Размер на шрифта
Българско национално радио © 2025 Всички права са запазени

Спират екскурзиите в страната и чужбина до 13 април

| обновено на 17.03.20 в 19:41
Министърът на туризма Николина Ангелкова
Снимка: БГНЕС

Министърът на туризма Николина Ангелкова заяви днес, че е издала заповед да бъдат прекратени организираните екскурзии в страната и в чужбина до 13 април.

Със сигурност ще има фалити в бранша, каза тя на брифинг в Министерски съвет.

За спиране на пътуванията призова и външният министър Екатерина Захариева.

Безотговорно е в тази ситуация да се пътува с цел туризъм и екскурзии. Много тежко ми е това да го кажа, но е важно за здравето на хората. Издадох заповед до 13 април да се преустановят всички дейности по закона за туризма – основно вътрешен и изходящ туризъм, входящ туризъм също, каза Ангелкова:

„С оглед на изключително усложнената ситуация в международен план издадох заповед от днес  - временно до 13-ти април, да бъдат преустановени всички дейности по Закона за туризма  - основно вътрешен туризъм, изходящ туризъм, организирани пътувания с цел екскурзия, входящ туризъм, както и допълнителните дейности, свързани с това“.

"Разчитаме на отговорното поведение на всички, за да можем заедно да се борим и да продължим напред. Само на добра дума и воля не се получава", каза още министър Ангелкова.

"Оказва се, че все още има 483 българи, които са на екскурзия в чужбина - в Египет, Турция, Буенос Айрес, Египет, Нова Зеландия, Франкфурт…, заминали март месец, защото им предстои завръщане днес, утре, някои на 21 март. Много е безотговорно всичко това", посочи министър Ангелкова.

Тежко е да виждам как няма туризъм, но това е на практика в целия свят. Апелирам всички да са максимално отговорни, стегнати, заедно, за да минем по-бързо през всичко това. Не можем да се ангажираме с това дали ще имаме изобщо летен туристически сезон, добави Ангелкова. 

Ще положим всички необходими усилия нашите сънародници, които са зад граница и нямат възможност по линията на редовните линии да пътуват, да бъдат прибрани, обеща министърът на транспорта Росен Желязков. Как точно ще бъдат прибрани сънародниците ни ще се решава ад хок:

„Ще се действа за всеки случай поотделно. Няма да остане случай, който да не бъде разгледан, но трябва да е ясно  - всеки носи индивидуална отговорност за своите решения да пътува където и да е, както и носи отговорност за сметката, която трябва да се плати“, каза Желязков.


БНР подкасти:



Последвайте ни и в Google News Showcase, за да научите най-важното от деня!
Новините на Програма „Хоризонт“ - вече и в Instagram. Акцентите от деня са в нашата Фейсбук страница. За да проследявате всичко най-важно, присъединете се към групите за новини – БНР Новини, БНР Култура, БНР Спорт, БНР Здраве, БНР Бизнес и финанси.
ВИЖТЕ ОЩЕ
Палестински деца бягат от израелски танк в бежанския лагер Дженин, на Западния бряг, 23 февруари 2025 г.

Редица страни от ЕС осъдиха действията на израелската армия спрямо дипломати на Западния бряг

ЕС и няколко европейски страни осъдиха действията на израелската армия заради предупредителни изстрели срещу дипломати в Западния бряг. Израел обяви, че дипломатите са се отклонили от одобрения маршрут на посещение, организирано от Палестинската автономна власт в Дженин. Палестинското външно министерство публикува видеоклип, на който се вижда как двама..

публикувано на 21.05.25 в 20:34

Полша е засякла подозрителен руски кораб в близост до кабел в Балтийско море

Полша е засякла подозрителна дейност от руски кораб от "сенчестия флот" в близост до кабел в Балтийско море. Кораб от така наречения руски "сенчест флот", обект на западни санкции, е извършил подозрителни маневри близо до електрически кабел, свързващ Полша и Швеция, заяви днес полският премиер Доналд Туск в социалната мрежа "Екс". "След..

публикувано на 21.05.25 в 19:59

Янка Такева получи почетното звание "Доктор хонорис кауза" на Югозападния университет в Благоевград

На тържествена церемония в Югозападния университет председателят на Синдиката на българските учители, Янка Такева, беше удостоена с почетното звание "Доктор хонорис кауза". Предложението за удостояване с почетното звание е на Факултета по педагогика и с единодушното решение на академичния съвет на университета. Председателят на СБУ Янка..

публикувано на 21.05.25 в 19:33

ЕП с процедура за сваляне имунитетите на Никола Минчев и още 4 евродепутати по искане на властите в Белгия

Председателката на Европейския парламент Роберта Мецола съобщи, че е получила искане за сваляне на имунитета на 5-ма евродепутати, сред които и българският от "Обнови Европа" Никола Минчев.  "Политико": Белгийските власти искат имунитетите на няколко евродепутати, един от тях е Никола Минчев Мецола направи съобщението не в началото на..

публикувано на 21.05.25 в 19:29

Александра Затова е носител на "Гран при" на конкурса "Гена Димитрова“

В Плевен обявиха имената на наградените в Шестия международен конкурс за млади оперни певци "Гена Димитрова“. "Гран При" се присъжда на Александра Затова от Русия. В тазгодишното издание на конкурса участваха 55 изпълнители, представители на 12 държави. Наградата "Гран При" се присъжда на Александра Зотова (Русия). При мъжете не е..

публикувано на 21.05.25 в 19:27

Момче на 15 години е задържано след побой с участието на младежи край Орлов мост в София

Момче на 15 години е задържано в района на Националния стадион "Васил Левски", съобщиха за БТА от Столичната дирекция на вътрешните работи.  Около 14:30 часа жена е подала сигнал в полицията за побой с участието на младежи в района на автобусна спирка на Орлов мост в столицата, съобщиха по-рано от МВР. Те допълниха, че докато органите на реда са..

публикувано на 21.05.25 в 19:17
Мохамед Халаф

Мохамед Халаф: 5 години и 5 дивизии ще са нужни на Нетаняху, за да открие тунелите и бойците на Хамас в Ивицата

Вече има санкции от Великобритания и прекратяват преговорите за търговското партньорство с Израел и има санкции срещу 3 различни личности, които допринасят за анексирането на различни територии в Западния бряг, каза журналистът Мохамед Халаф  в интервю пред БНР. В "Нещо повече" той коментира, че Израел готви удар по ядрени съоръжение на..

публикувано на 21.05.25 в 19:06