и околните..

публикувано на 03.08.25 в 09:08
Милорад Додик и Александър Вучич

Вучич и Додик отбелязват заедно 30 г. от операция "Буря"

Президентът на Сърбия Александър Вучич и президентът на босненската Република Сръбска Милорад Додик се очаква да се включат в събития в Сремски Карловци по повод 30 години от печалната за сърбите операция "Буря". В Сремски Карловци ще се състои държавно възпоменание за един от най-трагичните погроми срещу сръбския народ в най-новата история,..

публикувано на 03.08.25 в 09:02