Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Как в Израел помагат на фризьорските салони и продавачите на пирони заради коронавируса

Прагматични решения спасяват от фалит заради принудителната ваканция

Коронавирусът променя дневния ред навсякъде по света, където има огнища на зараза.
Снимка: ЕПА/БГНЕС

Покрай карантината заради коронавируса в Израел си припомнят известната еврейска поговорка „Надживяхме робството при фараона, ще надживеем и това, което ни се случва днес”. Принудително или доброволно наложената поставя държавите и обществата пред нови, непознати досега проблеми и мобилизира неочаквани ресурси.

Колко компютъра имате у дома е сред най-задаваните въпроси между приятели. Наличието на достатъчен брой умни устройства в дни на социална изолация е почти толкова важно, колкото и храната.

Много от хората в работоспособна възраст работят в домашни условия. Същевременно у дома са и децата. Почти във всички училища в Израел в началото на година са били закупени таблети за тях. Изключение правят религиозните училища, където има ограничения в ползването на електроника от учениците. Детските учителки организират дистанционни занимания за децата. Виртуално общуват и възрастните хора от пенсионерските клубове. От кметствата препоръчват на родителите да не им водят да гледат внуците, защото са рискова група за коронавируса.

Как системата издържа на натиска и трафика? Специалистът по кибер сигурност Юри Ковалски обяснява как работи програма за аранжиране на компютърните приоритети.

„Нашата система решава управлението на трафика по умен начин. Например ние знаем в какви часове най-много хора проверяват личните си имейли или комуникационна мрежа, кога предпочитат да гледат филми или да влизат в YouTube, да изпращат по вайбър съобщения до групите, в които участват. Тогава самата компания може да даде преимущество на YouTube и прави по-бавни ъпдейтването на програмите на самия компютър, прехвърлянето на даните от деня в облака и т.н., тоест те могат да се преместят в часовете, когато всички спят, когато гледат филми или сериали по телевизията. Изкуственият интелект, който нашата програма съдържа, прави възможно степенуването по важност на нещата. Също така той веднага може да „усети” че към даден адрес започват нелогично високо търсене и да спрем потока, преди да го е блокирал."

Вторият много сериозен проблем е икономическата защита на дребния бизнес по време на принудителната ваканция. Какво прави кметството на най-големия град в Израел разказва доброволката Натали Коен.

„Програмата може да се раздели на две. Първата е в безлихвено отсрочване на плащане на общинските данъци, наемите за общински помещения, патентен данък и др. за най-дребните бизнесмени, независимо дали са в търговията или в услугите. Така и фризьорките, и продавачите на пирони ще имат малко време, за да се огледат и да решат как биха могли да трансформират дейността си, без да се разоряват.”

„Втората част е в активизирането на останалите да работят малки и по-големи фирми, свързани с обслужване на населението в кризисни условия. Компютърни специалисти, наети от общината, се свързаха дори с най-малките магазини, ресторанти, аптеки и безплатно им инсталират програма за поръчки за обслужване по домовете. Опитваме се да ограничим  срещите с клиенти. Така и поръчките и разплащанията ще са виртуални - по мрежата, предпочитаме доставките да са до първа заключваща се врата”, допълва Коен.

„Като подгрупа на тази наша дейност е активизирането на съществуващите и сега доброволчески звена, които бяха предназначени за грижа и носене на храна на жертвите на Холокоста. Сега към тях се присъединяват други благотворителни организации. Те ще обслужват и други самотни възрастни хора, многодетни семейства или семейства, където заради карантината и двамата родители не работят. Чрез тях ще се носят безплатни продукти, а където трябва - и сготвена топла храна. Не бихме искали заради коронавируса някой да изпадне в бедствено положение.”

Още да ситуацията в Израел слушайте в звуковия файл.

БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Деян Василев

Деян Василев: Нашата банкова система е по-консервативна

"Събудих се с мисълта "Честит Евровден", така го усетих и много се вълнувах за това, което се случи вчера, защото знаем колко са усилията през годините на десетки различни организации и хора". Това отбеляза пред БНР Деян Василев , управител на Moitepari.bg: "Представих си Васил Левски с неговата мисъл, че можем да бъдем равни на всички..

публикувано на 09.07.25 в 15:19
Любомир Дацов

Любомир Дацов: Трудно е да надскочиш икономиката

"Ще се опитаме предварително да направим някакъв доклад или форма на доклад - страничка с няколко основни предложения, преди започването на бюджетния цикъл и приемането на бюджета. Ние нямаме право да го правим от гледна точка, че това е право на правителството и политиците, които управляват". Това обясни пред БНР Любомир Дацов , икономист, член на..

публикувано на 09.07.25 в 14:32

Бригите Рамбоусек: Битката с медийната свобода е битка за демокрацията

" Определено имаше по-голямо напрежение във вчерашната сесия на Европейската комисия". Това коментира  Ангелина Пискова , кореспондент на БНР за евроинституциите: " Ако досега сме плували в сравнително спокойни води, вече те не са толкова . Не бих казала, че е толкова опасно, че да се удавиш, но определено трябва да се внимава повече . Някак..

публикувано на 09.07.25 в 13:38
Илия Лазаров

Илия Лазаров: В България няма никакво основание да се получи инфлация

"Примерът с  Хърватия  е много важен, защото по същото време, когато имаше инфлация след приемане на еврото в Хърватия, в съседна  Унгария , където си остана флоринтът и не е прието еврото,  имаше по-голяма инфлация , което означава, че тази инфлация към този момент е била не вследствие на това, че Хърватия е влязла в еврозоната, а на..

публикувано на 09.07.25 в 12:43

Какви са изводите за образователната система от резултатите от матурите?

Днес и утре седмокласниците могат да подават документи за участие в първо класиране за прием в гимназиите . Преди три седмици се проведе Националното външно оценяване на учениците, а в края на миналата седмица Министерството на образованието и науката публикува обобщен анализ на резултатите. Съгласно изнесените данни тази година се забелязва леко..

публикувано на 09.07.25 в 11:03
Анета де ла Мар Икономова

Анета де ла Мар Икономова представя две книги в Нов български университет

Анета де ла Мар Икономова , дългогодишен преподавател в Университета Екстернадо де Колумбия в Богота, историк и международен анализатор на Латинска Америка, ще представи книгите "Грипната пандемия 1918 – 1920: исторически анализ от глобалното към локалното“ и "Трансгранични гледни точки между Колумбия и Венецуела: война, мобилност и териториалност“..

публикувано на 09.07.25 в 10:28
Доц. Петър Чолаков

Петър Чолаков: Когато се случи нещо хубаво, политиците гледат да го присвоят

" Когато се случи нещо хубаво, политиците гледат да го присвоят , да обяснят, че те са причината за хубавото, което се е случило, така че можем да благодарим за членството в еврозоната на  Борисов , който ни е завел в сърцето на Европа, както и на  Пеевски . Те двамата са "бащите" на членството в еврозоната. Това е поне, което разбрахме от думите на..

публикувано на 08.07.25 в 17:50