От днес БНТ 2 започна излъчването на видеоуроци, които ще подпомогнат дистанционното обучение на учениците, които до 29 март не са на училище заради въведеното в страната извънредно положение.
Първите видеоуроци са по български език и по математика за седми клас.
Урокът по български език се води от Весела Михайлова - учител и автор на учебници, а този по математика - от Ирена Муташка - учител в 42-ро Основно училище "Хаджи Димитър" в София.
Видеоуроците са част от образователната програма "С БНТ на училище", която е съвместна инициатива на Министерството на образованието и науката, на телевизията и издателство "Просвета".
В реализирането на инициативата се включат учители от различни класове, които предоставят необходимата информация за уроци, упражнения и самостоятелна работа по български език и по математика.
Всеки ден програмата ще бъде допълвана, а повторенията и излъчванията по БНТ 4 ще помогнат и на децата в чужбина, учещи в неделни училища и прекратили заниманията си заради въведените извънредни мерки.
Времето за излъчване на видеоуроците и образователните клипове е от 9.15 до 12 часа и от 13 до 16 часа. Те ще бъдат за различни класове и възрасти и ще бъдат излъчвани всеки делничен ден.
736 зрелостници от Габровска област държаха матура по български език и литература. Петнадесет абитуриенти, от всички допуснати, не са се явили на днешния държавен зрелостен изпит. Няма анулирани работи, посочи за БНР началникът на Регионалното управление на образованието Георги Маринов. Ето какво споделиха зрелостници: "На мен първата част ми..
Работна група започва подготовката на изцяло нов Закон за детското правосъдие, който да замени действащия сега, влязъл в сила преди 70 години. Правосъдният министър Георги Георгиев се аргументира със зачестилите противообществени прояви на така наречените "локали" - млади хора, които извършват престъпления спрямо непълнолетни или възрастни хора. До края..
Министерският съвет одобри 900 хиляди лева допълнителни разходи по бюджета на Министерството на земеделието и храните. Те ще се използват за извършване на авариен ремонт на сифонните преливници на язовир "Панчарево". Целта е да се гарантира сигурността на язовирната стена и прилежащите съоръжения, както и безопасната им експлоатация...
" Дано по-скоро обществото в Северна Македония се отърси от заблужденията , за да може да тръгне към истинския демократичен път на развитие". Това каза пред БНР доц. Спас Ташев , историк от Българската академия на науките. В интервю за предаването "12+3" по програма "Хоризонт" той даде подробности по делото срещу българин, цитирал Иван..
Софийският градски съд даде ход по същество на делото срещу бившия следовател Петьо Петров, известен като Петьо Еврото. Започнаха разпити на свидетели. Делото бе отлагано три пъти досега. И днес Петров не е заседанието, той се издирва с Европейска заповед за арест. Какво казаха пред НС представителите на службите и МВР за издирването на Петьо..
Квесторите хванали зрелостник с блутут, микрослушалка, преди началото на матурата тази сутрин - случаят е от кюстендилската гимназия по икономика, казаха за БНР от Регионалния инспекторат по образованието. Ученикът е декласиран, а и сам е напуснал залата. 839 дванадесетокласници от региона бяха подали заявление да се явят на зрелостния изпит,..
Активите на частните пенсионни фондове надхвърлиха 27 милиарда лева, сочат данните на Комисията по финансов надзор (КФН) за първото тримесечие на годината. Осигурените в различните видове фондове за допълнително пенсионно осигуряване са малко над 5 милиона души. Най-бързо нарастват нетните активи на най-масовите универсални пенсионни фондове, които..
На децата отдавна не им е интересно в училище. Това заяви пред БНР Александър Чакмаков, директор на Първа английска гимназия в София...
Репортаж на Латинка Светозарова в предаването "12+3" можете да чуете от звуковия файл.
" Видях транспортни работници, които бяха използвани от политиците. Бяха използвани от т.нар. икономическо мнозинство в Столична община, в което за мой..